Mapy lásky pomáhajú budovať pevný vzťah

Foto: Pexels
Mapy lásky pomáhajú budovať pevný vzťah. / Foto: Pexels

Keď sa stratíte a potrebujete lepšie porozumieť tomu, kde sa nachádzate, použijete mapu. Mapy lásky majú rovnaký koncept, avšak používajú sa na lepšie pochopenie sveta vášho partnera. 

 

Vytvoriť mapu lásky vášho partnera znamená vybudovať komplexné pochopenie toho, kto je ako osoba - minulosť, prítomnosť a budúcnosť. Zahŕňa to, kým je, vrátane jeho hodnôt a názorov, cieľov, obáv, túžob a všetkého ostatného, ​​čo sa ho týka. Mapy lásky sú neustálou činnosťou, ktorá sa odohráva počas celého romantického vzťahu. Keď s vami váš partner naďalej zdieľa intímnejšie detaily, pridáte tieto podrobnosti na svoju milostnú mapu života. Vaše chápanie vášho partnera naďalej rastie a vaše vzťahové spojenie sa prehlbuje. Je pravdepodobné, že ste už pracovali na vytvorení milostnej mapy svojho partnera bez toho, aby ste si to uvedomovali. Od poznania mien najlepších priateľov vášho partnera až po najväčšie zdroje radosti v jeho živote, už viete dôležité informácie o tom, kým skutočne je. Pokračovanie v týchto rozhovoroch je fantastický spôsob, ako rozvíjať svoje mapy lásky. 

 

Čo je mapa lásky? 

Rovnako ako mohutný dom potrebuje pevné základy, hrubé steny a dobre organizované pôdorysy, tak aj vzťah potrebuje vybudovať niečo podobné vo svojich intímnych vzťahoch, aby mal vo vzťahu istotu. Odtiaľ pochádza myšlienka máp lásky. Keď prvýkrát vstúpime do vzťahu, začneme si na svojom partnerovi všímať všetko, od toho, čo jedia, až po to, ako reagujú v danej situácii. Môžeme si napríklad všimnúť, že radi jedia ananás na pizzy, alebo že kávu radšej pijú čiernu bez cukru. Ako sa vzťah prehlbuje, môžeme sa začať pýtať na to, čo sa partnerovi páči a nepáči, chce a potrebuje alebo ako sa cíti v určitých situáciách. Keď to robíme, či už je to kladením otázok alebo všímaním si vlastností a zvykov o našich partneroch, v podstate vytvárame mapu lásky. Mapy lásky sú časti informácií, ktoré zhromažďujeme o našich partneroch, keď ich spoznávame. Úlohou nových párov je zámerne pridávať podrobnosti na túto mapu. Potrebuje mierku, smer, legendu. V priebehu života budete neustále pridávať orientačné body, textúru, farbu. Podrobná mapa lásky prináša pohľad na zvraty, ktoré nevyhnutne vstupujú do partnerstva, manželstva. 

 

Ako vytvoriť mapu lásky?

Jednoducho povedané, vytváranie máp lásky je o kladení správnych otázok a udržiavaní zvedavosti nažive. Bez ohľadu na to, ako dlho ste spolu, vždy je tu niečo nové, čo môžete odhaliť o osobe, s ktorou ste. Ďalšia vrstva vo vzťahu na odlupovanie, nejaká nová kapitola, ktorú treba začať .. najkrajšie je to, že objavovanie nikdy nekončí. A mapy lásky sú o nasmerovaní tejto zvedavosti a smerovaní tým správnym smerom. V skutočnosti sa ako ľudia stále vyvíjate, v priebehu rokov sa meníte. Keď vytvoríte mapu lásky, stále odhaľujete a dozviete sa viac o všetkých nových veciach, čo sa týka vášho partnera. 

 

Čo by ste si mali všimnúť, aby ste vytvorili dobrú mapu lásky svojho partnera?

Vždy aktívne počúvajte: počúvanie je prvoradé, pokiaľ ide o vytváranie máp lásky o vašom partnerovi. 

 


Klaďte dobré doplňujúce otázky: umenie klásť dobré otázky je jedna vec. Ale keď máte seriózny cieľ vybudovať mapy lásky, vaše umenie pýtať sa musí na inej úrovni dokonalosti.

 

Rozpoznajte náznaky, aby ste pochopili nálady: poznať recept na jeho obľúbené jedlo je jedna vec. Ale zachytiť ich náznaky a znaky reči tela je rovnako dôležité pre vytvorenie dobrej mapy lásky. Spôsobom, akým sa správate, dávate najavo veľa z toho, čo sa vám odohráva v hlave. Vaša mapa lásky by mala obsahovať rôzne znaky partnerovho správania.

 

Mapa lásky by mala byť hlboká: ľudia sú plní skrytých tajomstiev a hĺbok, ktorých odhalenie si vyžaduje čas. Možno vám minulú noc pri pohári vína prezradil svoje detské ťažkosti a vašou úlohou je to si zapamätať. Pridajte si to na svoju mapu lásky a pokúste sa dostať na jej koniec.

 

Udržujte ju aktuálnu: ak chcete zistiť, či vaša technika mapy lásky skutočne funguje, test mapy lásky sa spustí, keď si uvedomíte, že ide o prebiehajúci proces a nie len o jednorazovú záležitosť. Váš záujem sa musí opakovať a vaše úsilie sa nemôže zastaviť. 

 

Zapisujte si do denníka: účinky zapisovania do denníka pri vytváraní mapy lásky nemožno podceňovať. Aby ste skutočne pochopili pokrok vašej práce v tomto vzťahu, zvážte písanie denníkov o sebe na introspekciu. Následne si sadnite so svojím partnerom a povedzte si navzájom tieto veci. 

 

Hlboká znalosť vzájomnej zložitosti, histórie, minulých vzťahov a bytia je tým, čo robí každý vzťah silným a naplneným. Mimoriadne užitočným nástrojom na vývoj máp lásky je aplikácia Gottman Card Decks – dostupná v

 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.carddecks&hl=en_CA alebo https://apps.apple.com/ca/app/gottman-card-decks/id1292398843

Táto aplikácia poskytuje množstvo otázok a návrhov na veci, ktoré môžu pomôcť podporiť rozvoj máp lásky, komunikácie a iných aspektov vzťahu. Okrem toho autor mapy lásky Gottman ponúka aj online kvíz, ktorý vám pomôže zistiť, ako dobre poznáte svojho partnera 

(https://www.gottman.com/how-well-do-you-know-your-partner/quiz/).

Aj keď sa to na prvý pohľad môže zdať únavné, pamätajte, že vám to pomôže len lepšie porozumieť partnerovi a ešte viac ho milovať. Čím viac sa o ňom dozviete, tým viac sa zamilujete každý deň a v tom je naozajstné čaro vytvárania máp lásky.

Čítajte viac o téme: Partnerské vzťahy, Manželstvo
Zdieľať na facebooku