Články: Pre študentov
O projekte

 

Vďaka fondu TDPS pôjdu slovenskí učitelia do San Francisca či do CERNU

TS
Autor článku
Foto: Shutterstock
Neinvestičný fond Teacher Development Program Slovakia bude podporovať aktívnych učiteľov. / Foto: Shutterstock

Nový neinvestičný fond bude finančne podporovať aktívnych učiteľov v ich raste a zlepšovaní vzdelávania v slovenských školách. 

 

Neinvestičný fond Teacher Development Program Slovakia (TDPS, n.f.) rozdelil 20-tisíc eur medzi osem pracovníkov v školstve. Systém ďalšieho vzdelávania ani aktuálne grantové schémy veľmi nepodporujú slovenských učiteľov v odbornom a osobnom raste. Preto slovenský podnikateľ Robert Spišák založil koncom roka 2019 neinvestičný fond Teacher Development Program Slovakia (TDPS, n.f.).

Vôbec prví žiadatelia v histórii fondu zasielali svoje projektové zámery do 31. marca 2020. Z nich osem podporí TDPS, n.f., sumou 20-tisíc eur. Projektové zámery posúdila a úspešných kandidátov vybrala odborná hodnotiaca komisia zložená z odborníkov na školstvo a rozvoj ľudí. Od 1. júna 2020 do 31. mája 2021 by mali víťazi napĺňať svoje ciele a pracovať na komplexnom osobnostnom i odbornom raste.

„Vďaka podpore fondu tak získajú úspešní žiadatelia napríklad možnosť rastu pri rozvojových aktivitách v San Franciscu, švajčiarskom Cerne, či anglickom Scarborough,“ uviedol správca fondu Marek Kmeť.


Komisia podporila projekty z celého Slovenska, každý z nich prináša inovácie a ich následné využitie v školskom systéme. Zamerané sú nielen na jazyky, ale i umenie, kreativitu, medziodborovú synergiu, kritické myslenie alebo grafický dizajn. „Veľmi dôležité je aj následné rozširovanie získaných vedomostí a zručností žiadateľov, ktoré budú následne uplatňovať a učiť ďalších členov odbornej verejnosti aj vo svojich komunitách“, dodal Marek Kmeť.

 

PODPORENÉ PROJEKTOVÉ ZÁMERY

  • E. Balážiková, Košice – Rozvoj soft skills a počítačových zručností vo vyučovaní anglického jazyka na gymnáziu – 1 840 €
  • L. Kalinová, Rožňava – Rozvoj kritického myslenia – 2 480 €
  • M. Leitnerová, Budimír – Interný koučing učiteľov na škole – 1 920 €
  • T. Mičáňová, Bratislava – Časticová fyzika na Žiackom vedeckom dni – 1 640 €
  • N. Miháľová, Rimavská Sobota – 1,4 míle – 3 500 €
  • I.Pavlacová, Považská Bystrica – Prvá pomoc pre všetkých – 3 270 €
  • Ľ. Reváková, Košice – Digital art school – 2 130 €
  • R. Šašala, Prešov – Hudobná výchova moderne a zábavne – 3 220 €

Články na portáli Eduworld.sk nie sú zamknuté, pretože si uvedomujeme dôležitosť šírenia hodnotných informácií o vzdelávaní a výchove. Dokážeme ich ale tvoriť len vďaka dobrým ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. Budeme si nesmierne vážiť, ak sa k nim pridáte aj vy.
×
Píšeme len vďaka podpore dobrých ľudí. Chcem podporiť
Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
Diskusia

Si učiteľ? Prihlás sa do nášho newslettru a získaj novinky a inšpirácie z oblasti vzdelávania.