Matematika hrou: 6 videohier, ktoré naučia vaše deti matematiku

Učenie matematiky pomocou počítačových hier je veľmi účinným spôsobom, ktorý tieto ich schopnosti môže výrazne posilniť.
Učenie matematiky pomocou počítačových hier je veľmi účinným spôsobom, ktorý tieto ich schopnosti môže výrazne posilniť. / Foto: Bigstock

AUTOR: Jakub Celušák

Naučte vaše deti počítať, riešiť rovnice či rozkladať veľké čísla na násobky. V bonuse na záver sa môžete dokonca dozvedieť, prečo niektorým deťom stačí len jedno nepochopené učivo a celé ich štúdium začne stagnovať.

 

Dora Is Counting To 10

iTunes

Matematická hra zo slovenskej dielne. Je určená pre najmladšie deti, ktoré sa učia počítať pomocou jednoduchých úloh. V aplikácii budú spájať príklady s odpoveďami či premiestňovať alebo vyraďovať členy v rámci jednoduchých rovníc. K arabským čísliciam sa hra dostane postupne a deti ich priamo do aplikácie nevpisujú. Je milo animovaná a postavená kvalitne bez reklám a vyskakovacích okien.

 

 

Sushi Monster

iTunes

Úlohou hráčov je nakŕmiť príšerku sediacu uprostred stola. Tá má každé kolo na krku inú číselnú hodnotu, ktorá vyjadruje jej hlad. Na stole ležia kúsky sushi, ktoré rovnako zastupujú rozličné číslice. Kombináciou správnych sushi-čísel deti tvoria súčty a násobky hlado-čísla čím riešia zadanú rovnicu. Ide o jednoduchý a pekne spracovaný princíp, ktorý bude deti baviť viac, než písanie do zošitov.

 

 

Wuzzit Trouble

Google Play , iTunes

V tejto prekrásnej hre si deti precvičia delenie a násobenie zložených čísel. Úlohou je oslobodiť milé príšerky uzamknuté v mechanických skrinkách. Správnym nastavovaním násobkov v kódových zámkoch rotujú veľké ozubené koleso a pri správnom rozložení získavajú kľúče. Ide primárne o jednoduchý hlavolam, ktorého náročnosť stúpa s každou ďalšou úrovňou.

 

 

DragonBox Algebra 12+

AmazonGoogle PlayiTunes

Dokonale premyslená hra, ktorá deti naučí riešiť rovnice. Herný priestor je rozdelený na ľavú a pravú stranu. Na oboch ležia rôzne obrázky, ktoré je nutné odstrániť tak, aby na konci zostal na jednej strane iba drak (Dragon) a na druhej strane krabica (Box). DragonBox učí deti veľmi pozvoľna. Koncept záporných čísel napríklad vysvetlí formou obrázku počas dňa a noci. Keď tieto obrázky prekryjete, vykrátia sa rovnako, ako by išlo o rovnicu. Tento koncept hra postupne rozvíja. Čísla sa najprv objavujú vo forme bodiek ako na herných kockách, neskôr pribudnú arabské číslica a dokonca aj premenné x, y a podobne.

 

Táto hra má aj jednoduchšiu verziu pre mladšie deti s názvom DragonBox algebra 5+ (Amazon, Google Play, iTunes)

 

Čísla a matematika pre deti

Google PlayiTunes

Aplikácia vhodná pre najmladšie deti predškolského veku. Jej výhodou je hlavne lokalizácia v českom jazyku. Ide o jednoduchú a interaktívnu zábavu. Príjemný hlas vysvetľuje deťom, ako vyriešiť zadané príklady.

 

 

Bonus na záver:

Pokiaľ ešte nepoznáte Khan Academy je na čase to napraviť. Pozrite si Khanovu prednášku o revolúcii v školskom systéme učenia matematiky. Video má slovenské titulky.

 

Tento projekt je čiastočne preložený do českého jazyka pod menom Khanova škola, avšak zatiaľ neobsahuje všetky motivačné prvky pôvodnej Khan Academy (odznaky, získavanie bodov a odmeny za ne).

 


Článok vznikol v spolupráci s portálom Vĺčatá.sk, ktorý sa špecializuje na videohry a zdravé využívanie času detí s digitálnymi technológiami.


Čítajte viac o téme: Počítačové hry a aplikácie
Zdieľať na facebooku