Stáva sa to bežne v práci. Prvý email ignorujete. Nad druhým sa na 30 sekúnd zastavíte. Tretí vám vyrazí dych. Ako si niečo také môže kolega alebo kolegyňa dovoliť? Myslíte si, že nie ste v poriadku, akurát že vy ste v poriadku viac ako všetci ostatní. Nechápete, prečo ste taký email dostali, prečo tá SMS vyznieva tak veľmi zvláštne, a prečo posledný telefonát zanechal vo vás divnú pachuť. Čím to je? Som divná ja alebo ostatní? Pýtate sa. Prešli ste transformáciou, a možno ani o nej neviete. A zrazu vám veci v práci alebo osobnom živote prestali dávať zmysel. Ak sa vám stalo niečo podobné, čítajte ďalej.
Transformácia a jej znaky
Znaky transformácie sa dajú popísať jednoducho, v jednom z nich sa určite nájdete. Jeden vám s istotou vieme garantovať – zmenia sa vám hodnoty. Začnete vnímať veci okolo vás z iného uhla. Iným spôsobom riešite situácie, inak sa rozhodujete, a omnoho viac si vážite seba, svoj čas, svoj prínos pre tento svet.
Ani 20 - ani 30
Už nemáte 20, ani 30. Život si vážite omnoho viac, ako keď ste s kariérou začínali. Vyberáte si. Už nie je jedno, komu venujete váš piatok večer, alebo v ktorej práci skysnete 8 hodín denne. Už nezabíjate čas televíziou ani zlou knihou. Už si vyberáte, ako zmysluplne trávite svoj čas.
A možno preto môžete na druhých pôsobiť, že ste sa zmenili. Že s vami nie je už taká zábava alebo naopak - že sa smejete na mnohých veciach omnoho srdečnejšie. Viac skutočne žijete, ako prežívate. Ste vnímaví na tón v hlase a spôsob komunikácie, riešite cestu, akou si druhí vyberajú riešiť vaše požiadavky. Ste nároční a možno aj nekompromisní.
Zmena v práci
Môžete byť tŕňom v oku mladším kolegyniam v práci, ktoré zrejme vo svojom osobnom ani profesijnom živote nedosiahli to, čo vy a stále sa hľadajú, nemajú jasný cieľ a majú veľmi veľa času. A tak sa ľahko môže ich kratochvíľou stať, že začnú ohovárať, intrigovať a splietať plány, ako vám znepríjemniť život. Nesedíte im a už asi nikdy nebudete. Ako keď chcete od štvrtáka, aby ovládal učivo gymnazistu. Nemožné!
Potom sa vám môže stať, že ani váš šéf alebo priamy nadriadený neprejaví žiadnu empatiu a pochopenie, môže sa snažiť chcieť ututlať problém pod koberec, hoci vy viete, že keby sa to stalo jeho žene, pobil by celú armádu. Chcete to pochopiť. Nemožné!
Strata dôvery
Možno aj vaša blízka kolegyňa, ktorej ste verili, sa vám alibisticky otočí chrbtom s výhovorkou, že nemôže ohroziť svoju kariéru, hoci vy ste jej pomohli stokrát a nemali ste problém sa za ňu postaviť a obhájiť ju. Lebo máte svoje hodnoty. Čakali ste, že nenechá, aby pristál kýbel shitu iba na vašej hlave. Veď predsa za vyjadrenie názoru a bránenie človeka v oslabení ešte nikoho nevyhodili. Je však ľahšie povedať: “Vieš, názor je dôležitý iba do tej miery, do akej potrebuješ prácu.” Opäť to chcete pochopiť. Nemožné!
Stať sa môže čokoľvek. V práci, doma, v rodine. Scenárov je toľko, že by na jeden deň k tomu mohol vyjsť jeden samostatný článok.
Nič však nemení na fakte, že sa zrazu ocitnete sami. Kde hľadať pomoc, podporu, riešenie?
Nie ste v tom sami
Prvá pomoc môžu byť kamarátky, ktoré vás síce vypočujú, ale často nemajú riešenie. Ak máte šťastie, môžete tento problém vyrozprávať partnerovi. Ak máte obrovské šťastie, pochopí vás a pomôže vám, aby ste boli schopní postaviť sa ráno z postele a čeliť ďalším útokom. Rodina vám dá zmysel, vy otvoríte oči a zistíte, že ste šťastní z toho, čo máte. A nie je toho málo!
“Nie každý má to šťastie, že jeho oporou v procese transformácie je partner, partnerka alebo rodina. Preto je dobré oprieť sa aj o niečo iné, čo nám robí radosť, čo nás posilní a dodá nám dôvod vydržať a prekonať to. Bolo by preto dobré pridať tam niečo širšie, zamerať sa na výzvy, možno povýšiť svoje hobby, možno investovať čas do jeho aktívnejšieho využitia, možno je ten správny čas na priateľov alebo komunitu. Ak práca nestačí, keď nás už bolí, a nevieme v nej nájsť už hodnotu, môžeme dať zmysel aj iným veciam,” hovorí k tejto téme terapeutka, lektorka a koučka Nina Menkynová.
Aké sú možnosti
Čo ešte môže nielen pomôcť v tejto kaši, ale zároveň aj posunúť od nej preč?
Otvorený rozhovor z nezávislým odborníkom. Mentor, kouč, terapeut, konzultant, skrátka niekto, kto vás vypočuje a ponúkne vám návrhy riešení alebo vás usmerní, prevedie k niekoľkým možným scenárom riešení. Niekto, kto vás bude celým procesom sprevádzať tak, že v tom nebudete sami.
A potom sa vám stane, že dáte výpoveď alebo to ustojíte a nastavíte si jasné hranice. Poviete NIE tam, kde by ste dávno predtým súhlasili.
Práca a čas na zmenu. Totálnu.
“Domnievam sa, že nebolí ani tak práca samotná, ako vzťahy na pracovisku, ktoré sa vplyvom určitej udalosti vytvorili. Ste človek so silným zameraním na medziľudské vzťahy. Pociťujete krivdu. Nikto nie je na vašej strane, dokonca ani vaša blízka kolegyňa. Váš nadriadený sa snaží celú záležitosť ututlať pod koberec. Mladšie kolegyne vás začnú ohovárať, intrigovať a snažia sa vám znepríjemniť život. Možno robíte unáhlené rozhodnutie a teraz to ľutujete. Zostali ste sama so svojimi pocitmi a snažíte sa im porozumieť. Z vášho uhla pohľadu robíte veci správne. Cítite sa ukrivdená a možno očakávate ospravedlnenie. Je však reálne, že vaše okolie bude reagovať vždy tak, ako by ste chceli vy? Je dôležité, aby tí druhí zmenili svoje správanie?” hovorí Viera Divišová, koučka so zameraním na transakčnú analýzu.
Vierka ďalej pokračuje: “Ako kouč neponúkam scenáre riešenia, ciest je mnoho. Vyberáte si pre seba to najlepšie. Otázka, ktorú by ste si mohli položiť je: Čo je pre mňa teraz dôležité? Na čom skutočne záleží? Čo si musím sama sebe dovoliť, aby som sa cítila OK? Hľadajte odpovede. Hľadajte ich u seba. Preciťujte každé svoje rozhodnutie dovtedy, kým nebude v rovnováhe čo si myslíte a čo cítite. A potom prijmite za svoje rozhodnutie zodpovednosť. Už poznáte svoje hodnoty, viete na čom záleží, čo chcete a čo už nie. Vážite si seba a svoj čas. Už si vyberáte. Inými slovami, stanovíte si hranice, aby ste sa cítili OK.”
Pomôže aj odlišný uhol pohľadu
Heňa Hudecová, ktorá pomáha klientom reinventovať cez individuálne rozhovory na osobnostnej úrovni. Robí im podporu – reinventora, akcelerátora zmeny a osvetľovača slepých uhlov pohľadu. Túto tému vníma nasledovne:
“V tejto situácii do rozhovorov často zaťahujem evolučnú filozofiu Richarda Barretta. Prináša ľuďom úplné pochopenie, kde momentálne sú. Čo sa to u nich deje a čo sa stalo. Zrazu príde vnútorná búrka a neprestáva. V podstate sa pod hladinou mora resetujú naše hodnoty a mixujú s tým, na akých vlastných presvedčeniach (nevedomé hrajú prím) fungujeme a čo sme v minulosti sami pre seba nepodchytili.
Poznáte svoje hodnoty? Ktorými skutočne žijete? Ako sa prejavujú navonok vo vašom správaní, resp. akejkoľvek interakcii s kolegami, šéfmi, okolím? Ktoré z týchto hodnôt sú tie, ktoré by ste mať chceli, ašpirujete na ne, ale ich nežijete? Je to komplexné a jednoduché zároveň. Stanovovanie si hraníc je výzva. Ale keď pracujem na sebapoznaní, viem lepšie, čo chcem. A viem, čo nechcem. Budem to však vedieť aj zvokálniť? To môže byť ďalšia výzva = príležitosť na zmenu a lepší život.
Byť v takýchto situáciách prijatá/ý bez posudkov, nálepiek a rád je absolútne blahodárne. Niekedy dlho oscilujeme v kolotoči nesúhlasu a odmietania, že sa aj nám transformácia skutočne deje. Nestratiť sa v tom a nebyť sama/sám je najpodstatnejšie. Jasnosť, ktorú v týchto životných fázach potrebujeme a prichádza krok za krokom, môžeme získať samoštúdiom. Dnes je množstvo dostupných článkov, nástrojov, testov, materiálu, ako si pomôcť. Ďalšou možnosťou je odhodlať sa a nájsť si podporu a vlastné pochopenie a riešenia v bezpečnom rozhovore. Dejú sa v ňom zázraky. #reinventingTALKS with Henrieta.”
Hľadať, odložiť, opustiť
Zuzka Reľovská popri práci v leadership konzultingu a koučingu, robí prednášky, webináre na témy mentálnej odolnosti, prevencii pred vyhorením a celkového wellbeing vo firmách a tímoch. K téme hraníc hovorí:
“V rámci obdobia, ktoré nazývame všeobecne kríza stredného veku, prichádza uvedomenie, že pred sebou máme o niečo menej času ako za sebou a teda by sme ho mali využiť tak, aby to bolo čo najviac v súlade s naším skutočným ja.
Aké ale je to skutočné JA? Hľadať ho pod nánosmi masiek a kompromisov, ktoré sme vo fáze “budovania života a plnení ambícii a cieľov” na seba naložili, je vskutku ťažká práca. Preto nás to ťaží a my to musíme najprv odložiť a opustiť, aby sa nám objavili nové možnosti. Opustiť až do tej miery, že narazíme na niečo, čo je pre nás smerodajné, čo je pre nás dôležité, v čom už nechceme robiť kompromisy.
To znamená nastaviť si pevné HRANICE v tom, čo je a čo už nie je pre mňa OK. Ako to ale zistíme? Nuž, situácia, v ktorej sa cítim do niečoho tlačená, moment, v ktorom ma niečo silno nahnevá. Ak máme pocit, že z toho, čo robíme, je nám nanič, alebo smutno, znudene, nepríjemne, prípadne nás to až fyzicky tlačí k zemi – je to už dávno za hranicou toho, čo by sme mali uniesť.
Komunikovať hranice okoliu znamená, že sa meníte. Vy sa meníte a okolie vníma, že ostáva rovnaké. Často okolie odmieta zmenu, ktorú chcete vy, pretože vás chce mať presne takú, ako ste teraz: milú, ústretovú, nekonfliktnú, nápomocnú. Podporujúcu. Nenáročnú a nebodaj ešte aj vždy veselú.
Tým, že sa chcete meniť vy dávate najavo okoliu, že je čas na zmenu možno aj pre nich, že vy sa rozvíjate, zatiaľ čo oni stagnujú. A to sa chápe s úsmevom ešte ťažšie.
Aj preto je dobré mať nejakého spojenca – podporovateľa, mentora, kouča, kto vám bude držať chrbát, keď bude tlak okolia neúnosný. A taktiež v prípadoch, že si na seba vytvoríte neúnosný tlak vy sama.
Začnite od seba
Zuzka Lešová poskytuje individuálnu pomoc formou koučingu a mentoringu tým, ktorí rozmýšľajú nad podnikaním, alebo už na túto cestu vykročili. O hraniciach si myslí toto:
“Je podľa mňa dôležité vždy začínať od seba. Ak poznám svoje hranice, viem vedome pracovať na tom, aby som si ich aj udržala – vedela si ustáť to, čo je moje a pre mňa dôležité. V pokoji a s rozvahou.
Ak toto mám, je potom prijateľnejšie akceptovať hranice u druhých ľudí. Situáciu, kedy si niekto iný určuje, stráži, komunikuje svoje hranice, vnímam neutrálne, alebo dokonca pozitívne. To, čo som predtým mohla vnímať ako útok na seba, sa v novom kontexte môže stať momentom, kedy viem veľmi výrazne podporiť svoje okolie. Zmenou u seba, mením aj svoje okolie. Len tým, že vnímam, chápem, akceptujem. Postupnosť je jednoduchá: Spoznaj-implementuj- udržuj-vnímaj-akceptuj-dôveruj-užívaj.”
Ako si nastaviť hranice
“Ako na to? Jednotný recept neexistuje. Je to veľmi individuálne. Každý z nás má mieru tolerancie problémov niekde inde. Záleží od toho, kde si predovšetkým potrebujem jednoznačne stanoviť hranice. V prvom rade uznať si hranice sama sebe.
V súvislosti s témou článku si treba dať úprimné odpovede na otázky:
Je len toto problém prechodný alebo dlhodobý?
Čo okrem tohto konkrétneho problému ma v tejto práci hnevá?
Sú to len vzťahy s kolegami alebo je toho viac?
Môžem to riešiť?
Napĺňa ma práca?
Sú firemné hodnoty v súlade s mojimi?
A byť k sebe skutočne úprimná. Niekedy odhalíme, že tento pôvodný konkrétny problém, nie je až taký primárny, ale dôsledok ďalších faktorov. A tam už často nie je čo riešiť. Lepšie povedané - riešenie je odchod. Ak však ostatné veci sú pre vás v poriadku, stojí za to jasne a zreteľne nastaviť si hranice s kolegami, a skúsiť to zatiaľ bez výpovede. A jasným stanovením vašich hraníc sa môže uľaviť aj vášmu okoliu. Bude vedieť, na čom je, a to často uľahčuje vzťahy.
Túto cestu nastavovania si hraníc vám pomôže ľahšie prejsť váš kouč,” hovorí tímová aj individuálna koučka Janka Holúbeková, ktorá sa venuje NLP a terapii One Brain.
No more bullshiting
Tvrdí Janka Bernaťáková, change facilitátor, lektor a mentor pre témy zmeny.
“Už nemáme silu hovoriť, že je to dobré, aj keď to ani trochu dobré nie je.
Nemáme silu hovoriť áno, ak vnútorne cítime nie.
Akceptovať veci, ktoré idú proti nám.
Zostávať vo vzťahoch, ktoré sú nefunkčné.
Robiť prácu, ktorá nedáva zmysel.
Plytvať energiou kde energia nejde späť,” pokračuje Janka.
“NO MORE BULLSHITTING podľa nej znamená, že už nie sme viac ochotní akceptovať lži, ktoré nahovárame sami sebe a neprejde to už ani druhým. Púšťame presvedčenia a vzorce, ktoré nás v tom držia. Niekedy to znamená, že opúšťame aj ľudí, či prostredie, ktoré nás v tom drží. Je to čoraz väčšia záťaž, udržať to nefunkčné. Čoraz jasnejšie vidíme, čo ide proti nám, aj čím ideme sami proti sebe.
Nie je to jav len taký okrajový. Nie je to iba prejav únavy. Je dôležitou súčasťou premeny, metamorfózy, transformácie. Kým nepustíme staré, nie je priestor pre nové. Kým sa nepostavíme sami za seba, nie je dôvod, aby to urobil niekto iný,” uzatvára tému Janka.
Naučíme vás preskúmať svoje HRANICE, nastaviť ich a naučiť sa povedať NIE. Prihláste sa na bezplatný webinár Ja a moje hranice, ktorým vás pre vedú skúsené mentorky a koučky Zuzka Reľovská a Janka Holúbeková.
Tento článok vznikol na podporu iniciatívy Reinventing Yourself - znovuobjav seba pod hlavičkou občianskeho združenia Beelong Community & Networking.