Bratislava 19. marca (TASR) – Okrem čitateľskej, matematickej, prírodovednej a finančnej gramotnosti budú 15-roční žiaci v rámci medzinárodného testovania PISA, ktoré pripravuje OECD, preukazovať vedomosti aj z globálneho myslenia. Vyjadrovať sa budú k témam ako je chudoba, migrácia či životné prostredie.
"V globálnych kompetenciách budú žiaci riešiť komplexné otázky týkajúce sa napríklad environmentálnej oblasti, globálne problémy, ktoré zasahujú do života ľudí v 21. storočí," vysvetlila riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania Romana Kanovská. Podľa nej sa od 15-ročných žiakov očakáva, že budú vedieť vyjadriť postoj k týmto témam.
"Štúdia PISA pripravuje v trojročných alebo v šesťročných cykloch inovatívne moduly, napríklad v poslednom cykle sme sa zapojili do tímového riešenia problémov," priblížila Kanovská s tým, že o tri roky sa bude hodnotiť tvorivosť.
Medzinárodné testovanie 15-ročných žiakov v rámci PISA žiakov bude prebiehať od 16. do 27. apríla na približne 400 základných a stredných školách. Prebieha vždy v trojročných cykloch, posledné sa uskutočnilo v roku 2015.
Testovanie PISA bude prvýkrát hodnotiť aj globálne myslenie žiakov
Testovanie PISA bude žiakov preverovať aj z vedomostí v globálnych témach. / Foto: Shutterstock