Niektoré základné a stredné školy odsúhlasili bojkot polročným vysvedčeniam. Zástupcovia škôl sú naďalej sklamaní nevšímavosťou, ľahostajnosťou a aroganciou moci. Učitelia sa preto rozhodli v proteste pokračovať aj v polovici roka neuzavretím klasifikácie. Zišlo to z pondelkového (10. 12.) stretnutia takmer 80 škôl na Gymnáziu L. Novomeského v Bratislave.
Nie však všetci vyučujúci sú stotožnení s týmto krokom. „U nás je absolútne ticho. Nikto o tom nehovorí, ale z môjho pohľadu je už príliš. My musíme uzatvoriť polročné zámky uzatvoriť. Je to predsa naša povinnosť, sme za to platení. Veď napokon učitelia uzatvoria známky skôr či neskôr,“ uviedla Anna, učiteľka základnej školy. Zároveň uviedla, že nesúhlasí s takouto formou bojkotu. „Aj vysvedčenia musíme odovzdať deťom,“.
Podobne to vidia i žiaci základných či stredných škôl. „Ja som štrajk privítal. Nemuseli sme sa aspoň učiť a je mi úplne jedno či dostanem vysvedčenie. Rodičia vedia o všetkých mojich známkach,“ uviedol piatak Oliver. Žiak ôsmeho ročníka Pavol tvrdí, že učitelia by mali v štrajku pokračovať. „Aspoň sme boli doma a flákali sme sa. Škoda, že sa už skončili zlaté časy. Nevidím však dôvod na to, aby nám nedali polročné vysvedčenia. Ak tým chcú niečo dokázať štátu, tak nech nám ich nedajú. Aspoň nebudú zlé známky,“ dodal s úsmevom. „Podľa mňa by to vysvedčenie mali rozdávať, aby rodičia boli informovaní o známkach svojich detí,“ myslí si študent gymnázia Ľubomír, ktorý je pohoršený faktom, že učitelia si nestali za 10 % zvýšením svojho platu. „Na druhej strane je dobré, že nebol dlhšie štrajk. Už teraz sme si museli niektoré hodiny nahrádzať a potom by ich bolo ešte viac,“ dodal na záver.
Koľko škôl sa tejto formy protestu zúčastní zatiaľ nie je známe. Podľa organizátorov sa čísla ešte budú meniť. Objavili sa aj názory, že by učitelia mohli štrajkovať aj počas písomných maturít. Ministerstvo školstva však upozornilo, že neuzavretím známok by školy porušili školský zákon.