http://gdesk.hit.gemius.pl/lshitredir/id=bIfqjxSCW5iir5JNBJNm0qRvjw0GVxuO1tHY2UQfBw7.L7/fastid=imwclllnjwapzomcwmeazhzdhglo/stparam=zlphhwgtbt/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=https://www.instudy.sk/?utm_source=eduworld&utm_medium=banner&utm_content=&utm_campaign=2019_eduworld_longterm
Články: Pre študentov
O projekte

 

B. Gröhling chce iniciovať mimoriadny školský výbor

TASR
Autor článku
Foto: Bigstock
  Foto: Bigstock

Bratislava 6. augusta (TASR) – Poslanec Národnej rady (NR) SR Branislav Gröhling (SaS) chce iniciovať mimoriadny parlamentný školský výbor. Dôvodom je nedostatok asistentov učiteľov a ich rozdelenie. TASR o tom informoval hovorca SaS Róbert Buček. 
      

"Chcem iniciovať mimoriadny školský výbor, na ktorom ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS) vysvetlí, ako plánuje akútny nedostatok asistentov riešiť. Na asistentov učiteľov sa musia nájsť adekvátne financie," poznamenal opozičný poslanec. Podľa Gröhlinga na september tohto roka žiadali školy úväzky na 6292 asistentov učiteľa. Ministerstvo školstva pridelilo financie na 2380 úväzkov. "Znamená to, že pokrylo 37,8 percenta zo žiadaných úväzkov, pričom minulý rok to bolo 41 percenta," uviedol poslanec. 
      

Odbor komunikácie a protokolu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu v reakcii na opozičného poslanca pre TASR uviedol, že jeho vyjadrenie vníma ako vytĺkanie politického kapitálu. "Financovanie asistentov učiteľa je viaczdrojové, preto je potrebné chápať ho komplexne. Túto mimoriadne citlivú tému, žiaľ, využili politici na osočovanie práce a úsilia ministerstva školstva a ministerky Martiny Lubyovej," dodalo ministerstvo.
      

Rezort školstva v ostatných dňoch čelil kritike, že znížil počet asistentov učiteľov v špeciálnych školách. V pondelok (5. 8.) odbor komunikácie a protokolu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre TASR uviedol, že "špeciálne školy neprídu o financie určené na asistentov učiteľa, okrem toho rezort školstva žiadnych asistentov ani neodoberá, naopak, ich kapacity budú posilnené". Na problém s asistentmi učiteľov poukázali poslanci Národnej rady SR Miroslav Sopko (OĽaNO), Zuzana Zimenová (SaS), ale aj bývalá europoslankyňa Jana Žitňanská.

Články na portáli Eduworld.sk nie sú zamknuté, pretože si uvedomujeme dôležitosť šírenia hodnotných informácií o vzdelávaní a výchove. Dokážeme ich ale tvoriť len vďaka dobrým ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. Budeme si nesmierne vážiť, ak sa k nim pridáte aj vy.
×
Píšeme len vďaka podpore dobrých ľudí. Chcem podporiť

Čítajte viac o téme: Asistent učiteľa
Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
Diskusia

Si učiteľ? Prihlás sa do nášho newslettru a získaj novinky a inšpirácie z oblasti vzdelávania.