Spôsoby, ako si vybudovať dôveru vo vzťahu

Dôvera vo vzťahu je dôležitá.
Dôvera vo vzťahu je dôležitá. / Foto: Van Thang / Pexels

Bez dôvery nemôže fungovať žiadny spokojný vzťah. Ťažko sa buduje, no extrémne ľahko ju možno stratiť. 

 

Dôvera je jedným z najdôležitejších stavebných kameňov, ako sa s niekým emocionálne zblížiť, je to absolútne nevyhnutné pre zdravý, šťastný a blízky vzťah. Napriek tomu si prakticky každý z nás vie spomenúť na nejaký scenár, v ktorom bola dôvera narušená. Ale ako si v prvom rade vybudovať dôveru? Dá sa dôvera, ktorá bola narušená, znovu vybudovať? Opätovné vybudovanie dôvery si vyžaduje čas, trpezlivosť a prácu, rovnako ako si ju v prvom rade vybudovať. Ale dá sa to zvládnuť, ak sú obaja ľudia motivovaní. 

 

Ako si opäť vybudovať dôveru vo vzťahu?

Buďte verní svojmu slovu 

Cieľom budovania dôvery je, aby ostatní verili tomu, čo hovoríte. Dôležité je si uvedomiť, že budovanie dôvery vyžaduje nielen dodržiavať sľuby, ktoré dávate, ale aj nedávať sľuby, ktoré nedokážete dodržať. Ak dodržíte svoje slovo, ukážete ostatným, čo od nich očakávate, a na druhej strane bude pravdepodobnejšie, že sa k vám budú správať s rešpektom, čím si vybudujú dôveru.

 

Hovorte to, čo máte na mysli, a myslite vážne to, čo hovoríte

Už ako malé deti veľmi rýchlo pochytíme náznaky, že niekto hovorí veci, ktoré v skutočnosti nie sú pravdivé. Ak sa snažíte zvýšiť dôveru vo vašom vzťahu, je nevyhnutné, aby ste prestali hovoriť veci, ktoré nebudete ďalej dodržiavať, alebo ktoré nereprezentujú vaše skutočné pocity. 

 

Naučte sa efektívne komunikovať 

Zlá komunikácia je hlavným dôvodom rozpadu vzťahov. Efektívna a jasná komunikácia je dôležitá pre udržanie úspešného vzťahu. Osobná a verbálna komunikácia posilňuje puto medzi partnermi vo vzťahu. Pri komunikácii dbajte na to, aby ste s partnerom udržiavali očný kontakt, pretože častý očný kontakt počas diskusie posilňuje partnerské puto. Tieto malé neverbálne narážky tiež pomáhajú partnerom podčiarknuť dôležitosť dôvery vo vzťahu.  

 

Pripomeňte si, že vybudovanie a získanie dôvery si vyžaduje čas

Budovanie dôvery je každodenný záväzok. Nerobte tú chybu, že očakávate príliš veľa príliš skoro. Aby ste si vybudovali dôveru, urobte najprv malé kroky a vezmite si malé záväzky, a potom, ako dôvera rastie, budete ľahšie robiť a prijímať väčšie záväzky. Dôverujte a vo všeobecnosti získate dôveru na oplátku.


 

Naučte sa povedať nie

Nemusíte vždy hovoriť áno na všetko, čo váš partner chce alebo navrhuje urobiť. Keď je vzťah založený na rovnosti, bude pre vás oboch jednoduchšie napredovať. Ak chcete vybudovať dôveru vo vzťahu, nezabudnite, že ak sa vám nepáči niečo, čo navrhuje, jednoducho povedzte nie. V žiadnom vzťahu by ste sa nemali cítiť nútení niečo urobiť. Ak je to možné, navrhnite inú alternatívu, ktorá by mohla byť prijateľná pre oboch.

 

Prevezmite zodpovednosť za svoje činy

Ak chcete vybudovať dôveru vo vzťahu, mali by ste poznať svoje správanie, činy a nečinnosť. Nesnažte sa zvaliť vinu na okolnosti alebo niekoho iného. Naučiť sa dôverovať vo vzťahu si vyžaduje prevziať zodpovednosť za všetky svoje činy.

 

Reagujte na potreby svojho partnera

Naučte sa, ako si vybudovať dôveru vo vzťahu tým , že budete vnímať potreby navzájom. Váš partner vám niekedy nemusí povedať, čo potrebuje, aby sa cítil lepšie, ale budujete dôveru tým, že sa snažíte riešiť jeho potreby bez ohľadu na to. Mali by ste sa ho snažiť neustále sledovať, aby ste mu dali najavo, že ste tu pre neho.

 

Vážte si vzťahy, ktoré máte – a neberte ich ako samozrejmosť

Dôvera často vyplýva z dôslednosti. Najviac dôverujeme ľuďom, ktorí sú tu pre nás v dobrých aj zlých časoch. Pravidelné ukazovanie niekomu, že ste tu pre neho, je účinný spôsob, ako budovať dôveru.

 

Hovorte o svojich obavách

Intimita vo vzťahu môže nastať len vtedy, keď ste vy a váš partner ochotní byť zraniteľní a otvorene sa spolu rozprávať. Jedným zo spôsobov, ako ukázať svoju zraniteľnosť a vybudovať si dôveru, je diskutovať o svojich obavách a neistote. Je dôležité sadnúť si a bez hanby sa porozprávať o tom, čoho sa môžete báť, aby ste to mohli nechať v minulosti a pohnúť sa vpred. To tiež dáva vášmu partnerovi šancu ukázať, že vás dokáže utešiť.

 

Cvičenia na vybudovanie dôvery so svojím partnerom

  1. Nechajte partnera, aby vám povedal, kedy ide von, a nepíšte/nevolajte mu.
  2. Striedavo si vymieňajte tajomstvá a fakty o sebe. Pamätajte si, že by ste sa nikdy nemali cítiť pod tlakom alebo nútení zdieľať akékoľvek informácie, ktoré vám nie sú príjemné, ani by ste nemali nútiť svojho partnera, aby urobil to isté.
  3. Pozerajte sa jeden druhému do očí aspoň 30 sekúnd a snažte sa dostať na 3 minúty.
  4. Zaviažte partnerovi oči a preveďte ho cez prekážkovú dráhu.
  5. Vyhľadajte niekoľko výziev online, napríklad na YouTube, a vyskúšajte ich.
  6. Zahrajte si hru 2 pravdy a 1 klamstvo: Vymyslíte dve pravdy a jednu lož, váš partner uhádne, ktorá je ktorá, a vy mu poviete úplnú pravdu. Opäť platí, že partneri sa nikdy nemusia deliť o nič, čo by im nebolo príjemné zdieľať.
  7. Povedzte si navzájom, prečo sa máte radi.
  8. Vymeňte si s partnerom obľúbené knihy.
  9. Hovorte 5 minút o čomkoľvek, zatiaľ čo druhý partner zostane ticho (môžete však použiť gestá a výrazy!). Keď vyprší váš čas, diskutujte a potom prepnite.
  10. Nechajte partnera, aby vám naplánoval ďalšie rande. Ak ste osoba, ktorá plánuje každé rande a každú dovolenku, na ktorú idete, dovoľte svojmu partnerovi, aby sa tiež začal zapájať do plánovania a prevzal iniciatívu. 
Čítajte viac o téme: Partnerské vzťahy, Manželstvo
Zdieľať na facebooku