Nadácia Orange rozdá školám 80 000 eur na podporu digitálneho vzdelávania

Sponzorovaný článok
Nadácia Orange rozdá školám 80 000 eur na podporu digitálneho vzdelávania.
Nadácia Orange rozdá školám 80 000 eur na podporu digitálneho vzdelávania. / Zdroj: Nadácia Orange

Učitelia čelili od minulého roka azda najväčšej pracovnej výzve. Po príchode pandémie sa museli prispôsobiť novému spôsobu výučby. Prechodom na dištančné štúdium sa tak zvýšili nároky aj na digitálnu gramotnosť žiakov a študentov. 

 

Nadácia Orange vníma tento fenomén a dlhodobo sa zaoberá podporou digitálneho vzdelávania na školách. V 8. ročníku grantového programu e-Školy pre budúcnosť chce motivovať učiteľov k tomu, aby zlepšovali digitálne zručnosti svojich žiakov a zároveň ich viedli k zodpovednému správaniu v online priestore.

 

Základné a stredné školy a mimovládne neziskové organizácie sa môžu uchádzať o finančnú podporu projektov zameraných na tri oblasti: rozvoj digitálnych zručností pedagógov, rozvoj digitálnych zručností žiakov a študentov v rámci rôznych vyučovacích predmetov a podpora digitálnej bezpečnosti a zodpovedného správania sa v online priestore. Najzaujímavejším projektom bude v rámci programu tento rok prerozdelená celková suma 80 000 eur.

 

„Vnímame dôležitosť digitálnej inklúzie naprieč rôznymi spoločenskými skupinami. Žiaci a študenti sú jednou z nich. Chceme podporiť školy a mimovládne organizácie v projektoch zameraných na získavanie zručností v práci s technológiami, programovaní a informačného myslenia. Projekty by mali rozvíjať aj kritické a analytické myslenie detí, mali by byť edukatívne a podporovať inovácie. Takisto by mali viesť k zodpovednému využívaniu technológií a podporovať tému bezpečného internetu,“ povedal manažérka a správkyňa Nadácie Orange, Andrea Ungvölgyi.   

 

Odvážne a originálne projekty inšpirujú

Minulý ročník grantového programu e-Školy pre budúcnosť, do ktorého sa prihlásilo až 258 škôl a organizácií, bol bohatý na zaujímavé projekty. Zaujali napríklad hodiNOVÍ záŠKOLÁCI, kedy žiaci 5.-9. ročníka z rôznych kútov Slovenska, riešili s mentormi na online hodinách témy prostredníctvom escape rooms, či vzdelávacích stolových hier. Didaktické pomôcky, ktoré počas hodín vytvorili, posúvali ďalej, aby ich mohli využívať žiaci a učitelia na celom Slovensku. Projektu sa darí aj naďalej: „hodiNOVÍ záŠKOLÁCI sa tešia stále väčšej obľube. Nedávno sme mali na online hodine 40 detí a kopec učiteľov ako pozorovateľov. Pridali sa aj deti z Českej republiky a tiež dievčatko, ktoré žije s rodičmi na Cypre,“ prezradil jeden z mentorov Dávid Králik. 

Ich projekt si môžete pozrieť TU.

 

Finančnú podporu získal aj projekt ZŠ a MŠ Horná Ždaňa s názvom Ako Červená Čiapočka vĺčika prevychovala. Nadáciu Orange a e-Školy pre budúcnosť pochválila aj pedagogička zo spomínanej školy Alena Píšová: „Projekt e-Školy pre budúcnosť je vynikajúcou pomocou pre školy, ktoré majú za cieľ urobiť pre deti viac, ako im predpisujú učebné osnovy. Keď sa deti podieľajú na tvorbe vyučovacieho procesu, spolupracujú a zdieľajú naučené, sú pripravené pre život. A o to nám ide.“

Rozprávku o dievčatku, ktoré malo na sociálnej sieti prezývku Červená Čiapočka a hackerovi „vĺčikovi“ napísali žiaci 2. stupňa a nacvičili štvrtáci. Mala poučiť deti o tom, ako sa majú správať pri práci na internete. Rozprávka bola spracovaná do formy videa, premietnutá žiakom 1. stupňa zverejnená na webovej stránke školy. 

 

 

Zaujímavý projekt vznikol vďaka grantu aj v Žiline. Zamestnanci SOŠ sv. Jozefa Robotníka tu realizovali Digitálny 3D svet pre všetkých, ktorý sa zameral na oblasť získavania zručností v 3D modelovaní a 3D tlače. Študenti mali možnosť nielen navrhovať učebné pomôcky, ale ich aj digitálne vymodelovať a vytlačiť na 3D tlačiarni. V odbore auto-opravár napríklad študenti navrhli 3D model ako učebnú pomôcku autosúčiastky a tak model kompresoru vzduchu bol zrazu na svete. „3D tlačiareň, ktorú sme získali vďaka podpore Nadácie Orange, nám pomohla urobiť významný krok vpred v oblasti digitalizácie. Žiaci sa oboznámili s novými programami. Dúfame, že ich to lepšie pripraví na budúcnosť a pomôže obstáť na trhu práce,“ povedal Ján Fábian, ktorý na škole vyučuje. 

 

Stále je čas prihlásiť sa

Školy a mimovládne organizácie môžu o podporu z grantového programu e-Školy pre budúcnosť požiadať elektronicky cez e-grant do 3. novembra. Podporené projekty budú zverejnené 25. novembra na stránke www.nadaciaorange.sk.

Čítajte viac o téme: Granty
Zdieľať na facebooku