Existuje niekoľko druhov vzťahov. V akom žijete vy?

  Foto. Bigstock

Dnešná doba poskytuje ľuďom  pri výbere partnera  väčšinou maximálnu slobodu. V minulosti to bolo oveľa horšie. Veľkú úlohu pri výbere partnerky alebo partnera  zohrával majetok, postavenie, vzdelanie, funkcie, spoločenské postavenie či rôzne rodinné záväzky a dohody. Dnes je voľba partnerov len v našich rukách. Je len na nás, ako sa rozhodneme a na budovanie čoho sa vo vzťahu sústredíme. Čo človek, to iný názor. Jeden sa chce vo vzťahu mať hlavne dobre a vyťažiť z neho čo najviac, ďalší sa chce zabávať, iný berie partnera ako dobrého parťáka na chvíle dobré i zlé. Na čo sa človek sústredí, v tom smere dosahuje aj výsledky. Čomu dáva svoju energiu, to ho obklopuje. Na čo sa sústreďujete vo vzťahu vy?

 

1. Večný boj

Keď sa dvaja ľudia do seba  zamilujú, tak sa snažia jeden druhému nielen zapáčiť, ale aj pomôcť vo všetkých oblastiach. Neskôr sa však  opak môže stať realitou. Vzájomnú toleranciu a pomoc rýchlo vystrieda  konkurencia, súperenie,  ba dokonca závisť. Súperiť sa dá v profesionálnej oblasti a aj v domácnosti. V tomto vzťahu sa často vyskytujú hádky, výmeny názorov a nadávky. Ak je ticho, to len preto, lebo sa vzťah nachádza vo fáze udobrovania. Okolie je často v zmätku. Príbuzní a priatelia často nevedia odhadnúť, či dvojici majú pomôcť alebo si ich nemajú všímať. Ak takýto vzťah vyhovuje obidvom z dvojice, tak je všetko v poriadku. V opačnom prípade jeden z dvojice veľmi trpí a žije v ustavičnom napätí, lebo nikdy nevie, čo mu ďalší deň prinesie.

 

2. Schádzanie – rozchádzanie

Mnohí psychológovia práve tento druh vzťahu považujú za najkomplikovanejší. Určite aj vy poznáte páry, ktoré sa neustále rozchádzajú a následne udobrujú. Nemôžu byť spolu ani bez seba. Veľmi dobre vedia, že sa k sebe nehodia, nenávisti je viac ako lásky, v podstate sú takmer stále nešťastní, a predsa nejaká tajomná sila ich drží pokope. Tá sila však trápenie len predlžuje, nakoniec  tieto vzťahy končia. Človek, ktorý tento vzťah absolvoval zostáva ešte dlhú dobu plný smútku a bolesti. Musí prejsť nejaká doba, aby napokon nadobudol stratenú rovnováhu a našiel nové šťastie. Treba si naozaj dobre zvážiť, či umelé udržiavanie týchto vzťahov má zmysel.

 

3. Vzťah ako dôkaz

Existujú egoisticky zameraní ľudia, ktorí vzťahy berú ako súčasť dokazovania si niečoho. Určite poznáte typy, ktoré začnú s niekým chodiť len preto, aby sebe alebo okoliu dokázali, že sa na to majú, že sa im podarilo niekoho „zbaliť“. Iní zase začnú s niekým chodiť len preto, aby ich dokázali zmeniť na svoju podobu alebo na podobu človeka, ktorého si vysnívali. To sa stáva hlavne vtedy, keď im vyhovuje zovňajšok a ešte potrebujú popracovať na vlastnostiach. Nútia tak svoju „lásku“ zmeniť zamestnanie, donútia ju študovať na vysokej škole, uchádzať sa o nejakú funkciu a podobne. Takáto obeť čoskoro stráca svoju vlastnú podstatu a zabúda na vlastné sny a ciele. Buď sa jej oči otvoria, alebo celý život poslušne kráča pod vedením svojho manipulátora, ktorý si neustále dokazuje, že na to má, aby mohol niekoho sústavne usmerňovať.

 

4. Vzťah ako vypočítavosť

Nuž, aj to stáva. Študentka na vysokej škole chodí s vyučujúcim, aby sa jej lepšie plávalo vo vysokoškolských vodách. Asistentka chodí so svojím šéfom, lebo je fajn mať pár eur navyše, zaujímavé služobné cesty a pekné darčeky. A tak by sme mohli pokračovať ďalej. Ľudia tento vzťah potrebujú k dosiahnutiu nejakého cieľa alebo vhupnú do neho len preto, lebo nebolo nič lepšie na obzore a zotrvávajú v ňom, kým sa neobjaví na scéne niekto ešte zaujímavejší.

 

5. Stabilný vzťah

Stabilný vzťah je taký, v ktorom sa partneri navzájom motivujú v duchovnom raste  a  vo formovaní citovej zrelosti. Práve tento rast predstavuje pre človeka dôležitú súčasť formovania jeho osobnosti. Ľudia v takýchto vzťahoch si väčšinou rozumejú, pokojne komunikujú, hľadajú spoločné východiská z viacerých alternatív. Niekedy si rozumejú aj bez slov. Chápu sa a navzájom podporujú. Ak je to len trochu možné, pomáhajú si ako najlepšie vedia. Ak ľudia žijú v takomto vzťahu, ľahšie zvládajú problémy, stresy a vyčerpanosť. Sú viac pozitívne naladení a v konečnom dôsledku aj zdravší. Pre niektorých ľudí takýto pokojný vzťah predstavuje nudu, ale mnohí zase túžia práve po takomto spolunažívaní.

Ak chce človek žiť v harmonickom vzťahu, musí vedieť, že ten vzniká po dlhých rokoch práce na sebe. Nepríde na povel, hneď a rýchlo. Nestačí o tom len čítať knihy, články, chodiť na kurzy. O harmonický vzťah sa treba starať každučký deň.

Čítajte viac o téme: Partnerské vzťahy, Manželstvo
Zdieľať na facebooku