Boj so šikanou má podporiť projekt Odpíšeme ti

Projekt s názvom Odpíšeme ti má pomôcť deťom, ktoré zažívajú šikanovanie.
Projekt s názvom Odpíšeme ti má pomôcť deťom, ktoré zažívajú šikanovanie. / Foto: Bigstock

Bratislava 5. októbra (TASR) - Rezort školstva sa stal partnerom projektu s názvom Odpíšeme ti, ktorého cieľom je byť oporou pre obete šikany, ktoré sa niekedy ani nevedia alebo sa nemajú na koho obrátiť. Cieľom je začať otvorene hovoriť a diskutovať o téme šikanovania na miestach, kde je tento problém najrozšírenejší - medzi deťmi, učiteľmi a rodičmi. TASR o tom informoval tlačový odbor rezortu školstva.
     

"Iba spoločnými silami dokážeme zastaviť šikanu!" S týmto mottom sa spojili Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Nadácia Markíza a nezisková organizácia Linka detskej istoty. Výsledkom je projekt Odpíšeme ti, ktorý sa spúšťa v pondelok.
      

"Považujem za dôležité, aby škola nebola iba miestom, kde sa žiaci vzdelávajú, ale aj miestom, kde si osvoja hodnoty, naučia sa rešpektovať druhých, a miestom, kde sa každý žiak bude cítiť bezpečne. Som preto veľmi rád, že ako ministerstvo spolupracujeme na týchto aktivitách, ktoré pomáhajú predchádzať šikane a robia zo škôl lepšie, tolerantnejšie a bezpečnejšie miesta," uviedol šéf rezortu školstva Branislav Gröhling (SaS). Linka detskej istoty konštatuje, že problém šikanovania nedokážu deti a mladí ľudia často riešiť sami a potrebujú pomoc. „Prežívanie takejto situácie výrazne ovplyvňuje osobnostný, sociálny a edukatívny vývin detí a mládeže a súčasne negatívne vplýva na ich telesný a zdravotný stav. Neošetrené zážitky predikujú dlhodobé následky, prechádzajúce často do dospelosti, preto každá aktivita v záujme prevencie a eliminácie šikanovania je potrebná a vítaná," tvrdí Linka detskej istoty.
      

Web www.odpisemeti.sk ponúka možnosť urobiť dôležitý prvý krok a dieťa, ale aj dospelého človeka konajúceho v záujme dieťaťa, nasmeruje na správnu cestu riešenia. Pomoc je poskytovaná prostredníctvom anonymnej Linky detskej istoty – na bezplatnom telefónnom čísle 116 111, ktoré je k dispozícii 24 hodín, sedem dní v týždni, ale aj cez chat, ktorý je na webe dostupný vo vybraných hodinách. Návštevníci na stránke nájdu tiež množstvo dôležitých informácií o téme, ako aj videá a články.

Čítajte viac o téme: Šikana, Kyberšikana
Zdieľať na facebooku