Keď žena ide do práce po materskej dovolenke

Mnoho žien po materskej dovolenke nastupuje do práce a tým sa pre ne začína úplne nový život.
Mnoho žien po materskej dovolenke nastupuje do práce a tým sa pre ne začína úplne nový život. / Foto: Shutterstock

Mnoho žien po materskej dovolenke nastupuje do práce, a to v nich často vyvoláva stres. Dostávajú sa do úplne novej životnej situácie. Pribúda nová povinnosť a pokračuje  práca a starostlivosť o malé dieťa i domácnosť, a to všetko dá poriadne zabrať. Navyše na novú situáciu si musí zvyknúť aj dieťatko a tiež partner. Náročná je aj samotná adaptácia na prácu a pracovný režim po trojročnom pobyte doma s dieťaťom.

„Rozhodne dnes už neplatí, že žena, ktorú uživí partner, do práce ísť nemusí. Žena totiž potrebuje aj sociálny kontakt a tiež musí byť sama so sebou spokojná,“ radí vo vysielaní Českého rozhlasu psychologička a spisovateľka Marta Boučková.

Návrat do práce nemusí vždy predstavovať len príjemnú zmenu. Človek je tvor stereotypný a nástup do práce je výraznou zmenou v živote ženy, a tak sa musí na ňu dostatočne psychicky pripraviť. Väčšinou sa všetci na túto zmenu tešia. Žena sa teší na nové sociálne kontakty a tiež na fiancie navyše do rodinného rozpočtu. Muž sa teší na to, že možno bude jeho manželka spokojnejšia, lebo si nájde nové kamarátky a spoločníka v komunikácii nebude musieť robiť iba on.

 

Prehnané očakávania

Veľké očakávania so sebou často prinášajú i sklamania. Žena toho naraz čaká veľmi veľa. A keď  mnoho vecí zrazu nefunguje podľa jej vysnívaných predstáv, začína sa sama na seba hnevať. Má pocit vlastného zlyhania. Mnohé výskumy hovoria, že nábeh na pracovný režim nám chvíľu trvá. Šesť z desiatich mamičiek potrebuje približne 3,8 mesiaca na to, aby sa dostali do pracovného tempa. Okrem toho mnoho matiek má obavy po návrate do práce. Obávajú sa toho, že reči o dieťati a ich problémoch budú nudiť bezdetných kolegov a strach majú aj zo šéfa. Mnoho mamičiek tiež hovorí, že im v práci dieťa chýba. Na toto všetko sa treba pripraviť.

 

Ako sa na nástup do práce psychicky pripraviť?

Marta Boučková svojim klientom vždy odporúča, aby si svet nemaľovali len na ružovo, aby sa na záležitosti pozerali reálne a nástup do práce po materskej dovolenke vnímali ako skúšku rodiny, koľko toho vlastne rodina zvládne. Treba si  tiež uvedomiť, že veľa vecí je závislých na dieťati. Všetko je veľmi individuálne. Niektoré deti plnú pracovnú vyťaženosť matke dovolia, iné nie. V tako prípade musí žena pracovať na polovičný úväzok. Niekde pomáhajú babičky alebo pestúnky, v inej rodine nie. Mentálna príprava by mala spočívať v tom, že je potrebné si uvedomiť, že to bude ťažké.

 

Ako sa má správať muž po tom, ako žena nastúpila do práce po materskej dovolenke?

Je úžasné, keď o tejto problematike začne diskutovať manžel. Ženu takto ubezpečuje, že mu naozaj záleží na tom, že jej chce pomôcť. Marta Boučková upozoroňuje mužov, že žena potrebuje pomáhať napríklad týmto spôsobom:

  • potrebuje praktickú pomoc v domácnosti,
  • rozdeľte si povinnosti, ktoré doteraz robila len žena,
  • dohodnite sa, kto bude dieťa voziť do škôlky a zo škôlky, kto kedy bude upratovať, v ktorý deň v týždni bude manžel pripravovať večeru, kto v ktorý deň bude dieťaťu čítať rozprávku pred spaním a podobne.

 

Muži po rodičovskej dovolenke tiež potrebujú podporu

„Keď sa muž  vracia do práce, môže mať problém vrátiť sa do starej pozície – mať ostré lakte, byť mužom dravcom, pretože bol zvyknutý rodinu ochraňovať,“ zdôrazňuje Marta Boučková. Muž po nástupe do práce si musí opäť zvykať na novú rolu vo svojom živote. Manželka mu musí dožičiť čas na to, aby sa na nové miesto vo svojom živote zvykol.

Nástup do práce po materskej dovolenke sa dá v pokoji zvládnuť vtedy, keď má mamička reálne očakávania, keď sa dokáže prispôsobiť novovzniknutým problémom a keď má pri sebe ľudí, ktorí sú jej ochotní pomáhať.

Čítajte viac o téme: Kariéra
Zdieľať na facebooku