Zdriemnite si každý deň a výsledky vám budú závidieť

  

Ak vidíte v knižnici driemajúceho študenta alebo svojho kolegu v práci, neupadajte do bezvedomia, že okolo vás už fakt nemá nič úroveň. Práve v tejto chvíli sa totiž stávajú možno ďaleko výkonnejší ako ste vy a na zajtrajšiej skúške či porade vás hravo preskočia.

 

 

Výskum University of California, Berkeley, dokázal, že hodina poobedného spánku dokáže dramaticky zvyšovať výkon a obnovovanie sily ľudskej pamäte. Zistenia odporúčajú, že takýto dvojfázový spánok nielen obnovuje pamäť, ale vám umožní stať sa chytrejším.

A naopak, čím dlhšie zostávame hore a ochudobňujeme sa o spánok, tým pomalšou sa naša myseľ stáva. Tieto zistenia potvrdzuje aj predošlý výskum, ktorý hovorí, že ponocovanie- úplne bežný jav na vysokých školách počas skúškového – znížil schopnosť naučiť sa nové fakty takmer o 40% v dôsledku zablokovania zodpovednej mozgovej oblasti odobratím spánku.

 

"Spánok nielen upravuje zlé dlhotrvajúce nočné budenie, ale aj vás posúva za hranicu, kde ste sa nachádzali predtým ako ste si zdriemli", hovorí Matthew Walker, asistent profesora psychológie na UC Berkley a vedúci tejto štúdie.

V tejto štúdii boli 39 mladí ľudia rozdelení do 2 skupín. Tých, ktorí si poobede pospali a tých, ktorí nie. Na poludnie, všetci účastníci boli podrobení prísnemu učeniu s cieľom zaťažiť hippocampus- oblasť mozgu, ktorá napomáha ukladať fakty - základné spomienky. Obe skupiny podali porovnateľný výkon.

O 14.00 však druhá skupina mala za úlohu 90 minút spať, zatiaľ, čo druhá skupina zostala hore. Na druhý deň, o 18.00 účastníci boli podrobení novým cvičeniam, kde sa mali učiť nové informácie. V tomto teste dopadli horšie tí účastníci, ktorí nespali. Naopak, tí čo si oddýchli dopadli značne lepšie a v skutočnosti sa zlepšili vo výkonnosti učenia sa.

 

Tieto zistenia potvrdili hypotézy vedcov, že "spánok je nevyhnutný na vyčistenie krátkodobej pamäte a vytvorenie miesta pre nové informácie", hovorí Walker. Zároveň spánok prirovnáva k emailovej schránke. Ak ju raz máte zaplnenú, nie ste schopní bez jej mazania, premiestnenia emailov prijímať žiadne ďalšie. Rovnaké je to i s pamäťou a spánkom. Ak nespíte, nemažete svoju krátkodobú pamäť a nemáte kam ukladať nové fakty.

V poslednej štúdii Walker odhalil, že tento obovovací proces pamäte nastáva len, keď sú ľudia v určitom štádiu spánku. Merali elektrické aktivity v mozgu a potvrdili, že tento proces sa deje len v druhom štádiu spánku non-REM, ktorý nastáva medzi hlbokým spánkom ( non-REM) a sny sú známe ako Rapid Exe Movement ( REM ). V minulosti bol účel tohto štádia neznámy, ale nové výsledky priniesli dôkazy, prečo ľudia zostávajú prinajmenšom polovicu času ich spánku vo fáze 2.

„Neviem si predstaviť, že by Matka príroda len tak bezdôvodne vymyslela, že by sme prechádzali počas spánku z jednej fázy do druhej“, hovorí Walker. „Spánok je sofistikovaný a dáva nám lokálne presne, čo potrebujeme.“

Walker a jeho tím sa tiež chystajú odhaliť, či redukcia spánku spôsobuje znižovanie schopnosti učiť sa nové veci ako starneme. Nájdenie tejto spojitosti by mohlo tiež pomôcť v pochopení neurodegeneratívnych ochorení ako sú Alzheimerova choroba a pod.

 

Zdroj: sciencedaily.com // Foto: Deviantart 1) by  Gf Biju 2) by Amaranth
Čítajte viac o téme: Výskum, Efektívne učenie
Zdieľať na facebooku