Znenie školskej reformy malo byť známe v auguste, termín sa posunie

  Zdroj: Shutterstock

4.9.2017

Bratislava 4. septembra (TASR) – Predstavenie dokumentu Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania Učiace sa Slovensko, ktorý má určiť smerovanie slovenského školstva, sa posunie. Pôvodne mala byť konečné podoba dokumentu zverejnená do konca augusta. Ministerstvo hovorí, že aj pre situáciu v rezorte školstva sa tento proces o niekoľko dní posunie.
"Termín na predloženie finálnej verzie materiálu bol stanovený na koniec augusta, avšak vzhľadom na súčasnú situáciu na ministerstve školstva sa tento proces môže o pár dní predĺžiť, a to najmä kvôli tomu, že experti budú v tomto smere komunikovať aj s novým ministrom školstva," uviedol pre TASR rezort školstva. Doterajší minister Peter Plavčan (nom. SNS) po kritike pre rozdeľovanie eurofondov na výskum a inovácie abdikoval koncom augusta na svoju funkciu.
"Cieľom je zachovať kontinuitu v procese prípravy tohto dokumentu, nakoľko ide o veľmi dôležitý dokument," zdôraznilo ministerstvo. Experti, ktorí ho pripravovali, vyhodnotili podľa rezortu všetkých cca 4000 podnetov. Momentálne ešte zapracovávajú do materiálu tie, ktoré akceptovali ako opodstatnené.
O dokumente bude rokovať aj vládny kabinet a parlament. "Konkrétny časový plán jednotlivých opatrení bude známy až vtedy, keď bude finálny dokument a na základe neho sa pripravia už aj akčné plány," dodal rezort školstva.
Dokument sa bude venovať napríklad zmenám v predškolskom vzdelávaní, práci učiteľa, regionálnom a vysokom školstve. Ďalšie zmeny sa týkajú napríklad predškolského vzdelávania, hodnotenia žiakov či zmien pri akreditácii vysokých škôl. Kvalitnejšia by podľa autorov reformy mala byť aj príprava budúcich učiteľov. Zvýšiť by sa mala aj podpora pre učiteľov vo forme asistentov tak, aby sa pedagógovia mohli venovať iba učeniu.
Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania Učiace sa Slovensko predstavilo ministerstvo školstva 15. marca. Zverejnením na svojej webovej stránke zároveň ponúklo odbornej i širokej verejnosti možnosť vyjadriť sa k jeho jednotlivým návrhom.

Čítajte viac o téme: Reforma školstva
Zdieľať na facebooku