Projekt BIG SK-AT prináša vzájomné jazykové vzdelávanie detí

Do projektu BIG SK-AT je zapojených 81 materských škôl a 35 základných škôl.
Do projektu BIG SK-AT je zapojených 81 materských škôl a 35 základných škôl. / Zdroj: Shutterstock

Bratislava 25. októbra (TASR) – Hravé učenie cudzieho jazyka bez bifľovania, ale s dôrazom na zážitkovú formu vzdelávania, čiže využívanie cudzieho jazyka aj v reálnych situáciách. Ale taktiež zvyšovanie jazykového a viacjazyčného vzdelávania a podporu inovácií vo vzdelávaní v materských a základných školách. Aj to sú ciele cezhraničného projektu Kooperácia v oblasti vzdelávania v pohraničnom regióne SK-AT.
"Snažíme sa o vytvorenie cezhraničnej spolupráce, ktorej cieľom je vytvoriť ucelený cezhraničný vzdelávací program s troma modulmi. A to Rôznorodosť, Dôvera a Porozumenie," uviedla pre TASR projektová manažérka projektu BIG SK-AT Martina Emrich s tým, že spoločným menovateľom programu je využitie prvkov zážitkovej pedagogiky. V praxi to znamená, že deti na slovenských materských a základných školách sa vyučujú vo väčšej miere nemecký jazyk a deti z Rakúska zasa slovenský jazyk.
Do projektu je zapojených 81 materských škôl a 35 základných škôl na rakúskej a slovenskej strane. "Jazyk je kľúčom k vzájomnému porozumeniu. Spoločný jazyk nám pomáha vzájomne rásť a komunikovať a pomáha tiež rásť nášmu regiónu. Regiónu v srdci Európy, ktorý vykazuje veľmi vysoký potenciál. Je to veľmi dynamický stredoeurópsky región, ktorý považujem za most medzi západnou a východnou Európou," skonštatovala na margo spolupráce zemská radkyňa Dolného Rakúska Barbara Schwarz.
Do projektu je pritom zapojených viacero cieľových skupín. Okrem samotných detí, škôlok a škôl aj učitelia, lektori, rodičia, pedagogické a vzdelávacie zariadenia či verejná a štátna správa. "Zariadenia zapojených partnerov slúžia ako akési laboratóriá. Veľa si sľubujeme aj od elektronickej vedeckej platformy, kde budú k dispozícii metodické materiály a pracovné listy," priblížila koordinátorka projektu. Na webovej stránke www.big-projects.eu z nich budú môcť čerpať aj iné predškolské a školské zariadenia.
Jedným z deviatich partnerov projektu je aj bratislavské Nové Mesto. Jeho vicestarosta Stanislav Winkler ho považuje za malý, ale dôležitý krok k napredovaniu. "Či už berieme Bratislavu alebo celé Slovensko, nechceme byť len montážnou dielňou automobilového priemyslu alebo IT technológií. Ale chceme sa posunúť ďalej," skonštatoval Winkler s tým, že najdôležitejšie je začať so vzdelávaním od malých detí.
Projekt BIG SK-AT za 3,8 milióna eur potrvá do roku 2020, kedy je zároveň naplánované jeho vyhodnotenie. Tvorí ho deväť partnerov, štyria na rakúskej a piati na slovenskej strane. Za Rakúsko je to Úrad dolnorakúskej krajinskej vlády, Školský úrad mesta Viedeň, Rakúski priatelia detí – Krajská organizácia Viedeň a spolková krajina Burgenland. Slovensko zastupuje bratislavská mestská časť Nové Mesto, obec Záhorská Ves, mesto Senica, Nezisková organizácia Enviropark Pomoravie združujúce niekoľko obcí na Záhorí a Inštitút aplikovanej ekológie Daphne.

Čítajte viac o téme: Cudzie jazyky
Zdieľať na facebooku