Čo najkrajšie môžete dať svojmu partnerovi?

O partnerské vzťahy sa musíme starať neustále.
O partnerské vzťahy sa musíme starať neustále. / Foto: Bigstock

Kedy je najlepší čas na prejavenie lásky partnerovi? Neustále. Bez ohľadu na ročné obdobie, konkrétny dátum alebo finančnú situáciu.

 

Najcennejšie darčeky nepochádzajú z obchodu. Vychádzajú zo srdca a sú ponúkané ako odraz starostlivosti a ocenenia, ktoré cítime k partnerovi. Oveľa dôležitejšie je, aby sme sa vedeli obdarovať aj nemateriálnymi vecami, ktoré majú v skutočnosti oveľa väčšiu cenu. Našťastie existuje veľa spôsobov, ako môžete prejavovať lásku bez toho, aby sme neustále míňali peniaze za veci, ako sú ozdobné darčeky a drahé večere.

 

Čo najkrajšie môžeme darovať?

Na začiatku väčšiny vzťahov pomáhajú páry upevniť zmysel pre spojenie - od milostných listov cez zoznamy skladieb až po spontánne víkendy. Ale tieto náhodné zamilované skutky často s dospievaním vzťahu ubúdajú. Aj hľadanie toho správneho darčeka k narodeninám a sviatkom sa môže začať javiť ako námaha. Mentalita rozdávania darčekov však nadobúda ešte väčší význam s vývojom vzťahu - a niektoré z tých najlepších darčekov nemožno zabaliť. Sú to myšlienky a gestá, ktoré vychádzajú priamo zo srdca a môžu pretransformovať dobré partnerstvo na skutočne skvelé.

 

1 | Osvojte si „jazyk lásky“ svojho partnera

Každý z nás sa chce cítiť milovaný svojím partnerom a chce, aby sa náš partner cítil milovaný nami. Veľakrát však spôsob, akým jeden človek prejavuje lásku, nie je taký, aký to jeho partner intuitívne cíti. Jedna osoba môže pociťovať fyzickú náklonnosť ako lásku, zatiaľ čo partner zažíva pomoc s domácimi prácami ako vrcholný znak náklonnosti. V podstate hovoria rôznymi jazykmi. Skúste si položiť otázku, čo od svojho partnera najčastejšie požadujete, keďže to môže byť tou vecou, vďaka ktorej sa budete cítiť najviac milovaní. Môže ísť o slová, čas, dary, akty, dotyky a podobne.

 

2 | Nešetrite spolu na čase

Určitá samota je zdravá, ale rovnako ako vo všetkých veciach je kľúčová rovnováha. Príliš veľa môže oslabiť vzťah vytvorením samostatných záujmových sfér, čo môže viesť k tomu, že páry budú mať v priebehu času čoraz menej spoločného. Koniec koncov, máme tendenciu sa zamilovať do osoby, s ktorou sa bavíme najviac a zostať pri nej.

 

3 | Aktívne sa počúvajte navzájom a venujte mu pozornosť

Bohužiaľ, keď sú páry dlho spolu, je bežné stať sa menej pozornými, avšak ak si to uvedomia a pracujú na tom, dá sa to obnoviť. Vzťahy si vyžadujú úsilie a aj keď je život zaneprázdnený, je dôležité venovať partnerovi potrebnú pozornosť, ktorú si zaslúži, ak chceme, aby bol náš vzťah prioritou. Aby náš vzťah vydržal po celý život, vyžaduje si to veľa trpezlivosti, dlhodobého nasadenia a údržby. Musíme sa usilovať o to, aby sme si dlho udržali zdravé puto. Jedným zo spôsobov, ako ukázať svojmu partnerovi, že ho milujeme, je venovať mu pozornosť. 

 

4 | Nechajte priestor aj samote

Poskytnutie času partnerovi nielen pomáha napraviť vzťahy, ale môže ich tiež zmeniť. Časový odstup, či už ide o noc strávenú s priateľmi, samostatný víkend, pomôže vášmu partnerovi dostať sa do kontaktu s vlastnými potrebami, záujmami a prioritami. Ak sa človek potrebuje znovu spojiť s tým, kým je, najväčší dar, ktorý môže partner dať, je dar priestoru. To isté sa deje v medziľudských vzťahoch: chceme blízkosť, ale chceme aj priestor. Kľúčom je nájsť to sladké miesto, v ktorom cítime teplo, ktoré prichádza zo vzťahu, a zároveň nechať každému partnerovi mať dostatok priestoru, aby ani jeden nemal pocit, že ho pichajú tŕne toho druhého.

 

5 | Buďte oporou 

Existuje mnoho spôsobov, ako podporiť svojho partnera, vrátane nasledujúcich: poskytnite emocionálnu podporu - počúvajte ho, keď je nahnevaný a potrebuje hovoriť, dajte komplimenty a pochvalu, poskytnite mu informácie, ktoré by mohol potrebovať, podajte mu pomocnú ruku, keď to potrebuje. 

 

6 | Udržujte hravosť pri živote

Všetci sa radi hráme bez ohľadu na náš vek. Bavte sa spolu, urobte spolu niečo zábavné, vymýšľajte nové spoločné aktivity, otužujte vzťah.

 

7 | Zostaňte v spojení prostredníctvom komunikácie

Nie je vždy ľahké hovoriť o tom, čo potrebujete. Po prvé, veľa z nás netrávi dostatok času premýšľaním o tom, čo je pre nás vo vzťahu skutočne dôležité. A aj keď viete, čo potrebujete, rozprávanie o tom vám môže spôsobiť, že sa budete cítiť zraniteľní, v rozpakoch alebo dokonca v hanbe. Ale pozri sa na to z pohľadu partnera. Poskytnúť pohodlie a porozumenie niekomu, koho milujete, je potešením, nie záťažou. Ak sa už nejaký čas poznáte, môžete predpokladať, že váš partner má celkom dobrú predstavu o tom, na čo myslíte a čo potrebujete. Váš partner však nie je čitateľom mysle. Aj keď váš partner môže mať nejaký nápad, je oveľa zdravšie vyjadrovať svoje potreby priamo, aby nedošlo k zámene.

Čítajte viac o téme: Partnerské vzťahy, Manželstvo
Zdieľať na facebooku