Kyberšikana

Proti šikane bojujú na školách detským divadielkom

Bianka Urbanovská a Katarína Del Rio prinášajú do školských zariadení unikátne detské divadielko, ktoré pomôže deťom, rodičom i pedagógom vhodne reagovať na prejavy šikany.

Odborník: Keby školy viac používali akčný plán, šikany by bolo menej

Keby si každý učiteľ prečítal akčný plán riešenia šikanovania spolu so smernicou o prevencii šikanovania a keby ho školy viac používali pri dennej práci, v školách by bolo menej šikany, uviedol to odborník na prevenciu šikany a kyberšikany Peter Lengyel.

Sprievodca pre školy sa zameriava na prevenciu a riešenie šikanovania

Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie v spolupráci s Národným inštitútom vzdelávania a mládeže (NIVAM) vytvorili odborný materiál, ktorý sa zameriava na prevenciu a riešenie šikanovania. Slúžiť má zamestnancom škôl a školských zariadení ako sprievodca preventívnymi a intervenčnými princípmi a konkrétnymi postupmi v problematike šikanovania.

VÚDPaP sa téme šikanovania a kyberšikovanovania venuje na novej podstránke

Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) sa téme šikovanovania a kyberšikanovania venuje na svojom webe v rámci novej samostatnej sekcie šikanovanie.

Ako najlepšie predchádzať šikanovaniu v škole?

Šikanovanie je stálym problémom aj v našich školách. V mnohých školách majú síce rôzne preventívne programy, taktiež psychologické centrá vymýšľajú stále nové a nové spôsoby, ako šikane predchádzať, no vyhubiť šikanu úplne je náročné. V nedávnej štúdii vedci zistili, ktoré spôsoby sú v tomto boji najefektívnejšie. Čo funguje najlepšie?

V novembri bude medzinárodná online konferencia UNESCO o šikane na školách

Medzinárodný deň proti násiliu a šikanovaniu v škole si pripomenieme po prvýkrát 5. novembra.

Boj so šikanou má podporiť projekt Odpíšeme ti

Cieľom je začať otvorene hovoriť a diskutovať o téme šikanovania na miestach, kde je tento problém najrozšírenejší - medzi deťmi, učiteľmi a rodičmi.