MŠVVaŠ SR: Zmluva na poradenstvo je rámcová, suma nemusí byť vyčerpaná

Zmluva na poradenské služby pre Operačný program (OP) Výskum a inovácie je podľa ministerky školstva rámcovou dohodou, keď je stanovená maximálna suma, ktorá však nemusí byť vyčerpaná.
Zmluva na poradenské služby pre Operačný program (OP) Výskum a inovácie je podľa ministerky školstva rámcovou dohodou, keď je stanovená maximálna suma, ktorá však nemusí byť vyčerpaná. / Foto: Bigstock

Bratislava 16. januára (TASR) - Zmluva na poradenské služby pre Operačný program (OP) Výskum a inovácie je rámcovou dohodou, keď je stanovená maximálna suma, ktorá však nemusí byť vyčerpaná. Verejný obstarávateľ totiž nemôže presne vedieť a dopredu zadefinovať, v akom množstve bude služby využívať. Uviedlo to v utorok Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR v reakcii na kritiku opozičnej poslankyne Veroniky Remišovej (OĽaNO). Tá vyhlásila, že rezort plytvá, lebo tesne pred koncom roku 2017 ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS) podpísala zmluvu v hodnote viac ako päť miliónov eur za externé služby, ktoré môžu vykonávať zamestnanci rezortu.
Ministerstvo upozorňuje, že v tomto prípade bude čerpanie finančných prostriedkov závisieť od požiadaviek a potrieb riadiaceho a sprostredkovateľského orgánu v súlade s fázami programového cyklu. "Kvalitu dodávaných služieb bude garantovať kvalifikovaný expert," uviedol komunikačný odbor.
MŠVVaŠ ďalej tvrdí, že poradenské služby sa budú vzťahovať na dve programové obdobia, a to 2007 až 2013 a 2014 až 2020. "V porovnaní s predchádzajúcim programovým obdobím hlavné oblasti činností vzťahujúce sa k programovému obdobiu 2014 až 2020 budú pokrývať širšie spektrum oblastí, vrátane tých, ktoré sa týkajú obdobia 2007 až 2013. Tu ide o monitorovanie a hodnotenie OP Výskum a vývoj," vysvetľuje ministerstvo.
Čo sa týka programového obdobia 2014 až 2020, konkrétne pôjde o podporu pri riadení implementácie OP Výskum a inovácie, prípravu a riadenie implementácie vybraných projektov, metodickú podporu pri riadení implementácie a následnej revízii dokumentácie OP, procesné a organizačné zabezpečenie implementácie OP, riadenie auditných zistení, metodiku a kontrolu verejného obstarávania, efektívne budovanie a riadenie ľudských zdrojov, ako aj výkon kontroly delegovaných právomocí.
Ministerstvo tiež odkázalo, že v prípade tejto zákazky išlo o dlhodobý proces verejného obstarávania, ktorý začal už 5. decembra 2016, kedy bola zákazka zverejnená vo vestníku. Lehota na predkladanie ponúk bola stanovená na 7. februára 2017 a proces ich vyhodnocovania bol ukončený 3. augusta 2017. K podpisu zmluvy potom došlo 29. decembra 2017.
"Keď nejaký úrad podpisuje miliónovú zmluvu posledný pracovný deň v roku, treba zbystriť pozornosť. Je tomu tak aj pri zmluve, ktorá sa týka poradenských služieb pre eurofondový Operačný program Výskum a inovácie, najmä pre Výskumnú agentúru ministerstva, ktorá bola v centre letného eurofondového škandálu. Ministerstvo si konzultantov objednáva na v podstate rovnaké práce, aké už robia jeho zamestnanci," povedala Remišová.
Podľa jej slov, kým vlastným zamestnancom ministerstvo platí od päť do desať eur za hodinu, externým konzultantom bude platiť 95 eur. "Ich pracovný mesiac tak bude stáť takmer 16.000 eur, kým bežný zamestnanec ministerstva dostane okolo 1000 eur. Navyše, jeden z dvoch členov konzorcia, Visions Consulting, s.r.o., poskytoval do minulého roka v rezorte školstva podobné služby, aké sú aj v novej zmluve. Ale kým do minulého roka mu ministerstvo platilo sadzbu 48 eur na hodinu, podľa novej zmluvy bude platiť 95 eur," informovala.

Čítajte viac o téme: Financie v školstve
Zdieľať na facebooku