Učte sa efektívnejšie

  

Určite to poznáte. Často presedíte nad knihami hodiny a výsledok nie je taký, ako by ste čakali. Možno si v tej chvíli dávate otázku prečo. Dôvodov môže byť viac. Čo teda robiť preto, aby bolo vaše učenie efektívnejšie?

 

 

1) Odpútajte sa od sociálnych sietí

Pred tým, než sa začnete učiť, prejdite si všetky weby a sociálne siete, aby ste mali prehľad o všetkých novinkách a aby sa tak vaša duša úplne uspokojila a vrhla sa do učenia. Potom všetko vypnite. Sústreďte sa naozaj len na učenie. Povedzte si, že  si  nové informácie prečítate po tom, keď sa všetko naučíte.

 

2) Vypnite mobil

Ak to naozaj nie je nutné, vypnite úplne mobil, aby vás nevyrušovali SMSky a zvonenie. Všetko vybavíte, keď sa doučíte.

 

3) Správne sa motivujte

Pri učení si dávajte reálne ciele a nezabúdajte na odmeny, ktoré si sami sebe stanovíte. Povedzte si napríklad, že si za odmenu pozriete večer film, zahráte si nejakú hru alebo sa s niekým na facebooku  porozprávate. Okrem krátkodobých cieľov si môžete stanoviť aj dlhodobé. Môžete si povedať, že keď budete mať na vysvedčení určité známky podľa vlastných predstáv, splníte si niečo, po čom veľmi túžite.

 

4) Urobte si z učenia zábavu

I keď niektoré učivo je naozaj nudné, skúste sa vnútorne presvedčiť o tom, že  predsa len niekedy môže byť pre vás prospešné. Predstavujte si situácie, pri ktorých sa vám môže zísť. Alebo si povedzte, že sa učivo naučíte kvôli tomu, aby ste niekoho prekvapili, potešili alebo doučili iných spolužiakov. Nejaký dôvod sa vždy predsa nájde.

 

5) Sústreďte sa na jednu úlohu

Pracujte vždy len na jednej úlohe. Môže sa vám zdať, že práca na viacerých úlohách súčasne je produktívnejšia, je to však len mýtus. Problémom je, že nedokážete pracovať na viacerých úlohách súčasne, dokážete medzi nimi len prepínať. Prepínanie medzi viacerými úlohami znižuje vašu koncentráciu a vyžaduje námahu navyše.

 

6) Učenie si plánujte

Zaobstarajte si poznámkový blok alebo diár. Zaznamenávajte si tam dátumy písomiek alebo skúšok. Učte sa každý deň približne v rovnakom čase. Vytvorte si plán učenia. Zistite si, kde a pri čom strácate zbytočne veľa času. Keď budete mať učenie naplánované, budete pokojnejší, znížite svoj stres, nebudete zabúdať, zlepšíte si výkon a známky, budete sústredenejší, na konci dňa budete mať radosť z úspechu a viac sa budete tešiť aj na ďalšie dni.

 

7) Robte si prestávky

Odborníci hovoria, že po 25 minútach by ste si mali na 5 minút oddýchnuť. Alebo si skúste po 50 minútach oddýchnuť na 10 minút. Počas prestávky choďte do inej miestnosti, odpútajte sa od učiva. Po chvíľach oddychu vám môžu napadnúť také veci, na ktoré ste nemohli počas učenia prísť. Asi to bude nejaký nepísaný zákon, že keď sa vzdialite od situácie, tak získate na ňu nový pohľad a tým pádom aj možnosť vyriešiť nejaký problém.

 

8) Dávajte si pozor na zbytočné odkladanie úloh

Dnes na tento jav máme aj odborné pomenovanie. Ide o tzv. prokrastináciu, pri ktorej ide o označenie pre chorobné odkladanie úloh na zajtra. Treba však podotknúť, že ide o psychickú záležitosť, na rozdiel od lenivosti, ktorá je fyzická. Ide o problém napr. vysokoškolákov  a ďalších, ktorí nie sú vonkajším prostredím nútení organizovať si svoj čas. Postihnutý má vo zvyku tráviť čas nepodstatnými činnosťami, ako sú napríklad surfovanie po internete, pričom dôležité úlohy odkladá na neskôr. Dôsledkom sú stres, pocity viny a vlastnej neschopnosti, čo vedie k ďalšej prokrastinácii. Postihnutí sa často upokojujú a presviedčajú sami seba tvrdeniami typu: „Pod tlakom podávam lepšie výkony.“

 

9) Nezabúdajte na dobré podmienky

V izbe by ste mali mať okolo 18 – 20 stupňov. Vyššia teplota uspáva. Nezabudnite si tiež vyvetrať, urobiť na stole poriadok a mať dostatok svetla. Pri učení by ste nemali ležať, lebo táto poloha tiež zvádza k spánku. Aj výskumy potvrdzujú fakt, že posediačky sa študenti naučia viac.

Čítajte viac o téme: Efektívne učenie
Zdieľať na facebooku