Vzdelávacie projekty a školy dnes vstupujú do neziskového akcelerátora MentorExpres

Akcelerátor MentorExpres je určený školám a neziskovým vzdelávacím projektom.
Akcelerátor MentorExpres je určený školám a neziskovým vzdelávacím projektom. / Foto: Shutterstock

Bratislava, 18. septembra 2018 – Nadácia Pontis rozbieha unikátny neziskový akcelerátor s názvom MentorExpres: akcelerátor Generácie 3.0, ktorý je určený neziskovým vzdelávacím projektom a školám. K intenzívnemu mentoringovému programu od top manažérov sa tak po novom dostanú aj projekty, ktorých cieľom nie je zisk, ale šírenie inovatívneho prístupu vo vyučovaní. Zámerom MentorExpresu je toto šírenie podporiť a naštartovať zmenu vzdelávania zdola. Akcelerátor Nadácia Pontis spúšťa už dnes a  trvať bude do decembra.

 

Pilotného ročníka MentorExpresu sa zúčastní 11 neziskových projektov vybraných spomedzi finalistov Ceny Generácia 3.0. „Cena Generácia 3.0 nám pomohla identifikovať najlepšie vzdelávacie prístupy na Slovensku. Na šírenie do škôl je však potrebné projekty pripraviť a odbúrať ich hlavné bariéry. Z našich skúseností z pro bono programov vieme, že práve prepojením biznisového sveta so svetom občianskej spoločnosti, vznikajú nápady, ku ktorým by sa ani jedna strana nedopracovala bez vzájomnej spolupráce,“ vysvetľuje Barbora Pálešová, programová manažérka pre pro bono v Nadácii Pontis.

 

Experti z biznisu sa zaviazali pomáhať projektom pro bono. V spolupráci s nimi budú organizácie 3 mesiace pracovať na tom, aby boli efektívnejšie a úspešnejšie v snahách rozšíriť svoje modely vzdelávania do viac škôl. Na to im budú slúžiť online a offline workshopy, ktoré budú prebiehať v 2-týždňových intervaloch. Navyše, každá organizácia má prideleného osobného mentora, ktorý ju bude procesom sprevádzať.

 

Organizácie majú zväčša široké spektrum potrieb – od slabého marketingu, neefektívne nastavených vnútorných procesov, až po neudržateľné financovanie svojich projektov. „Mentorov sme sa snažili vyberať s prihliadnutím na potrebnú expertízu v oblasti, v ktorej daná organizácia potrebuje najviac zabrať,“ uvádza B. Pálešová. „Nachádzajú sa medzi nimi zaujímavé osobnosti slovenského biznisu, startup scény či riadiaci zamestnanci veľkých firiem v oblastiach ako ľudské zdroje, marketing či IT.“

Úlohu mentorov prijali napríklad Lucia Pašková, bývalá CEO Curaden Slovakia, ktorá bude pomáhať Slovenskej debatnej asociácii, Katarína Remiaš, majiteľka PR agentúry 1st Class Agency, ktorá bude mentorovať Turnaj mladých fyzikov, Gábor Bindics, zakladateľ firmy Švihaj Šuhaj či Aliancie Stará tržnica, ktorý bude pomáhať rozvíjať projekt EDUdrama  či Michal Juhás, zakladateľ spoločnosti HotelQuickly, ktorý sa stane mentorom pre projekt ChemPlay a ďalší (viď. nižšie).


Výsledkom akcelerátora bude konkrétny plán na šírenie prístupu do ďalších škôl. Zároveň bude Nadácia Pontis najlepšie riešenia navrhovať aj Ministerstvu školstva, vedy a výskumu Slovenskej republiky, aby podporovali podmienky pre rozvoj inovácií vo vzdelávaní. Možnosť odprezentovať svoj prístup medzi komunitou progresívnych riaditeľov a učiteľov v rámci siete

 

Čo získajú organizácie v MentorExprese:

  • min. 15 hodín mentoringu od individuálneho kouča, ktorý ich bude sprevádzať celým programom
  • 3 individuálne odborné konzultácie od expertov v oblasti podľa potreby organizácie (min. 6 hodín)
  • 6 celodenných vzdelávacích skupinových workshopov
  • Napojenie na vzdelávaciu komunitu
Zdieľať na facebooku