Knihy pre deti: Rozprávky po telefóne (Gianni Rodari)

Rozprávky po telefóne od Gianniho Rodariho sú spleťou bláznivých, často až neuveriteľných humorných príhod.
Rozprávky po telefóne od Gianniho Rodariho sú spleťou bláznivých, často až neuveriteľných humorných príhod. / Foto: Barbora Piatrová

Kto povedal, že rozprávky sú len pre deti? A kto povedal, že knižky sa môžu čítať len odpredu dozadu?

 

Kniha, ktorá sa dá čítať odzadu aj od 68-tej strany

Rozprávky po telefóne sú spleťou bláznivých, často až neuveriteľných príhod rôznych ľudí a zvieratiek, a dokonca aj vecí, ako je napríklad ľudský nos či zmrzlina. Až 65 humorných rozprávok, kde je možné všetko, prebudí obrovskú chuť veriť na zázraky aj v tých najdospelejších.

 

Dávno (ba hádam nikdy) som nenarazila na knihu pre deti, ktorú si môžem čítať ako ja chcem. Odzadu, od strany 25 či 55, a to je len jedna z mnohých výhod poviedok.

 

Foto: Barbora Piatrová

 

To vedel i majster rozprávkar, pán Gianni Rodari z Talianska. Ten totiž napísal pred viac ako 50-timi rokmi - to bolo vtedy, keď sme sa ešte nehrali s mobilmi a internetmi jednu z najúspešnejších, najrozmanitejších a najpútavejších knižiek s poviedkami pre deti. Sú vymyslené, no ako sám autor hovorí: Tieto príhody sa nestali, no určite sa stanú zajtra”.

 

Uletené a kreatívne príbehy, akoby ich vymysleli priamo deti

Doteraz mám podozrenie, že tie rozprávky naozaj vznikali cez telefón, ale nerozprával ich obchodný cestujúci Bianchi svojej dcérke, ako sa píše v knihe. Každý jeden príbeh je tak svojský, uletený, fantastický, ba až nezmyselný, akoby to od slova do slova diktovali deti po celom svete pánovi spisovateľovi cez telefón.


Foto: Barbora Piatrová

Poznáte Červenú Čiapočku? Samozrejme, že poznáte. Ale isto nie tú “taliansku”. Tú totiž v jednej z poviedok rozpráva deduško a celé putovanie Červenej Čiapočky dopletie. A tak sa dozvieme o Žltej Čiapočke, ktorá stretla žirafu a ide kúpiť rajčinový pretlak električkou, namiesto toho, aby išla pozrieť babičku.

 

Rozprávky po telefóne sa líšia od tých tradičných všetkým, čím je to len možné. Jednoduchý štýl bez zbytočných metafor nahrádza o to väčšia dávka fantázie. Deti sa prenesú do sveta, ktorý by určite raz chceli zažiť. Do sveta, kde zastane čas, kedy si zaumienime, kde sa vedomosti predávajú vo fľaškách a kde sa cestuje na planéty, ktoré sa dajú celé zjesť. Najbežnejší dopravný prostriedok medzi planétami je výťah a ľudia namiesto rozprávania brešú so psíkmi - toto všetko je úplne bežne v Rodariho rozprávkach.


Úprimné rozprávky s poriadnou dávkou morálnych ponaučení

Ale pozor - ak čakáte iba dielo plné táranín, mýlite sa! Morálne ponaučenia sú skrytou súčasťou každého jedného príbehu. Nie je predsa na škodu, nielen deťom, ale i dospelým stále pripomínať, že všetci sme si rovní, nezávisle od rasy či národnosti. Že veriť v krajšiu budúcnosť sa stále oplatí a že sa netreba báť hovoriť o bolestivých a tragických udalostiach otvorene.  Napokon, deti sú úprimné bytosti a to isté vyžadujú i od dospelých.

 

Foto: Barbora Piatrová

 

Najnovšie vydanie je doplnené o výstižné ilustrácie českého grafika a výtvarníka Vladimíra Fuku a do slovenčiny ju preložil jeden z najproduktívnejších slovenských prekladateľov Branislav Hečko. Gianni Rodari bol za svoje dielo odmenený cenou Hansa Christiana Andersena, čo je pre spisovateľa azda najväčšia pocta. Knižka je vhodná pre každého od šesť rokov, teda pre každého, kto si ju vie i sám prečítať. :)

 

Najnovšie (a doteraz najkrajšie) vydanie si môžete objednať TU v Detskom kníhkupectve Mrkvička,
kde detské knižky priam zbožňujú, a preto ich májú celú kopu.

Zdieľať na facebooku