Osemročné gymnáziá v Bratislave môžu prijať 10 percent detí

Osemročné gymnáziá v Bratislave budú môcť prijať do prvých ročníkov 10 percent detí z populačného ročníka.
Osemročné gymnáziá v Bratislave budú môcť prijať do prvých ročníkov 10 percent detí z populačného ročníka. / Foto: Bigstock

Bratislava 7. februára (TASR) - Zvýšenie kvóra pre počet prijímaných žiakov do osemročných gymnázií v Bratislavskom kraji zo súčasných päť percent na desať je iba čiastkové riešenie. Ministerstvo školstva chce fungovanie osemročných gymnázií upraviť komplexne, a to v novele školského zákona s účinnosťou od 1. septembra 2018. Malá novela má presunúť kompetencie školských odborov pod ministerstvo školstva. Dnes patria pod rezort vnútra. Informoval o tom rezort školstva po tom, ako poslanci v Národnej rade SR schválili zvýšenie kvóra.
Úprava kvót rieši podľa ministerstva problémy, ktoré avizovali zriaďovatelia tohto druhu škôl v Bratislavskom kraji, kde je po osemročných gymnáziách primárne väčší dopyt. Opatrenie sa dotkne iba jedného školského roka a jedného kraja. V súvislosti s kvótami ministerka školstva Martina Lubyová (nom. SNS) uviedla, že ide o prvý systémový návrh riešenia po 10 rokoch, ktoré sa rôznymi postupmi odkladalo.
Rezort školstva podľa jej slov príde s ďalšími systémovými krokmi. "Jedným z nich je 'malá' novela školského zákona, ktorá sa zameria na prechod kompetencií školských odborov pod gesciu ministerstva školstva," uviedla Lubyová, ktorá chce na Slovensku do budúcnosti budovať inkluzívny systém. "Obmedziť elitný systém škôl a prostredníctvom Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania vybudovať systém, ktorý prispeje k systému inklúzie," doplnila.
Pripomenula, že osemročné gymnáziá vznikli ako výberové školy pre najnadanejších žiakov. Spomínaná päťpercentná hranica prijímaných žiakov do prvých ročníkov osemročných gymnázií bola podľa rezortu ustanovená školským zákonom z roku 2008, teda pred desiatimi rokmi. "Dôvodom bol veľký odliv najlepších žiakov v danom ročníku zo základných škôl, čo sa v konečnom dôsledku prejavilo na kvalite vzdelávacieho systému ako celku," dopĺňa ministerstvo.
Poukazuje aj na to, že odchod veľkého počtu detí na osemročné gymnáziá nám vyčítala aj OECD, podľa ktorej dochádzalo k selekcii žiakov v príliš ranom veku. "Zámerom príslušného ustanovenia zákona nebolo likvidovať osemročné gymnáziá, ale postupne ich regulovať tak, aby do týchto škôl boli naozaj prijímaní len tí najnadanejší žiaci základných škôl," zdôraznilo ministerstvo.


Zdieľať na facebooku