24 vecí o manželstve, ktoré by ste mali vedieť

Klinická psychologička Margaret Rutherford spísala, čo by mal každý o manželstve vedieť.
Klinická psychologička Margaret Rutherford spísala, čo by mal každý o manželstve vedieť. / Foto: Bigstock

Klinická psychologička Margaret Rutherford spísala po 24 rokoch svojho manželstva zopár svojich postrehov, čím podľa nej manželstvo je a čím skutočne nie je.

 

 

12 vecí, čím manželstvo nie je:

1) Manželstvo nie je pre padavky. Je to skutočne tvrdá práca.

 

2) Manželstvo nie je o tom, že dostávate vždy to, čo chcete. Nie je to diktatúra. Nie je to o vyhrávaní po celý čas, pretože inak by ten druhý po celý čas iba prehrával. Možno by to bolo fajn pre teba, no nie pre manželstvo.

 

3) Manželstvo nie je raketový výskum. Jeho princípy sú skutočne veľmi jednoduché: láskavosť, rešpekt, vernosť a tomu podobné veci.


 

4)  Manželstvo nie je nemoderné.

 

5) Manželstvo samé nie je stimulujúce. Odkedy si s tou istou osobou dlhý čas, obaja môžete prežívať rutinu. Ty sa musíš snažiť manželstvo oživovať.

 

6)  Manželstvo nie je o zbieraní vecí. Potešenie z manželstva nie je hmatateľné. Žiješ ho. To je to, čo ho robí veľmi špeciálnym.

 

7)  Manželstvo nie je pre netrpezlivých. Niektoré z najlepších vecí potrebujú čas, aby sa rozvinuli. Ty musíš pozerať okolo seba, aby si ich odhalil.

 

8)  Manželstvo nie je miestom pre kritiku, pre ubližovanie. Ak sa tam ocitne, zruinuje akúkoľvek šancu na intimitu, dôveru a rozptýli akúkoľvek nádej, ktorá tu mohla existovať.

 

9) Manželstvo nie je 24-hodinová opravovňa. Tvoj partner nie je povinný naplniť každú tvoju potrebu. Niektoré z potrieb si dokážeš zabezpečiť sám/sama vďaka priateľom či inými aktivitami.

 

10) Manželstvo nie je sebestačné. Neprekvitá samé od seba. Ak všetko, na čo sústredíte svoju pozornosť sú deti, robíte veľkú chybu.

 

11) Manželstvo nie je nudné. Dva životy spletené dokopy môžu byť celkom vzrušujúce. Niečo na tom je, sledovať niekoho úplne odlišného od seba, žiť život extrémne odlišným spôsobom. Tak blízke a osobné. Stále sa z toho učíš.

 

12) Manželstvo nie je bez konfliktov. Umenie vedieť nesúhlasiť a vychádzať s partnerom aj počas hnevu a rozrušenia, je pravdepodobne kľúčom k tomu, aby všetko fungovalo tak, ako má. Ako sa dostať k takejto spolupráci, je už objasnené v bode č.2.

 

 

12 vecí, čím manželstvo je:

1) Manželstvo je potenciálnou možnosťou pre intenzívnu hlbokú dôveru – sexuálnu, emocionálnu a vzťahovú.

 

2) Manželstvo je o tom, že ti vždy ktosi stráži chrbát a ty zase ten jeho. Je o vzájomnej závislosti a prepojení.

 

3) Manželstvo je pochopením toho, že aj keď si bol videný vo svojich najhorších chvíľach, si stále milovaný. Je to ten najdôležitejší pocit vďačnosti a bezpečia.

 

4) Manželstvo je zdieľaním starých vtipov či príbehov, ktoré môžu byť povedané znova a znova a vždy vás rozosmejú až musíte lapať po dychu.

 

5) Manželstvo je o tom, že máte spolu zaslzené oči.

 

6) Manželstvo je premýšľaním o tom, čo ak by tu ten druhý viac nebol. A nebyť schopný na to ďalej myslieť.

 

7) Manželstvo je rozčuľovaním sa nad vecami, ktoré vás vždy rozčuľujú. Ak vás rozčuľujú už 24 rokov, budú vás ďalších 24. A je o ich tolerovaní, pretože práve to vedie k tým dobrým veciam.

 

8) Manželstvo je o tom, ako sa nemôžete dočkať, kým sa dostanete domov, aby ste sa podelili o kadejaké drobnosti.


9) Manželstvo je prianím, aby ste boli operovaní či chorí vy a nie váš partner.

 

10) Manželstvo je niekedy boj, kde sa pomaly učíte, ako bojovať viac fér. Ospravedlňovať sa, počúvať a hľadať riešenia.

 

11) Manželstvo je o zraniteľnosti. Dávaní niekomu právo, aby vás zraňoval alebo uvádzal do rozpakov, no zároveň mu dávate možnosť prinášať vám obrovskú radosť a smiech.

 

12) Manželstvo je sľubom. Je prísahou, že sa budete snažiť najviac, ako ste sa kedy v živote snažili. Manželstvo je miestom dosahovania pokrokov v osobnom raste ako nikdy predtým.

 

manželstvo-eduworld.sk


Zdroj: drmargaretrutherford.com // Foto: 1) deviantart.com by DeadLatura 2) tumblr.com
Zdieľať na facebooku