Bratislava 26. novembra (TASR) - Kurzy kariérového koučingu ponúknu učiteľom základných a stredných škôl i kariérovým poradcom praktické návody, metódy a cvičenia, ako vytvoriť reálny model komunikácie rodič – škola – zamestnávateľ v duálnom vzdelávaní, ale aj to, ako využiť marketing na prezentáciu školy, či vyskúšať si jeho aplikáciu v školských podmienkach. TASR o tom informovala Martina Slušná zo Štátneho inštitútu odborného vzdelávania (ŠIOV).
Cieľom je pomôcť školám vytvoriť model poradenstva a pracovať so žiakom tak, aby jeho rozhodovanie kam na strednú školu bolo kontinuálne a neležalo iba na pleciach kariérového poradcu. "Žiaka a jeho prácu na hodinách, prístup k vzdelávaniu a prípravu na hodiny pozná triedny učiteľ i ostatní vyučujúci. Rovnako dôležité je však počas štúdia smerovať žiaka strednej školy, aby po získaní maturity či výučného listu zotrval vo svojom odbore štúdia," povedala kariérová poradkyňa Beáta Ľubová.
Bezplatné trojdňové kurzy realizuje ŠIOV v rámci Národného projektu Duálne vzdelávanie a zvýšenie atraktivity a kvality odborného vzdelania a prípravy. Učitelia a kariéroví poradcovia základných škôl sa dozvedia, ako si uľahčiť prácu so žiakom prostredníctvom inovácií, ako im v reálnej praxi pomôžu kritéria kvalitnej odbornej prípravy. Učiteľom strednej školy, majstrom odborného výcviku napomôžu aplikovať systém duálneho vzdelávania v podmienkach ich školy. Účastníci kurzov si vytvoria vlastné profesijné portfólio.
Kurzy sa budú konať vo všetkých krajským mestách Slovenska a prvé z nich začínajú v decembri. Pedagóg získa za absolvovanie kurzu osem kreditov.
Kurzy kariérového koučingu majú zjednodušiť prácu učiteľov a poradcov
Kurzy kariérového koučingu pripravuje Štátny inštitút odborného vzdelávania. / Foto: Bigstock