Pozvánka na prednášku: Mart Laidmets z estónskeho ministerstva školstva bude hovoriť, ako sa stalo Estónsko skokanom v PISA testovaní

Mart Laidmets bude prednášať na Slovensku 28. mája.
Mart Laidmets bude prednášať na Slovensku 28. mája. / Zdroj: Novaator

Na Slovensko zavíta 28. mája 2018 na pozvanie občianskeho združenia Nové školstvo Mart Laidmets, zástupca Ministerstva školstva a výskumu Estónskej republiky. Bude prednášať na tému Dobrá škola za rohom – ako to dosiahnuť? Vstup je zdarma.

 

Skokanom trojročia sa v poslednom medzinárodnom meraní PISA 2015 stalo v Európe i celosvetovo Estónsko. Ako to táto malá krajina dokázala? Dlhodobým úsilím a zmenami na systémovej úrovni, ktoré zahŕňali zefektívnenie školskej siete, zmeny v obsahu vzdelávania, kladenie dôrazu na zvyšovanie kvality vyučovania a poskytovanie účinnej podpory školám, a aj povestnú estónsku informatizáciu. 
O estónsky vzdelávací úspech sa dnes zaujímajú odborníci aj praktici z celého sveta. Sme preto veľmi radi, že pozvanie občianskeho združenia Nové školstvo na Verejnú komisiu pre reformu vzdelávacej politiky prijal zástupca estónskeho ministerstva školstva a výskumu Mart Laidmets.

 

Prednášať bude: Mart Laidmets, zástupca estónskeho ministerstva školstva a výskumu

 

Kedy: pondelok 28. mája 2018 od 17.00 hod. do 19.00 hod.

 

Kde: Crowne Plaza Hotel (sála LONDON), Hodžovo nám. 2, Bratislava (lokalizácia podľa mapy tu)

 

Jazyk: prednáška prebehne v anglickom jazyku (simultánne tlmočenie do slovenčiny je zabezpečené)

 

Registrácia účastníkov

Záujem o účasť na prednáške potvrďte prostredníctvom prihlasovacieho formulára, ktorý je dostupný tu. Účasť na prednáške nie je podmienená zaplatením poplatku, počet miest je však obmedzený, prihlásenie sa vopred je nutné.

 

O Martovi Laidmetsovi

Mart Laidmets je členom vedenia Ministerstva školstva a výskumu Estónskej republiky. Rodený Tallinnčan študoval na Strednej škole Noarootsi a absolvoval štúdium histórie na Univerzite v Tartu. V minulosti pôsobil ako politický poradca predsedu vlády pre školstvo a v rokoch 2002 až 2009 ako tajomník Estónskej rektorskej konferencie. Na estónskom Ministerstve školstva a výskumu pracuje od roku 2009, najprv ako riaditeľ sekcie vyššieho vzdelávania a od roku 2013 ako zástupca štátnej tajomníčky rezortu. Zodpovedá za oblasti všeobecného vzdelávania, regulácie školskej siete, prípravy učiteľov, špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb a práce s mládežou.

 

Veľká väčšina estónskych žiakov dnes navštevuje verejné školy zriadené samosprávami, podobne ako je to aj na Slovensku. Rodičia si však medzi nimi nemusia vyberať, pretože aj škola „za rohom“ spĺňa vysoké štandardy a je dosť dobrá na to, aby sa do nej deti nemuseli každý deň prevážať niekoľko kilometrov.

 

Navyše, Estónsko dokázalo to, čo zatiaľ len máloktorá krajina. Spolu s celkovým zlepšovaním vzdelávacích výsledkov žiakov sa podarilo zmenšiť výkonnostné rozdiely medzi nimi. V tejto krajine to, do akej rodiny sa dieťa narodí a v akom prostredí vyrastá, výrazne neovplyvňuje jeho vzdelávacie výsledky. Školy totiž dokážu efektívne pracovať s rôznymi nadaniami aj znevýhodneniami a zabezpečiť rovné šance na kvalitné vzdelanie pre všetky deti.

 


Zdroj: noveskolstvo.sk
Čítajte viac o téme: Konferencie | Semináre
Zdieľať na facebooku