Ako získať späť dôveru vo vzťahu?

Stratiť dôveru človeka možno veľmi ľahko, získať ju však späť býva veľmi náročné. 
Stratiť dôveru človeka možno veľmi ľahko, získať ju však späť býva veľmi náročné.  / Foto: Bigstock

Stratiť dôveru možno veľmi ľahko, získať ju však späť býva veľmi náročné. 

 

Na svet prichádzame bezbranní, otvorení všetkému a plní dôvery. Napokon je to len otázka času, kedy sa prvýkrát sklameme a zrazu stratíme aj dôveru. Všetci to poznáme - niekto nás sklame, cítime sa podvedený, odvrhnutý a deprimovaný. Celá naša vysnívaná budúcnosť je zrazu preč. Následne si dávame otázky: budem ešte schopný niekomu veriť? Dokážem sa ešte niekedy niekomu oddať, keď sklamanie tak bolí? Môžem vôbec niekomu dôverovať? Určite každý z nás pozná známy výrok „Dôvera je základom každého vzťahu“. S veľkou pravdepodobnosťou neexistuje človek, ktorý by tento fakt popieral. Je totižto základným kameňom vzťahu. Všetky páry dobre vedia, aké náročné je budovať a udržiavať dôveru vo vzťahu.

 

Prečo je dôvera tak potrebná?

Dôvera predstavuje náš postoj k ľudom. Keď predpokladáme, že okolie a ľudia sú k nám naklonení považujeme toto prostredie za dôveryhodné. V partnerskom vzťahu pomáha spoločne riešiť problémy. Ak sa buduje dôvera vo vzťahu, tak sa oveľa ľahšie hovorí o problémoch, viac si partneri rozumejú a obaja sú trpezlivejší. Pre skutočne zdravý a spokojný vzťah je nesmierne dôležité, aby sa spoločne pracovalo na budovaní dôvery. Pri jej budovaní  je dôležité pravidelné a vzájomné napĺňanie potrieb a byť k sebe navzájom otvorení a čestní. Potom už je len otázka času, kedy sa prvýkrát sklameme a zrazu stratíme aj dôveru. Mnohokrát sa však sklameme vo svojich očakávaniach, hlavne v tých, ktoré sme nikdy nevyslovili a partner o nich nemá ani tušenie. V tomto momente prídu na čas hádky, nedorozumenia, obviňovania a napokon nedôvera. Strata dôvery je ťažká rana pre akýkoľvek vzťah. Ak chceme ďalej pokračovať v spoločnom a spokojnom živote, mali by sme sa pokúsiť stratenú dôveru obnoviť. Ide však o beh na dlhú trať a úspech nie je nikdy zaručený.

 

Ako sa dá vo vzťahu obnoviť stratená dôvera?

Počas nasledujúcich dní a týždňov obdobia karantény spolu trávia partneri neporovnateľne viac času ako za iných, bežných okolností. Obidvaja sú pod tlakom a stresom a to môže mať negatívny vplyv aj na ich vzťah. Ako ochrániť partnerský vzťah pred pandémiou?

 

 1. Uvedomte si, že keď je človek vystresovaný môže reagovať iným spôsobom ako zvyčajne.
 2. Dôležité je všetko odkomunikovať a snažiť sa pochopiť toho druhého. Naše videnie vyvolané úzkosťou môže obmedziť našu schopnosť zdravo reagovať na našich partnerov.
 3. Mali by ste byť viac ohľaduplný a chápavý.
 4. Snažte sa tráviť čas počas karantény zmysluplne. Snažte sa udržať rutinu a spoločne si naplánujte svoje dni.
 5. Snažte sa udržať rovnováhu medzi pracovnými a domácimi povinnosťami. Mnohí partneri snívajú veľakrát v prvej fáze zamilovanosti o tom, aby boli spolu 24 hodín 7dní v týždni. V dlhodobejšom vzťahu to môže znieť ako väzenie.
 6. Vyhraďte si aj čas len pre seba, bez partnera.
 7.  Nezanedbávajte ani svoje sociálne potreby. Venujte sa aj svojim kamarátom a dajte tú možnosť aj partnerovi.
 8. Ak máte doma dieťa skúste si spoločne naplánovať čas, ako spravovať domácnosť, starostlivosť o dieťa a prácu.
 9. Ak máte nejaké nevyriešené problémy môžete sa pokúsiť odhrnúť koberec a pokojne sa o tom úprimne porozprávať a vyčistiť si terén.
 10. Hovorte o svojich pocitoch. Priznajte alebo vyjadrite každú jednu emóciu, ktorú cítite.
 11. Spoločne zapracujte na tých aspektoch vzťahu, ktoré je možné zlepšiť, aby ste váš vzťah  upevnili.
 12. Je čas odpustiť si navzájom. Odpustenie je vždy voľbou. Je to však voľba, ktorá musí vyjsť z vášho úprimného rozhodnutia a vašej vôle.
 13. Zoberte to ako výzvu na utuženie a upevnenie vášho vzťahu.

 

Určite prídu chvíle, keď budeme na pokraji emocionálneho zrútenia. Súčasná pandémia je ťažkou skúškou každého vzťahu a je len na vás, ako sa k tomu postavíte. Obávať sa neznámeho je normálne, ale mať zdravé a milujúce vzťahy s ostatnými nám v týchto ťažkých časoch môže pomôcť cítiť sa dobre a lepšie zvládať všetky výzvy, ktorými musíme čeliť.

Zdieľať na facebooku