Odborník radí, čomu sa vyhnúť, aby ste rokmi nezničili svoje manželstvo

John Gottman, uznávaný odborník na skúmanie kvality manželstva a partnerských vzťahov, hovorí, že určité správanie, ktoré sa vo vzťahoch vyskytuje, vedie skôr či neskôr k rozpadom vzťahov.
John Gottman, uznávaný odborník na skúmanie kvality manželstva a partnerských vzťahov, hovorí, že určité správanie, ktoré sa vo vzťahoch vyskytuje, vedie skôr či neskôr k rozpadom vzťahov. / Foto: Bigstock

John Gottman je jedným z najuznávanejších odborníkov na skúmanie kvality manželstva a partnerských vzťahov. Viac ako 40 rokov venoval tomu, aby zistil, čo páry v ich živote definitívne rozdelí.

 

Vyše 40 rokov sa psychológ a profesor John Gottman zaoberal partnerskými vzťahmi. Stretol sa naozaj so všeličím, analyzoval dobré  i  zlé spolužitie párov a za celé tie  roky dospel k názoru, že existujú 4 základné prístupy a vlastnosti, ktoré dokážu zničiť vzťah. Ktoré to sú?

  • ustavičná kritika,
  • opovrhovanie druhým, sarkazmus,
  • zakríknutosť a nepriebojnosť,
  • tvrdohlavosť.

 

Okrem týchto prístupov, vzťahy v partnerstve ohrozujú i ďalšie veci:

 

1. Krik

Neexistuje žiadne ospravedlnenie faktu, že na svojho partnera kričíte. Ak práve prežívate niečo veľmi negatívne a ťažké, odíďte na chvíľu, kým sa upokojíte. Keď sa k problému vrátite, pokojne vyjadrite to, čo vás trápi.

 

2. Ignorovanie

Úmyselná ignorovanie partnera, keď ste nahnevaný, je extrémne škodlivá. Ak ste príliš rozrušený, povedzte mu, že sa k tejto veci vrátite inokedy, neopúšťajte ho však potichu. Mohli by ste tým spôsobiť, že takto sa váš partner bude cítiť bezcenný.

 

3. Trvanie na tom, že váš partner musí vždy s vami súhlasiť

Hoci sa delíte o svoj život a domov, váš partner má stále právo na vlastný názor, ktorý je rovnako platný ako ten váš a jeho hlas by mal mať pri rozhodovaní rovnakú váhu.

 

4. Tváriť sa, že niektoré úlohy sú zodpovednosťou a starosťou toho druhého

Toto musí byť od začiatku jasné. Obaja budete musieť prevziať všetky úlohy, ktoré manželstvo a domácnosť prinášajú.

 

5. Vzdávanie sa rodičovských povinností

Deti sú rovnako vaše ako partnerove. Do prejavov lásky, výchovy, disciplíny, starostlivosti o hygienu a hier so svojimi deťmi sa musíte zapojiť v rovnakej miere ako váš partner.

 

6. Nevera

O tejto téme sa toho už povedalo a popísalo veľa. Riešenie máte vo vlastných rukách. Odpustite partnerovi vaše nezhody a rozhodnite sa, že ho budete stále milovať. V istom momente svojho života ste si ho vybrali a dali ste mu prednosť pred všetkými ostatnými.

 

7. Klamstvo

Jednoducho to nerobte. Ak ste si niekedy povedali: „Dúfam, že sa to môj manžel/manželka nikdy nedozvie,“ potom s tým, čo práve robíte, okamžite prestaňte.

 

8. Partner nie je vašou prioritou.

Svojho manžela/manželku musíte zbožňovať a oceňovať. Každý človek na svete má každý deň rovnaké množstvo času. Venujte z neho čo najviac tomu najdôležitejšiemu vo svojom živote, a to svojmu manželovi či manželke.  Zorganizujte si čas a peniaze tak, aby ste išli aspoň raz za týždeň  niekde spolu.

Väčšina manželských  či vzťahových problémov je riešiteľných v prípade, že obaja o problémoch hovoria, pracujú na ich zmene a dokážu sa sústrediť na dobré veci, ktoré ten druhý robí. Nemali by sme zabúdať, že niekedy aj tie najmenšie veci dokážu potešiť a utužiť  vzťah. Jednoduchý prejav lásky je zároveň aj najviac ocenený. Priniesť spontánne šálku čaju partnerke až do postele, vyhodiť smeti alebo pochváliť manželku, ako dobre vyzerá, dokážu niekedy viac ako drahá dovolenka či kytica kvetov.

 

Dnešné manželstvá túžia po psychickom uspokojení

Vnímanie manželstva sa za posledné roky diametrálne zmenilo. Kedysi manželstvo znamenalo pocit bezpečia a vzájomnej podpory. Dnes partneri očakávajú od manželstva pocit psychického uspokojenia, no niekedy partneri neinvestujú  dostatok času a úsilia na dosiahnutie tohto cieľa.  Psychológ Eli Finkel z Univerzity v Illinois, ktorý sa tiež touto problematikou zaoberal, vysvetľuje: „Ak chcete, aby ste z manželstva ťažili a dosiahli tak pocit uspokojenia, je kľúčové do tohto zväzku aj investovať čas a energiu. Ak však viete, že nemáte dostatok času a síl, potom by ste mali aj poľaviť z vašich očakávaní a následne tak eliminovať pocit sklamania.”

Tak, ako sa mení doba, menia sa aj nároky ľudí na vzťahy. Dôležité však je požadované priority si uvedomovať a následne o nich s partnerom diskutovať. Tam, kde je tolerancia, vzájomné porozumenie, snaha spolupracovať, vyvíjať sa a rásť, tam je aj cesta. V opačnom prípade je veľmi náročné skĺbiť požiadavky dvoch ľudí a vytvárať pokojné, radostné a obohacujúce spolužitie.

 


Zdroje: theguardian.com, familyshare.com
Čítajte viac o téme: Manželstvo
Zdieľať na facebooku