Problémy v sebe neduste. Tichá domácnosť je zabiják

Problémy v sebe neduste. Tichá domácnosť je zabiják
Problémy v sebe neduste. Tichá domácnosť je zabiják / Foto: Bigstock

Nie ste vo vzťahu šťastní? Možno je to tým, že málo rozprávate o svojich pocitoch a potrebách. Možno to na prvý pohľad vyzerá tak, že sa v rodine rozprávate dosť, ale aj napriek tomu sa môže stať, že dôležité veci zostávajú nevypovedané.

„Hlavne dôležité veci povedzte nahlas. Hovorte o tom, čo cítite, aké sú vaše priania, povedzte o svojich domnienkach, predstavách. Možno zistíte a budete prekvapení, že mnoho vecí je úplne iných, ako ste si mysleli,“ odporúča aj svojim klientom lekárka a koučka MUDr. Kristýna Mášová.

„Viem, že otvoriť niečo nepríjemné a boľavé nie je jednoduché. Človek na to musí mať dostatok sebavedomia.. Veľa ľudí o svojich pocitoch nedokáže rozprávať,“ hovorí Kristýna Mášová. Niekedy sa za naším mlčním ukrýva strach z konfliktu. Ale práve to, že pomenujeme naše dobré a zlé pocity, vytvárame si prevenciu proti zbytočným konfliktom.

 

Rozprávať sa dá naučiť

Ženy sa často sťažujú, že s mužmi sa nedá o ničom hovoriť. Nie je to však úplná pravda. Ženy sú založené skôr emocionálne a muži viac rozumovo a práve preto sa občas zdá, že nájsť spoločnú reč je obtiažne.

„Ale všetko sa dá naučiť. Naviac zo svojich pôvodných rodín si prinášame najrozličnejšie záťaže,“ vysvetľuje Kristýna Mášová. Napríklad, keď sme vyrastali v rodine, kde sa o problémoch nehovorilo, robí to potom ťažkosti aj nám. Keď si však túto skutočnosť uvedomíme, už vtedy máme z polovice vyhraté. Môžeme sa totiž rozhodnúť pre nové nastavenie.

 

Povedzte si, čo chcete

Ako teda na to? Dôležité je začať postupne. Máte zlú náladu? Povedzte si najprv sami sebe, čo vám ju spôsobilo. Keď to máte pomenované v sebe, môžete to vysloviť aj nahlas.

„Dnes mám zlý deň. Neprajem si, aby ste sa so mnou rozprávali, potrebujem byť chvíľu sama,“ uvádza ako príklad Kristýna Mášová. Často totiž urobíme len polovicu z tohto. Zveríme sa, že máme zlý deň a automaticky očakávame, že sa naše okolie bude k nám správať tak, ako si to predstavujeme. Keď sa tak nedeje, sme rozčarovaní. Lenže naši rodinní príslušníci nevedia čítať naše myšlienky. Sme to my, kto si musí povedať, že potrebujeme pokoj a podporu. „Môže sa vám zdať, že je nepochopiteľné, že ten druhý nevie, čo chceme. Ale nemôžeme čakať, že ten druhý myslí a cíti ako vy,“ vysvetľuje Kristýna Mášová.

 

Nevytvárajte si v hlave domnienky

Niekedy sa stresujeme aj zbytočnými predsudkami. Vytvárame si v hlave príbehy, ako asi bude partner reagovať, čo asi povie, či sa nahnevá. Samozrejme, tieto domnienky si vytvárajú obidve pohlavia. Niekedy aj dlhé mesiace sa takto navzájom trýznime. Nakoniec to nevydržíme a po dlhej dobe povieme, čo nám vadí a chceme to zmeniť. A niekedy sme milo prekvapení, že druhej strane to vôbec nevadí a vôbec to nepovažuje za dôležité. Kým veci neriešime nahlas, pohybujeme sa vo sfére predstáv.

 

Rozprávajte sa každý deň

Problémy je potrebné riešiť hneď, keď vznikajú. Nenechávajte ich v sebe. Hovorte o probléme vtedy, keď sa deje. Ak sa jedná o väčší problém, nájdite si aj viac času. Dobrá je každodenná komunikácia, vtedy sa vyhnete napätým situáciám a riešeniam veľkých nakopených problémov. „Tiež nie je potrebné všetko za každú cenu rozoberať. Niekedy stačí povedať, že nás niečo nahnevalo, ale neriešime to,“ odporúča Kristýna Mášová.

 

Tichá domácnosť je zabiják

Lepšia je talianska  domácnosť ako tichá. Zdravšie je pocity ventilovať než žiť v napätí. K rezignáciii vo vzťahoch dochádza vtedy, keď sa o problémoch nehovorí a neriešia sa. Jedine komunikácia prináša pozitívne zmeny. Hlavne ženy ocenia, keď sa od svojho partnera dozvedia, čo je pre neho dôležité.

 

Hovorte z očí do očí

Zásadné veci neriešte pomocou SMS. Vždy je lepšie hovoriť tvárou v tvár. V písomnej komunikácii chýba intonácia a mimika. Ani nevieme, v akom rozpoložení sa partner nachádza. Vytráca sa správny význam. „ V tom spočíva zradnosť komunikácie cez e-mail, sociálne siete a SMS. Sú tu však aj výhody. Vďaka týmto prostriedkom sú mnohí schopní pomenovať a povedať veci, ktoré by v iných podmienkach navyslovili. Môže v tom byť potenciál, ak je správne využívaný,“ uzatvára tému Kristýna Mášová.

Čítajte viac o téme: Partnerské vzťahy, Manželstvo
Zdieľať na facebooku