30 finalistov ocenenia Učiteľ Slovenska je už známych!

30 finalistov ocenenia Učiteľ Slovenska 2022
30 finalistov ocenenia Učiteľ Slovenska 2022 / Zdroj: Učiteľ Slovenska

31.1.2023 - Odborná porota zverejnila TOP 30-ku výnimočných učiteľov, ktorých vybrala spomedzi 148 prihlášok do toho ročníka ocenenia Učiteľ Slovenska, ktorú organizuje CEEV Živica a jej program Komenského inštitút. Každú prihlášku nezávisle prečítali 3 porotcovia a vybrali 30 učiteliek a učiteľov zo všetkých regiónov Slovenska. Ide teda o objektívny zoznam výnimočných pedagógov, ktorí prinášajú do svojich škôl a tried inovácie, rozvíjajú zručnosti potrebné pre život v 21.  storočí a nezabúdajú ani na osobnostný rozvoj svojich žiakov. V TOP 30-ke je 24 žien a 6 mužov.


„Čítanie prihlášok bol veľmi príjemne stráveným časom, lebo nám ukázalo, že napriek neľahkej situácii v slovenskom školstve, je tu stále dosť učiteľov, ktorí do svojej práce vkladajú nadšenie, inovácie a lásku k deťom a mladým ľuďom. Dozvedeli sme sa o úžasných aktivitách, podnetných projektoch a silných príbehoch, ktoré by mali rezonovať v našej spoločnosti, aby si verejnosť uvedomila elementárnu dôležitosť skvelých pedagógov pre našu spoločnosť. Som rada, že kvalita prihlášok je každý rok veľmi vysoká a neustále nachádzame v slovenských školách skryté poklady. Mne osobne sú veľmi blízke osobnosti, ktoré sa venujú sociálne znevýhodneným skupinám, posilňujú medzipredmetovosť na školách a rozvíjajú aj osobnostný rozmer mladých ľudí,“ vraví za organizátora ocenenia Komenského inštitút CEEV Živica Zuzana Labašová.


Medzi 30-timi pedagógmi je množstvo naozaj výnimočných príbehov. Sú tam učitelia, ktorí celý život s láskou  vzdelávajú svojich zverencov a už vychovali celé generácie, ale aj mladí začínajú nadšenci. Mnohí hľadajú spôsoby, ako deťom zo znevýhodnených sociálnych pomerov ukázať krásu a dôležitosť vzdelania a výborne sa im to darí. Jedna učiteľka sa dokonca naučila Braillovo písmo, len aby mohla začleniť nevidiaceho chlapčeka do dovtedy celkom obyčajnej  školy v malom východoslovenskom meste. Ďalší pedagóg pomáha žiakom netradične prostredníctvom sokoliarstva, iní obetavo pracujú s deťmi s autizmom, či prostredníctvom hudobnej výchovy spájajú detí z rôznych sociálnych vrstiev. Každý jeden z týchto pedagógov má svoj výnimočný príbeh.


Tento rok je po prvý raz v porote aj hlavná štátna školská inšpektorka Alžbeta Štofková Dianovská, ktorá netají svoje očarenie. „Hoci som nováčikom v porote, v praxi som už mala možnosť spoznať množstvo učiteľov s rôznorodou motiváciu, osobnostnou výbavou či pedagogickými znalosťami. A tak sa teším, že prihlásení učitelia nie sú iba obľúbení, ale aj úspešní odborníci vo svojej oblasti. TOP 30 je každoročne "výkladnou skriňou" slovenského školstva a verejnosti opakovane ponúka záruku, že kvalitných učiteľov nie je na Slovensku ako šafránu a môžete ich nájsť skoro na každej škole, hoci mnohí sú presvedčení o tom, že ich práca nie je ničím výnimočná a inšpirujúca. Pre mňa osobne je najdôležitejšie kritérium viažúce sa k využívaniu efektívnych metód vzdelávania na vyučovacích hodinách, ktoré podchytia všetky deti v triede - to je podstata dennodennej učiteľskej práce,“ dodáva Alžbeta Štofková Dianovská.  


Porotu tvoria odborníci na vzdelávanie a jej členmi sú aj ľudia z praxe. Napríklad obľúbená nemčinárka, vlaňajšia laureátka ocenenia Učiteľ Slovenska Alexandra Hučeková. „Priala by som vám, aby ste i vy mohli čítať aktuálne prihlášky od toľkých zanietených učiteľov. Na jednej strane ma očarila originalita ich aktivít, ich prínos pre jednotlivých žiakov, či pre celú školu alebo komunitu učiteľov, ich škola má často – práve vďaka aktivite týchto učiteľov aj pevné a akceptované miesto v regióne. Tiež sa venujú spolupráci na rôznych národných či medzinárodných projektoch, sú aktívni i v iných oblastiach ako „len“ učiteľovanie. Pri prechádzaní každej jednej prihlášky som nadobudla dojem, že títo učitelia majú prinajmenšom 48-hodinový deň. Nadšenie z týchto profilov vo mne i naďalej zotrváva a napadá mi, že ak máme viac takýchto učiteľov v našich školách a školičkách, môžeme si byť istí, že deti majú v učiteľovi oporu a rozvíjajú sa v tých správnych rukách,“ uzatvára Alexandra Hučeková.

 

Global Teacher Prize jej medzinárodné ocenenie, ktoré spája komunitu inšpiratívnych pedagógov z celého sveta. Na Slovensku je jeho licencovanou súčasťou ocenenie Učiteľ Slovenska, ktoré sa koná pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej ako aj Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Zdieľať na facebooku