Štúdium v zahraničí: 5 dôvodov, prečo by som neváhala študovať v zahraničí opäť

Štúdium v zahraničí nemusí byť príliš drahé ani zložité. Naopak, ponúka veľa výhod, ktoré na Slovensku často nezískate. Vyskúšala som si to pred pár rokmi na vlastnej koži a nikdy nebudem ľutovať.

 

Cesta do skoly

 

Nikdy ma nepriťahovali krajiny v stredozemnom mori a už vôbec som neuvažovala o štúdiu v takejto krajine. No osud to zariadil inak. V jedno leto som sa ocitla na brigáde v dovolenkovej destinácii, ktorá sa mi aj napriek mojim predsudkom o stredozemných krajinách, veľmi zapáčila. Cyprus mi učaroval až natoľko, že som sa tam rozhodla vyštudovať vysokú školu.

 

Veľa kamarátov, ale najmä rodina, ma odhovárala od môjho rozhodnutia a začali ma intenzívne zasypávať argumentmi typu:

„Štúdium je príliš drahé a nepodarí sa ti ho financovať.“

„Skúšky v anglickom jazyku budú určite náročné.“

„ 4- ročný pobyt v cudzej krajine je dlhá doba, nevydržíš tam tak dlho.“

 „Budú to pre teba veľmi náročné a dlhé roky.“

„Na Slovensku to budeš mať určite jednoduchšie.“

„Cyprus? A tam majú aj vysoké školy?“ (Áno, majú a veľmi kvalitné.)

 

Takto by som mohla ísť ďalej a zaplniť ďalšiu stranu negatívnymi výrokmi od ľudí z môjho blízkeho okolia, ktorí sa ma snažili silou mocou odhovoriť od štúdia. Našťastie som veľmi tvrdohlavá a ak sa mi snaží niekto niečo vyvrátiť, mám ešte väčšie nutkanie dokázať, že pravda je na mojej strane. Tak som sa prihlásila na vysokú školu. Ukázalo sa, že skúšky neboli pre mňa až tak náročné, keďže som absolvovala 2 ročný program v anglickom jazyku na zahraničnej vysokej škole pôsobiacej na Slovensku. Teraz, keď sa pozriem spätne na roky strávené štúdiom v zahraničí, môžem zhodnotiť, že mi priniesli veľa pozitívnych skúseností, ktoré mi pomáhajú nielen v profesijnom, ale i každodennom, živote. Po návrate domov mi raz jedna známa povedala, že by nikdy nešla študovať do zahraničia a nevidí žiadny racionálny dôvod, prečo by mala. Rešpektujem každého názor a ako sa hovorí „koľko ľudí, toľko chutí“. To ma však prinútilo zamyslieť sa, prečo ma tak rozhodnutie študovať v zahraničí nadchlo a prečo by som si to neváhala zopakovať opäť. Spísala som 5 dôvodov, prečo je podľa mňa rozhodnutie študovať na zahraničnej škole naozaj dobrým životným krokom. Ak o takomto štúdiu tajne snívate, po prečítaní mojej skúsenosti sa vám bude zdať určite štúdium v zahraničí dostupnejšie a atraktívnejšie. 

 

1) Získate nespočetne veľa kamarátov a spolužiakov z rôznych kútov sveta

U nás na škole sme mali trošku iný systém vyučovania. Nemali sme jednu triedu a stále tých istých spolužiakov, ako to väčšinou býva na slovenských vysokých školách. Na každej hodine som mala iných spolužiakov, čo mi dávalo možnosť každý semester získať viac a viac nových kamarátov, ktorí pochádzali z rôznych kútov sveta. Naučila som sa veľmi veľa o kultúrach na tisícky míľ vzdialených tej našej. To mi dávalo väčší rozhľad a formovalo vo mne toleranciu k iným životným kultúrnym hodnotám a výrazne odlišným ľuďom. Ak milujete cestovanie, tieto kamarátstva vám otvoria cestu do sveta. Dvojtýždňový pobyt v Hong Kongu, 3 týždňový pobyt v Brazílii alebo Maroku by som si ako študentka bez priateľov, ktorí z daných krajín pochádzali, dovoliť nemohla. Stačilo mi kúpiť letenku, zobrať si pár euro vreckové a dovolenkovanie mohlo začať. So všetkými spolužiakmi som aj po rokoch v kontakte. Čakajú ma dokonca ďalšie destinácie ako Mexiko, Amerika, Nepál, Bulharsko, Južná Afrika, Cameroon a mnohé ďalšie na ktoré mi už dnes popri práci chýba čas. Vďaka priateľom pochádzajúcim z týchto krajín nabralo moje cestovanie úplne iný rozmer, akoby som išla s akoukoľvek cestovkou. Môžete ľahko spoznať ich zvyky, kultúru, ale hlavne tie najkrajšie miesta, ktoré sú väčšinou pre turistov ukryté.

 štúdium v zahraničí

 

2) Zdokonalíte sa v angličtine a naučíte sa ďalší jazyk krajiny

Určite za najväčšiu výhodu považujem zdokonalenie sa v anglickom jazyku. Je to iné, keď študujete v angličtine na Slovensku ako štúdium v angličtine v zahraničí. Angličtina sa stane vaším druhým rodným jazykom. Nie len že študujete v angličtine, ale musíte ju používať aj v každodennom živote, aby ste sa dohovorili. To znamená, že angličtinu začnete používať úplne všade,  v obchode, u lekára, s vašimi spolužiakmi, učiteľmi a kamarátmi, pri čítaní kníh, písaní prezentácií, pozeraní filmov a seriálov a takto by som mohla pokračovať do nekonečna. Angličtina sa tak na mňa nalepila, že som si zopár krát ani neuvedomila, že sa s mojou slovenskou kamarátkou rozprávam po anglicky. Po 4rokoch štúdia sa mi lepšie vyjadrovalo v angličtine ako slovenčine. Ak študujete v krajine, ktorá ma dva úradné jazyky, alebo ktorej úradný jazyk nie je angličtina, a napriek tomu študujete v angličtine, máte úžasnú možnosť naučiť sa ďalší jazyk. Jazyk krajiny, v ktorej študujete. Univerzity ponúkajú takéto jazykové kurzy väčšinou bezplatne. My sme mali možnosť na univerzite študovať kurz gréčtiny úplne zdarma.

 

Oxi Day in Cyprus 

3) Nadobudnete pracovné skúsenosti, ktoré máte aj slušne zaplatené

Keďže väčšina škôl v zahraničí je spoplatnená, hľadáte spôsob, ako zohnať peniaze na celé štúdium. Ja si často opakujem: „Kde je vôľa, tam je aj cesta.“ Preto som začala hľadať spôsoby, ako si štúdium financovať sama. (Moji rodičia si nemohli dovoliť financovať takéto štúdium).

Zistila som, že veľa škôl ponúka študentom rôzne  štipendiá, pôžičky alebo granty. Využila som jednu z týchto možností a podarilo sa mi získať prospechové štipendium, ktoré bolo vo výške 50% celého školného. Ďalších 50% som si musela platiť sama, a tak som bola nútená začať pracovať popri štúdiu.  Neviem či hovoriť o šťastí, alebo šikovnosti, ale dostala som dobrú pracovnú ponuku v prestížnom 5* hoteli, kde som získala neuveriteľné skúsenosti, ba čo viac, dokázala som si platiť zvyšnú časť školného a pokryť životné náklady. Manažment hotelu bol so mnou natoľko spokojný, že po ukončení štúdia som mohla praxovať na marketingovom oddelení (Študovala som marketing). Podľa môjho názoru si študent v zahraničí popri štúdiu jednoduchšie nájde prácu, a dokonca takú, ktorá bude aj slušne zaplatená. Po skončení štúdia tak máte nielen prax a skúsenosti, ktoré vám uľahčia hľadanie práce, ale aj splatené školné a precestovanú polovicu sveta.

štúdium v zahraničí 

 

4) Vychutnáte si pozitívny prístup učiteľov k študentom

 Učitelia a profesori nehľadajú cesty, ako vám sťažiť štúdium. Hľadajú spôsoby, ako vám odovzdať, čo najviac informácií s tým, aby ste si ich aj zapamätali . Na prvej hodine vám dajú študijný plán s dátumami skúšok, odporúčanej literatúry, projektov a prezentácií. Na takýchto plánoch nechýba ich email, úradné hodiny, ba dokonca ich súkromné telefónne číslo. Nikdy sa mi nestalo, že by učiteľ nebol v kancelárii počas jeho úradných hodín, alebo neodpovedal na email pred skúškou. Ak niečomu nerozumiete, sú ochotní vás to doučiť počas ich úradných hodín. A nehovorím o tom, že každá kniha, ktorá je napísaná v zozname odporúčanej literatúry, je dostupná v knižnici alebo online databáze, ktorú majú študenti k dispozícii. S učiteľom si tykáte, voláte ich menom a aj oni vás (snažia si zapamätať mená všetkých svojich žiakov) a hlavne nemusíte ich oslovovať všetkými titulmi, čo majú pred menom, aj za menom. Navodzuje to priateľskejšiu atmosféru, ktorá vytvára väčšiu chuť a motiváciu k učeniu.   

 

štúdium v zahraničí

 

 5) Otvoria sa vám brány do sveta

Zahraničný titul väčšinou uznajú skoro vo všetkých krajinách najmä, ak ste študovali v anglickom jazyku. Takže môžete vyraziť do vašej vysnívanej krajiny, alebo prvých pár rokov cestovať a pracovať v rôznych krajinách. Ľahšie si nájdete prácu v odbore, a to vám umožní rýchlejšie kariérne rásť. Veľa zahraničných škôl ponúka platenú absolventskú prax, ktorú musíte absolvovať v cudzej krajine. Dokonca si môžete nájsť prax v akejkoľvek krajine aj sami napríklad cez portáli ako globalplacement.com.

Ak by ste sa chceli po štúdiu vrátiť domov, nemusíte sa ničoho obávať, doklady vám uznajú aj na Slovensku. Stačí požiadať ministerstvo školstva o uznanie titulu a dokladov o vzdelaní. Je len na vás, akou cestou sa vydáte.

 

 štúdium v zahraničí

 

Tí čo si myslia, že štúdium v zahraničí je pre nich viac než nemožné, nie je to pravda. Treba začať myslieť troška pozitívnejšie a namiesto hľadania dôvodov, pre ktoré nemôžete študovať v zahraničí, hľadajte cesty a spôsoby, ako štúdium uskutočniť. Jazyk nie je prekážkou, ten sa hravo naučíte aj doma pomocou rôznych aplikácií. S financovaním školného vám pomôžu rôzne štipendiá alebo granty. Dokonca pár univerzít poskytuje plne hradené štipendiá, ktoré pokrývajú aj životné náklady a pomôcky do školy. Letenku budeš mať tiež lacnejšiu. Niektoré letecké spoločnosti poskytujú veľmi výhodné letenky študentom študujúcim v zahraničí. Nič nie je nemožné. A ak ste náhodou pokladali svoje štúdium v zahraničí za nereálny sen, hneď na to zabudnite a začnite si radšej pripravovať svoju ďalekú cestu plnú zážitkov už dnes. 

 


Foto: Lucia Tinková

 

Zdieľať na facebooku