Manželka Billa Gatesa priznala, že ju technológie pri výchove detí zaskočili

Zdroj: gatesfoundation.org
Hoci manželka Billa Gatesa bola neustále obklopená technológiami a sama pracovala v Microsofte, nevedela, ako veľmi ovplyvnia technológie za pár rokov výchovu detí. / Zdroj: gatesfoundation.org

Zdroj: gatesfoundation.orgMelinda Gates  je známa americká filantropka a manažérka. Je manželkou zakladateľa spoločnosti Microsoft Billa Gatesa, s ktorým má tri deti. Okrem rodiny sa spolu venujú aj nadácii Bill & Melinda Gates Foundation, ktorá investuje milióny dolárov ročne do chudobných rodín, zdravia či vzdelávania. Keďže Melinda až do svadby pracovala v spoločnosti Microsoft a aj na univerzite sa venovala štúdiu IT, technológie jej vždy boli blízke. Ako matku ju však ich dopad na výchovu detí zaskočil. Aj preto sa nedávno rozhodla pre Washington Post hovoriť verejne o svojich pocitoch a čo jej pri výchove pomáha.

Keď sa narodilo jej najmladšie dieťa v roku 2002, vyklápací telefón bol v tom čase tá najviac cool technologická vecička, akú bolo možné na trhu dostať. Odvtedy prešla iba chvíľa a dnes sú všetky ich tri deti súčasťou niečoho, čo demografovia nazývajú iGenerácia.

Melinda strávila svoju kariéru v spoločnosti Microsoft, kde sa neustále snažili predstavovať, čo by technológie mohli dokázať. Napriek tomu nebola pripravená na smartfóny a sociálne médiá, ako sú prítomné v životoch detí dnes. Rovnako, ako mnoho rodičov, ktorí majú deti v podobnom veku ako Melinda, netušila, ako technológie zmenia spôsob, akým budú jej deti vyrastať a akým spôsobom ich bude musieť vychovávať. Melinda tvrdí, že ešte stále sa snaží mnohé veci pochopiť.

Najviac ju omráčila rýchlosť tejto zmeny. Problémy, ktorým bude jej najmladšia dcéra čeliť na začiatku strednej školy už túto jeseň, sú na svetelné roky vzdialené výzvam, ktoré mala jej najstaršia dcéra, keď začínala chodiť na strednú školu v roku 2010. Kamaráti jej najmladšej dcéry žijú na Instagrame a Snapchate, čo sú dve aplikácie, ktoré ani neexistovali, keď jej najstaršia dcéra začala fungovať na sociálnych sieťach.

 

Zdroj: billgatesandfriends.com

 

Avšak napriek tomuto pokroku je Melinda optimistická v tom, čo smartfóny a sociálne média môžu urobiť pre ľudí. Je nadšená, keď vidí, že sa využívajú tým správnym smerom- deti sa na smartfónoch učia, doktori používajú rôzne aplikácie na diagnostikovanie chorôb a vďaka sociálnym sieťam si nájdu podporu aj marginalizované skupiny ako napríklad LGBT komunita.

Ako matka, ktorá chce, aby jej deti boli šťastné a v bezpečí, sa zároveň aj bojí a premýšľa, ako by veci mohla urobiť inak. Melinda si myslí, že rodičia by sa mali sami rozhodovať, čo môže fungovať v ich rodine. Vyčíta si, že pokojne mohla počkať aj dlhšie, kým dala dieťaťu jeho prvý počítač. Mobily a aplikácie nie sú zlé sami o sebe, ale pre mladých ľudí, ktorí  zatiaľ nemajú dostatočné emočné nástroje, aby sa dokázali nestratiť v problémoch života, môžu aplikácie predstavovať prekážky pri dospievaní. Môže byť pre nich ťažšie naučiť sa byť milým, zvládať pocit odlúčenia, alebo môžu ťažšie zvládať slobodu, keď sa učia sebaovládaniu. Teraz je dôležitejšie než kedykoľvek predtým, aby sa deti učili empatii od samého začiatku, pretože to je to, čo budú potrebovať.

Melinda Gates sa okrem svojho vyznania o výchove rozhodla sformulovať aj zopár tipov, ktoré jej a jej  priateľom pomáhajú zvládať rodičovstvo v dobe sociálnych médií.

 

Tipy Melindy Gates, ako zvládnuť rodičovstvo iGenerácie

1. Študujte všetko, čo sa dá

Melinda radí rodičom, aby hľadali informácie, ako vplývajú sociálne siete a technológie na deti. Ak si neviete nájsť dôvod, prečo sa touto témou zaoberať, štatistiky by vás mohli presvedčiť. Napr. taká informácia, že deti, ktoré používajú sociálne siete viac ako desať hodín týždenne, majú o 56 % väčšiu pravdepodobnosť povedať, že sú nešťastné.

 

2. Odpojte sa

Jednou z obľúbených vecí, ktoré Melinda doma poctivo plánuje, sú večere bez technológií. Nie je to vôbec komplikované, a je to presne tak, ako by ste si predstavovali. Hodina okolo stola, ideálna večera bez toho, aby ste pri sebe mali nejaké zariadenie, ktoré je možné vypnúť či zapnúť, čiže žiadne mobily, tablety, počítače, absolútne nič. V Amerike sa tento jednoduchý koncept už premenil na celé hnutie. Za žiadne mobily pri rodinnej večeri dostanete niečo omnoho lepšie, a to čas strávený so svojimi blízkymi v príjemnej konverzácii.

 

3. Hovorte aj o náročných témach

Aj keď to nie je jednoduché, je nevyhnutné mať s deťmi aj ťažké konverzácie. Veď život nie je len jednoduchý, ale aj ťažký. Tento rok po celom svete, vrátane Slovenska, spôsobil hotový ošiaľ medzi tínedžermi seriál ’‘13 dôvodov prečo‘‘. Ústrednou témou tohto seriálu je samovražda mladého dievčaťa. Počas ťažkej konverzácie pravdepodobne príde na rad aj táto téma, a je len na rozhodnutí rodiča, či dovolí svojmu potomkovi tento seriál sledovať. Ak sa táto téma vyskytne vo vašom rozhovore, porozprávajte sa o tom s dieťaťom, ale aj o tom, kde môže dostať pomoc, ak ju potrebuje.

4. Podporujte svoje deti

Keď mala Melinda najstaršiu dcéru na vysokej škole a syna v poslednom ročníku strednej školy, začala premýšľať o tom, ako sociálne médiá a smartfóny zmenili dynamiku vysokoškolských internátov. Aj vo vyššom veku potrebujú deti podporu, ktorú však na internátoch či na pôde školy nemusia dostávať. Mnohé školy nemajú možnosti, aby pomáhali študentom vyrovnávať sa s ich psychickými potrebami.

 

5. Vytvorte svoj plán

Poslednou Melindinou radou pre rodičov je vytvorenie rodinného plánu, kedy a za akých podmienok sa budú sledovať v domácnosti médiá. V tomto pláne si dokážete médiá rozdeliť, rozhodnúť sa, kde a kedy sa bude ktoré zariadenie sledovať, nabíjať, aké pravidlá bezpečnosti nasledovať, čo vlastne deti majú povolené v čase, kedy sú online, alebo akými offline aktivitami budú dopĺňať čas strávený online.

Melinda pokladá Internet za skvelú vec, pretože dokáže dať deťom možnosť spájať sa s ostatnými a pohybovať sa v tomto veľkom svete, avšak ako rodič si uvedomuje, že je jej zodpovednosť, aby jej deti boli na túto slobodu pripravené.

Čítajte viac o téme: Sociálne siete
Zdieľať na facebooku