Štyri najväčšie mýty o láske, ktoré sú podľa psychológov príčinou manželskej krízy

Štyri najväčšie mýty o láske, ktoré sú podľa psychológov príčinou manželskej krízy
Štyri najväčšie mýty o láske, ktoré sú podľa psychológov príčinou manželskej krízy / Foto: Pexels

Krízu v manželstve často spôsobujú mýty a klišé, s ktorými sme do vzťahu vstupovali a o ktorých často počujeme alebo čítame aj počas manželstva. Podľa psychologičky PhDr. Marty Boučkové sú nespokojnosť a nenaplnené očakávania hlavným dôvodom, prečo manželia chodia do poradne. „ Klienti často hovoria, že niečo sa zmenilo, niečo je iné a už to nie je ten pekný a ružový pohodový vzťah ako predtým,“ hovorí psychologička. Z pohľadu svojej dvadsaťročnej praxe si trúfa povedať, že sa vlastne stále točíme v rovnakom probléme – vytvorili sme si partnerské mýty.

 

Mýtus č. 1: Jedno telo, jedna duša

Zamilovaná dvojica do manželského zväzku vstupuje s predstavou, že doma sa človek nemusí pretvarovať a ten druhý ho bude mať rád takého, aký je. Súvisí to aj s tým, že na začiatku vzťahu sa robíme lepšími, ako v skutočnosti sme. Robíme to preto, aby sme toho druhého získali. Ale keď sa pretvarujeme veľmi výrazne a robíme zo seba niekoho úplne iného, tak nám to skôr alebo neskôr prinesie určité komplikácie.

 

Mýtus č. 2: Nemáme pred sebou žiadne tajomstvá

„To je novodobý mýtus. V ére mobilných telefónov a e-mailov je to tak trochu problém,“ upresňuje psychologička. A potom vznikajú nezhody. Ak sa človek vzdá všetkých svojich tajomstiev, má pocit, že stráca aj vlastnú osobnosť.

 

Mýtus č. 3: Láska hory prenáša

„Neprenáša,“ upozorňuje Marta Boučková, „ láska je síce mocná čarodejka, ale rozhodne nedokáže ľudí úplne zmeniť.“ Veľa ľudí sa snaží, ale je to tak veľmi ťažké. A to aj vo chvíli, keď chceme na sebe niečo meniť sami pre seba a nielen kvôli partnerovi.

 

Mýtus č. 4: Domov je oáza pokoja

Väčšinou ľudia tvrdia, že partnerský vzťah a rodina je to najdôležitejšie, čo na svete majú. Ale ruku na srdce, koľko času dokopy prežívame v rodine? Väčšinou sme v práci. A naviac, keď tvrdíme, že partner by nás mal akceptovať takých, akí sme a to aj vo chvíli, keď sme unavení, nespokojní a nahnevaní. „Skôr alebo neskôr môžete očakávať, že očakávaná pohoda domova nebude naplnená,“ dodáva psychologička.

Zdieľať na facebooku