Výskum

Vedci vytvorili nový druh plastu, ktorý sa na slnku a vzduchu rozloží

Recyklácia plastov stále nie je na svetovej úrovni, väčšina plastového odpadu sa dostane do oceánov. Tie sú už tak plné, že odpad si vytvára vlastné ostrovy. Čínski vedci však vynašli rozložiteľný plast, ktorý by mohol znížiť plastový odpad.

Srdcové bunky vytvorené v laboratóriu umožnili vedcom identifikovať potenciálny liek na prevenciu poškodenia srdca pri ochorení Covid-19

Vedci z Cambridgeskej univerzity v laboratóriu vypestovali srdcové bunky a ukázali, ako sú zraniteľné voči infekcii SARS-CoV-2. V štúdii publikovanej v Communications Biology použili tento systém na to, aby ukázali, že experimentálne peptidové liečivo s názvom DX600 môže zabrániť vstupu vírusu do srdcových buniek.

Viac ako polovica ľudí na Slovensku vníma budúcnosť negatívne, tvrdí prieskum

Na prelome apríla a mája sa 2 785 prevažne mladých ľudí z celého Slovenska vyjadrilo, ako vnímajú budúcnosť, akú by si ju želali a na akých hodnotách by mala byť postavená.

Extroverti s nižším príjmom sa rozhadzujú viac ako introverti

Každý si raz za čas dopraje nejaký luxusnejší zážitok. Podľa vedcov si ich však extroverti s nižším príjmom doprajú omnoho viac ako introverti v podobnej situácii.

Školský rozvrh nie je zosynchronizovaný s prirodzeným rytmom študentov

Mnohým študentom robí tradičný školský deň problémy až tak, že to ovplyvňuje výsledky ich skúšok.

Prečo sa ľudia rozchádzajú? Psychológ Jed Diamond našiel odpoveď

Uznávaný psychológ Jed Diamond po 40 rokoch klinického výskumu dospel k záveru, že väčšina ľudí dokáže nájsť lásku svojho života. Problém však je udržanie vzťahu. Tvrdí, že vzťah má päť fáz, no väčšina párov sa dostane len po tretiu, kedy sa celá snaha skončí.

Študenti predstavia vozík ovládaný mimikou a myšlienkami

Študenti Materiálovotechnologickej fakulty (MTF) Slovenskej technickej univerzity (STU) v Trnave upravili v rámci výskumno-vývojového projektu Think and Go elektrický vozík pre hendikepovaných tak, aby reagoval na myšlienky a mimiku používateľa.

Bifľujete sa pred skúškou? Zdriemnutie môže byť pre vás ďaleko lepšie, tvrdia vedci

Ak vás čaká dôležitá skúška či písomka, strácanie času vyspávaním sa môže zdať ako zlý nápad, no nová štúdia naznačuje, že takýto „šlofík“ by mohol mať na našu pamäť lepší vplyv ako opakovanie učiva navyše.