Čaká vás skúška alebo pohovor v práci? Takto môžete prekonať strach

Pod tlakom verejnosti je sebavedomie jednotlivca často potlačené.Existujú však techniky, ktoré nám pomáhajú zachovať si sebavedomie aj v záťažových situáciách.
Pod tlakom verejnosti je sebavedomie jednotlivca často potlačené.Existujú však techniky, ktoré nám pomáhajú zachovať si sebavedomie aj v záťažových situáciách. / Foto: Bigstock

Sebavedomie je súčasťou  úspechu. Ovplyvňuje to, ako sa cítime a ako nás vnímajú ostatní. Hlavne nové a neznáme situácie môžu sebavedomie oslabiť. Našťastie existujú spôsoby, ako sa na neznáme veci pripraviť.

 

Vo všeobecnosti platí, že sebadôvera pramení z dvoch zásadných vecí. Prvá je dôvera  sebe samému a druhou je viera v samého seba. Teda „verím sebe a verím v seba“. Podľa koučov životného štýlu z inštitútu Integrative Nutrition sú tieto dve vlastnosti dôležité na to, aby sme dokázali pomôcť sami sebe a zároveň inšpirovali ostatných, aby sa stali najlepšou verziou seba samých. V priebehu života však prichádzajú situácie, ktoré nám túto úlohu robia ťažkou. Napríklad vtedy, keď sa ocitneme pod tlakom. Môže to byť napríklad prezentácia na workshope, skúška, pracovný pohovor a podobne. Pod tlakom verejnosti je sebavedomie jednotlivca často potlačené. Čo robiť, aby človek mohol aj v záťažových situáciách cítiť prijateľnú sebadôveru? Možno vám pomôžu niektoré z nasledujúcich stratégií.

 

1 | Vizualizácia

Mnoho tých najväčších mysliteľov, umelcov, športovcov sú známi tým, že používajú silu vizualizácie, aby prilákali do svojho života to, po čom túžia. Tak prečo to nevyskúšať? Začnite tým, že si zatvoríte oči. Myslite na pozitívnu udalosť, ktorá sa stala v minulosti. Vo svojej mysli sa pozerajte presne na to, ako sa to stalo. Predstavte si sami seba uprostred danej udalosti a preciťujte pozitívne emócie, ktoré sa objavia. Keď otvoríte svoje oči, zostaňte v tomto pozitívnom móde. Účinok vizualizácie môžete znásobiť, keď sa praktizuje meditácia alebo si svoje sny nakreslíte alebo si urobíte nástenku snov. Pred dôležitou udalosťou si predstavujte samých seba tak, aby ste boli spokojní so svojím výkonom. Predstavujte si, že ste dosiahli stanovený cieľ, že vás prijali do novej práce, že zvládate náročný pohovor, že ste urobili ťažkú skúšku alebo sa vám darí prezentovať nový výrobok na trhu. Takéto formy vizualizácie môžu rozvíjať pozitívne vnímanie samého seba. Je to prirodzená cesta, ktorá pomáha zvyšovať sebavedomie. Motivačná koučka Patti Dobrowolski tvrdí, že svoje životné ciele je dôležité si NAKRESLIŤ. Radí, že ak si ich nakreslíte, máte až o 80% vyššiu šancu ich dosiahnuť. Obrazy podľa nej privádzajú ľudí k činom. Podľa nej si človek má nakresliť dve polia. Naľavo si má nakresliť  súčasnú situáciu a napravo predstavy o budúcnosti. Tá, o ktorej snívate, má byť čo najviac farebná a detailná. Taktiež hovorí, že musíte svoje sny vidieť, veriť v ne a konať.

 

2 | Oblečte sa za...

Oblečte sa tak, ako by ste sa chceli obliekať v práci, ktorú raz chcete mať. Tak, ako mozgu budete dodávať sebaistotu myšlienkami a predstavami, tak telu môžete sebaistotu zabezpečovať prostredníctvom odevu. Môžete sa poradiť aj s vizážistom. Štýl, ktorý sa veľmi hodí k vašej osobnosti, podporí aj vaše sebavedomie.

 

3 | Zatancujte si alebo si zacvičte

Keď máte pocit, že je toho už veľa a že už ďalej nevládzete, môžete si zapnúť obľúbenú hudbu a zatancovať si. Alebo si zacvičte. Uvoľníte sa, príjemne sa unavíte a dodáte si energiu. S novou energiou sa vám vráti aj nové sebavedomie. Mozog je pri fyzickej námahe viac prekrvovaný a okysličovaný. To vedie k zvýšeniu bystrosti a pozornosti. A okrem toho tiež k obnove a vzniku nových nervových buniek. Vďaka tomu sa zlepšuje pamäť a učenie nových vecí sa stáva jednoduchším. Známy je tiež fakt, že počas fyzickej námahy sú produkované látky zvané endorfíny, nazývané tiež hormóny šťastia. Endorfíny pre svoju podobnosť s účinkami morfínu, "endogení morfín", teda vnútorne produkovaný vlastným telom. Viažu sa na opioidné receptory a tým blokujú prenos signálov bolesti. Upokojujú a vyvolávajú pocity eufórie. Pomáhajú tak prekonať záťaž. Pri pohybe mozog uvoľňuje aj ďalšie látky, napríklad dopamín či serotonín. Dopamín je produkovaný v centre, ktoré súvisí s odmeňovaním. Serotonín je známy ako neurotransmiter dobrej nálady, pretože jeho hladina má vplyv na to, ako sa cítime. Nízke hladiny serotonínu môžu spôsobiť pocity smútku a úzkosti. Vyššia hladina serotonínu spôsobuje radosť a zvyšuje aj sebavedomie.

 

4 | Zaujmite pózu úspešného človeka

Odborníci odporúčajú pri jednaní s niekým udržiavať vzpriamený postoj a udržiavanie očného kontaktu. Pohľad by mal smerovať dopredu. Tým dávate najavo svoje sebavedomie. Môžete zaujať aj postoj „zvedavého muža alebo ženy“. S touto myšlienkou přišla Amy Cuddyová, sociálna psychologička a profesorka na Harvard Business School. Poloha spočíva v tomto: Zaujmite širší stoj rozkročný, ruky dajte v bok, ramená dozadu. Než pristúpite k rozhovoru alebo k inej interakcii, ktorej sa obávate, skúste si urobiť tento postoj tak na dve minúty. Až potom začnite rozprávať. Budete sebaisto nielen vyzerať, ale budete sa tak aj cítiť.

 

5 | Dajte si pozor na reč tela

Rozdiel medzi slovami, ktoré ľudia vyslovujú a naším porozumením toho, čo vlastne hovoria, pochádza z neverbálnej komunikácie, tzv. reči tela. Rozpoznaním znakov a signálov, ktoré naše gestá vysielajú, môžeme ľahšie porozumieť iným ľudom a komunikovať s nimi efektívnejšie. Dnes už je veľmi dobre známe, že 93 percent našej komunikácie tvorí neverbálna komunikácia. Jazyk tela je dôležitý v tom, ako sa prezentujeme a ako nás iní ľudia vnímajú. A aj preto je dobré nezabúdať na očný kontakt, rovný postoj a pri podávaní ruky využívajte primeraný stisk. Nebuďte ako mŕtva ryba, ale ani ako diktátor.

 

6 | Vžite sa do svojho vzoru

Takmer vždy existuje niekto, koho obdivujeme. Keď vám je najťažšie, spomeňte si na svoj idol a predstavte si, ako by sa asi zachoval on. Snažte sa byť potom takí ako on. Možno vám to pomôže a získate naspäť sebadôveru.

 

7 | Zbavte sa negativizmu

Niekedy je človek sám pre seba najväčším kritikom. Výhoda je však zároveň v tom, že sami seba môžete rýchlo umlčať. Potrebné je len zastaviť prúd myšlienok, ktoré vám našepkávajú, že nie ste dosť dobrí, silní alebo chytrí. Keď sa objaví negatívna myšlienka, nahraďte ju pozitívnou. Napríklad vymeňte NEZVLÁDNEM TO za DOKÁŽEM TO. Veď aj Mahátmá Ghándí povedal: „Tvoje myšlienky sa stávajú tvojimi slovami, tvoje slová sa stávajú tvojimi činmi, tvoje činy sa stávajú tvojimi zvykmi, tvoje zvyky sa stávajú tvojimi hodnotami, tvoje hodnoty sa stávajú tvojím osudom.“ Pozitívny pohľad na svet má aj iné výhody. Pomáha lepšie zvládať aktuálne ťažkosti, stres a problémy. Dokáže to prostredníctvom novej schopnosti vidieť a hľadať rôzne nové cesty. Takýto prístup zároveň prináša následne aj pozitívne emócie. Princíp je jednoduchý: ak zažívate pozitívne emócie ako radosť, naplnenie, lásku, vidíte viac možností.

 

A čo robiť, keď si sami neviete poradiť a nič nezaberá? V dnešnej dobe existuje veľké množstvo psychológov, koučov, trénerov osobného rozvoja, ktorí vám radi poradia.

Čítajte viac o téme: Sebavedomie, Strach, Stres
Zdieľať na facebooku