Už aj slovenskí učitelia budú mať šancu získať ocenenie najlepší učiteľ na svete a milión dolárov

Víťazka Global Teacher Prize 2018 Andria Zafirakou
Víťazka Global Teacher Prize 2018 Andria Zafirakou / Foto: GTP

Bratislava 21.3. 2018 – Prestížne ocenenie Global Teacher Prize prichádza aj na Slovensko. Od mája tohto roka sa budú môcť naši učitelia uchádzať o možnosť stať sa „Učiteľom Slovenska“ a následne o titul najlepšieho učiteľa na svete a milión dolárov. Komenského inštitút si prevzal licenciu priamo počas vyhlásenia najnovšieho víťaza súťaže v Dubaji.


Celosvetová súťaž Global Teacher Prize, ktorú už štyri roky vyhlasuje Varkey Foundation pod záštitou šejka Mohameda bin Rašída al-Maktúma, premiéra Spojených arabských emirátov a emira Dubaja, udeľuje prestížne ocenenie výnimočnému učiteľovi, ktorý výrazne prispel k rozvoju vzdelávania. Tento rok si ho odniesla Andria Zafirakou z Veľkej Británie.

„Tisíce nominácií a prihlášok, ktoré každoročne dostávame zo všetkých kútov sveta svedčia o význame práce, ktorú odvádzajú učitelia a o ohromnom vplyve, ktorý majú na naše životy,“ povedal Sunny Varkey, zakladateľ Varkey Foundation a Global Teacher Prize.

Ceny sa udeľujú každoročne na slávnostnej ceremónii v Dubaji, pričom do súťaže je zapojených 173 krajín a viac ako 50 krajín organizuje súťaž aj na národnej úrovni. Tento rok sa k nim zaradí už aj Slovensko, ktoré prostredníctvom Komenského inštitútu získalo licenciu na zorganizovanie národnej súťaže. V máji tak môže odštartovať prvý ročník súťaže o Učiteľa Slovenska. Víťaz bude mať šancu uchádzať sa o titul najlepšieho učiteľa na svete a odmenu milión dolárov. Komenského inštitút si kladie za cieľ aj vďaka tejto súťaži zvýšiť prestíž učiteľského povolania na Slovensku a motivovať súčasných aj budúcich učiteľov k výkonu ich profesie.

„Aj na Slovensku máme vynikajúcich učiteľov, ktorí robia úžasné veci. Sme preto veľmi radi, že dávame možnosť aj našim učiteľom ukázať sa celému svetu,“ vysvetlil Juraj Hipš, zakladateľ Komenského inštitútu.

 

Foto: Komenskeho inštitút


Prihlasovať sa môžu učitelia základných a stredných škôl, učitelia na čiastočný úväzok ale aj školitelia v online kurzoch. Jedným z hlavných hodnotiacich kritérií sú pritom výsledky študentov v triede, či vytváranie inovatívnych a efektívnych vzdelávacích postupov, ktoré sú replikovateľné a škálovateľné, aby dokázali ovplyvniť kvalitu vzdelávania na celom svete. Hodnotí sa však aj poskytovanie vzdelania, ktoré mladým zabezpečí životné či pracovné zručnosti či povzbudzovanie učiteľov, aby zostali v profesii a rozvíjali svoje zručnosti.

 

Viac informácií o Global Teacher Prize nájdete na: http://www.globalteacherprize.org

Čítajte viac o téme: Ocenenia
Zdieľať na facebooku