Chcete, aby vám učenie išlo ľahko? Trénujte si pravidelne mozog!

Mozog na udržanie svojej vynikajúcej kondície potrebuje rôzne druhy podnetov a tie vám iba učenie v škole neposkytne.
Mozog na udržanie svojej vynikajúcej kondície potrebuje rôzne druhy podnetov a tie vám iba učenie v škole neposkytne. / Foto: Shutterstock

Každý mozog potrebuje tréning, aby ľahko vstrebával nové informácie, ale aj na to, aby tie staré nezabúdal. Každé premýšľanie podnecuje tvorbu nových spojení medzi mozgovými bunkami. Myslíte si, že v škole premýšľate dosť? Mozog na udržanie svojej vynikajúcej kondície potrebuje rôzne druhy podnetov a tie vám iba učenie v škole neposkytne. Trénovať mozog môžete napríklad pravidelným cvičením.

 

10 aktivít, ako pravidelne trénovať svoj mozog

1) Riešte hlavolamy, hádanky alebo sudoku

V určitom slova zmysle sa s nimi stretnete na matematike. Je však dobré, ak siahnete po úplne iných zdrojoch hlavolamov, ako vám prídu pod ruku v škole. Tie náhodne vybrané vás nastavia na menej očakávané riešenia.

 

2) Riešte krížovky a hrajte scrabble

Riešenie krížoviek či hranie scrabble a hľadanie správnych výrazov je vynikajúcou mozgovou zumbou. Snažte sa však vyhľadávať časom aj ťažšie verzie krížoviek, aby ste neupadli do stereotypu a táto aktivita mala na váš mozog dlhodobo pozitívny vplyv.

 

3) Učte sa cudzie jazyky

Už mnoho výskumov potvrdilo, že ľudia, ktorí ovládajú viacero jazykov sú úspešnejší. Nie je to len z toho dôvodu, že sa dokážu ľahko dohovoriť, no ich mozog sa vyvíja úplne inak vďaka učeniu jazykov. Ľudia, ktorí hovoria viacerými jazykmi dokážu podľa odborníkov lepšie počúvať, majú lepšiu pozornosť a pamäť a ľahšie zvládajú viacero úloh naraz.

 

Ovládať iný jazyk je ako vlastniť ďalšiu dušu.
– Charlemagne

4) Tvorte

Že ste už dávno prestali kresliť alebo modelovať z hliny či plastelíny nepodarených panáčikov? Nič to! Môžete sa k tomu ľahko vrátiť. Práca rukami má totiž na váš mozog blahodárny vplyv. Vaše reflexné body v dlaniach sú stimulované a to vysiela do mozgu signály, ktoré vytvárajú medzi bunkami nové spojenia.

 

5) Čítajte knihy

Čítanie nám umožňuje viacej myslieť. Podporuje tiež rozvoj kritického myslenia. Vďaka čítaniu sa náš mozog aktivuje a predstavujeme si viac detailov, vďaka čomu trénujeme vizualizáciu, logiku i pamäť. Medzi ďalšie neodmysliteľné benefity čítania tiež patrí zlepšovanie koncentrácie.

 

6) Vyhľadávajte nové situácie

Postaviť sa výzvam a vyjsť zo zóny svojho kmfortu je vynikajúca vec. Nielen z pohľadu získavania sebavedomia, ale aj z toho, že váš mozog sa naučí rýchlo na nové situácie reagovať a prispôsobovať sa im. Ak sa pravidelne budete dostávať do situácií, ktoré sú pre vás nové, možno aj nie úplne príjemné alebo vám nie sú blízke, spôsobujete si tým pozitívne zmeny na vašom mozgu. Učíte ho vyrovnávať sa s novými situáciami stále rýchlejšie.

 

7) Športujte

Mozog je pri fyzickej námahe viac prekrvovaný a okysličovaný. To vedie k zvýšeniu bystrosti a pozornosti. A okrem toho tiež k obnove a vzniku nových nervových buniek. Vďaka tomu sa zlepšuje pamäť a učenie nových vecí sa stáva jednoduchším. Počas fyzickej námahy sú produkované látky zvané endorfíny, nazývané tiež hormóny šťastia.

 

"Kto pestuje šport, robí pre svoj mozog viac ako niekto, 
kto celý deň sedí v kresle a sústredene premýšľa.“ 
- Gerd Kampermann

8) Vymeňte si ruky

Píšte občas inou rukou. Prípadne si môžete inú ruku zapojiť aj do ďalších bežných činností ako umývanie zubov, obliekanie, obúvanie a pod. Takéto cviky pomáhajú rozvíjať ľavú a pravú hemisféru rovnomerne, čo nám do života následne prináša viac potrebnej rovnováhy.

 

9) Hovorte si pravidelne jazykolamy

 • V našej peci myši pištia, v našej peci psík spí.
 • Juro neruj Jura! Juro neruj Jura! Juro neruj Jura!
 • Všetky húsky sa poprekoprcovali po priekope.
 • Išiel pštros s pštrosicou a pštrosíčatkami Pštrosou ulicou.
 • Naolejuje Júlia Júliu, alebo nenaolejuje Júlia Júliu?
 • Naša lomenica je zo všetkých lomeníc tá najlomenicovatejšia.
 • Vojaci sú vyrukavičkovaní a veliteľ je najnevyrukavičkovateľnejší.
 • Rozprostovlasatela sa dcéra kráľa Nabuchodonozora, alebo nerozprostovlasatela sa dcéra kráľa Nabuchodonozora?
 • Nemá Peter ani meter, meria meter ten náš Peter?
 • Železo, železo, oželezilo si sa? Koleso, koleso, okolesilo si sa?
 • Keď nenaolejujeme linoleum, tak naolejujeme lampu. Keď nenaolejujeme lampu, tak naolejujeme linoleum.
 • Strč prst skrz krk.

 

10) Meditujte

No a na záver nezabúdajte aj meditovať a upokojovať svoju myseľ. Triedenie svojich myšlienok a zážitkov denne, či aspoň raz za čas, pomáha mozgu odísť myšlienkam, ktoré nás ťažia. Zároveň aktivujeme mozgové centrá, ktoré v bežnom uponáhľanom dni nie sú aktívne zapojené a využívame ich málo.

Čítajte viac o téme: Efektívne učenie
Zdieľať na facebooku