V čitateľskej gramotnosti sú za nami už len žiaci z Mexika a Kolumbie

  Zdroj: Zmudri

Podľa prieskumov vyše 31% našich študentov nevie čítať s porozumením. Nie sme dobrí v kritickom myslení. Je to problém? Áno, obrovský. 

 

Podľa prieskumu od GLOBSEC niečo okolo 50% Slovákov verilo každému konšpiračnému tvrdeniu, na ktoré sa v prieskume pýtali. O nič lepšie nie sú na tom ani naši žiaci. V čitateľskej gramotnosti v testoch PISA, sme skončili pod priemerom krajín OECD. Za nami výrazne nižšie ostali už len žiaci z Mexika a Kolumbie. 

 

Čo je to kritické myslenie

Väčšinou sa táto zručnosť spomína s rozpoznávaním falošných informácií, hoaxov a dezinformácií na internete. Počas dňa robíme veľa väčších či menších rozhodnutí. Práve pri nich by sme mali využívať kritické myslenie. Mladí ľudia vedia túto zručnosť používať napr. pri výbere školy, nakupovaní na internete, či pri prístupe k životnému štýlu. V niektorých situáciách môže neschopnosť kriticky rozmýšľať zásadne ovplyvniť naše vzťahy, politické rozhodnutia alebo  dokonca zdravie. 

 

Ako sa to dá zmeniť

Alfou a omegou je vzdelávanie doma a na školách. Vzdelávací portál Zmudri.sk pripravil kurz pre učiteľov, v ktorom sa učitelia dozvedia, ako viesť svojich žiakov ku kritickému mysleniu. Kurz ponúka praktické aktivity v triede, ale aj tipy, ako sa so študentmi rozprávať, pokiaľ majú radikálnejší názor. Je to skvelá príležitosť pre učiteľov, dozvedieť sa, ako pracovať so žiakmi tak, aby sa zvyšovalo ich kritické myslenie. Namiesto učenia len faktografických poznatkov, sa s nimi zamýšľať nad súvislosťami. Kurz je pre učiteľov dostupný zadarmo na www.zmudri.sk spolu s kvízami a možnosťou získať diplom.

 

O Zmudri

V Zmudri.sk už tri roky vytvárajú vzdelávacie videá, ktoré pomáhajú učiteľom pripraviť mladých ľudí na reálny život. Po prepuknutí pandémie sa rozhodli ešte viac pomáhať učiteľom, pri osvojovaní nových komptencií. “Pandémia zmenila veľa povolaní, no učiteľské povolanie zmenila miestami až drasticky. Mnohí učitelia museli doslova zo dňa na deň zmeniť štýl vyučovania a naučiť sa veci, ktoré predtým nikdy nerobili. V mnohých prípadoch boli odkázaní iba sami na seba.” hovorí Julián Gerhart zo Zmudri.sk.

 

Aj dištančné vyučovanie bolo jedným zo spúšťačov, prečo sa v Zmudri.sk rozhodlo vytvoriť novú bezplatnú platformu. Učitelia na nej nájdu vyše 100 vzdelávacích video kurzov, metodické materiály, kvízy, dokážu si jednoducho vytvárať triedy a zadávať študentom úlohy.


Čítajte viac o téme: Kritické myslenie
Zdieľať na facebooku