Zabi nudu počas letných prázdnin. 13 tipov pre stredoškolákov, ako sa doma nenudiť

  Foto: Bistock

Čo robiť cez letné prázdniny, keď vonku prší, je chladno alebo nemáš s kým ísť na kúpalisko, prechádzku alebo menší výlet? Prinášame ti zoznam vecí, ktoré ťa zabavia počas samoty a zlého počasia a popri tom získaš viac vedomostí a dokonca urobíš niečo pre svoje zdravie. Určite si nenechaj ujsť aj druhú časť seriálu, kde ti prinesieme tipy, čo robiť cez prázdniny počas pekného počasia.

 

 1. Prečítaj si novú knihu

Čítaním si precvičuješ pamäť, koncentráciu ale aj analytické myslenie. Obohatí sa ti slovná zásoba, naučíš sa lepšie vyjadrovať a stať sa zdatnejším rečníkom. Na zabitie nudy počas prázdnin odporúčam nasledovné knihy:   

 

Analfabetka, ktorá vedela počítať Analfabetka, ktorá vedela počítať

Je to dobrodružný príbeh mladej dievčiny pochádzajúcej z Južnej Afriky, ktorá sa ako 14 ročná stala šéfkou latrínovej pobočky. S knihou prežiješ dobrodružstvá v divokej Afrike a stretneš sa so zaujímavými charaktermi ľudí.  

 

 

Čajka

Pre tých, ktorí majú radšej motivačnú literatúru vo forme príbehu, odporúčam najúspešnejšiu knihu 20. Storočia, Čajka.

Táto rozprávka pre dospelých naštartuje tvoju motiváciu a pomôže definovať tvoje životné ciele.

 

 

Máš malé vreckové alebo sa ti knihy zdajú pridrahé? Ak vieš po anglicky, môžeš si stiahnuť anglické e-knihy zadarmo na free-ebooks. Ak uprednostňuješ čítanie v slovenčine, zopár e-kníh zdarma nájdeš aj na 1000knih.

 

2. Prečítaj si znova svoju obľúbenú knižku

Kto by nepoznal príbeh malého princa? Kniha, ktorú môžeš čítať znova a znova a zakaždým objaviť niečo nové. Vedci zistili, že ak si prečítaš svoju obľúbenú knižku druhý krát, prežiješ jej príbeh intenzívnejšie. Tak šup, zabi nudu obľúbenou knihou. 

 

3. Pozri si dokumentárny film na youtube

Internet nám ponúka nespočetne veľa možností sebavzdelávania sa zdarma a to veľmi príjemným spôsobom, ako je napríklad pozeranie dokumentárnych filmov. Ak máš rád dobrodružstvo, odporúčam seriál Boj o Prežitie, tých technickejšie založených môžu zaujať Technické divy sveta alebo Megastavby. Máš rád prírodu a zvieratá? V tom prípade si určite pozri Strážca divočiny alebo Ruská divočina. Moje najobľúbenejšie dokumenty sú Extrémne mestáLetecké katastrofy – neodporúčam, ak často lietaš alebo sa chystáš letecky na dovolenku.

 

4. Pusti si obľúbenú hudbu a zatancuj si

Ak si sám doma a nudíš sa, zatancuj si ako Tom Cruise.

 

 

4. Ohodnoť svoju školu

Je to užitočné a pomôžeš tak iným rozhodnúť sa správne pri výbere školy. Svoju základnú školu môžeš hodnotiť tu a strednú školu tu.

         Ako na to?

         1. Vo vyhľadávaní nájdi školu, ktorú chceš hodnotiť.

         2. Napíš detailné hodnotenie.

         3. Pridaj hodnotenie

 

5. Vytvor si vlastnú webovú stránku alebo blog

V dnešnej dobe si už môžeš vytvoriť vlastnú stránku zadarmo, sám a bez programovacích znalostí. Rád fotíš? Vytvor si webovú stránku s portfóliom tvojich fotiek na weebly. Rád píšeš a máš skúsenosti, s ktorými sa chceš podeliť? Vytvor si vlastný blog na wordpresse alebo blogger.

 

6. Napíš báseň alebo knihu

Si kreatívny, máš veľkú fantáziu a rád píšeš? Kúp si zošiť a začni písať básne, alebo dokonca knihu. Áno, môžeš napísať aj vlastnú knihu a 1000kníh ti ju vydá zadarmo. Ak tvoja kniha zaujme, môžeš si zarobiť nejaké vreckové.  

 

7. Vytvor si vlastný koktejl

Ohúr svojich kamarátov a ponúkni im letné osvieženie, ktoré si sám vymyslel. Nakoniec ho môžeš pomenovať podľa tvojej naj kamošky alebo kamoša. Nech sa páči, tu je inšpirácia:

Ovocný osviežujúci nápoj

Letný shake z ovocia

Potrebujete:

Banány, Jahody a pohár ananasového džúsu

Postup:

Ovocie očistíme a rozmixujeme spolu s ananásovým džúsom. Môžete ozdobiť jahodou alebo lístkami z čerstvej mäty.

 

 

8. Urob si poriadok a nepotrebné veci odnes na charitu alebo do útulku pre psov

Ak máš doma hračky alebo oblečenie, ktoré nenosíš, odnes ho do najbližšieho detského domova. Deti sa určite potešia. Staré zimné vetrovky, plachty alebo periny môžeš napríklad odniesť do psieho útulku. V zime na nich budú psíkovia spávať aby im bolo teplejšie.

 Pes v posteli

 

9. Nauč sa niečo nové

Na internete sú dostupné aj bezplatné kurzy. Ak máš záujem o jazykové kurzy, viac informácii o kurzoch zdarma nájdeš na Jazykové kurzy zdarma alebo Cudzí jazyk hravo a zdarma. Hodiť sa ti môže aj vedieť pracovať s Excelom alebo Adobe Photoshopom. S týmto softvérom ti pomôžu kurzy od pána Cvrčka Adobe Photoshop alebo Excel pre začiatočníkov, ktoré sú úplne zdarma. 

 

10. Zacvič si

Cvičenie má blahodarné účinky na zdravie, ale aj na funkciu mozgu. Každý deň by si mal cvičeniu venovať aspoň 10 minúť. Zabi nudu a nauč sa zopár 10 minútových cvikov, ktoré môžeš precvičovať aj doma.

 

 

11. Kresli si

Kresliť môžeš aj bez ohľadu na to, či máš alebo nemáš talent na kreslenie. Kreslenie podporuje kreativitu, sebavedomie a pomáha zlepšiť sústredenie. Kresliť si môžeš hocičo, od rôznych postavičiek, interiéru domu, výhľadu z okna, ale aj myšlienkové mapy. Základné techniky kreslenia sa môžeš naučiť na bezplatnom kurze kreslenia pre začiatočníkov.

 

Myšlienkové mapy

 

12. Upeč koláčiky

Kto by nemal rád sušienky, sladkosti alebo koláčiky. Prekvap rodičov a upeč vlastné KOKA sušienky, ktoré sú zdravé a bez pridaných látok ako E503, E500, E 336.

Koka sušienky

Potrebuješ:

200 g masla
240 g múky
70g trstinového cukru
100g strúhaného kokosu
2 žĺtky

 

 

13. Hráš na hudobný nástroj? Zahraj si.

 

 

Čítajte viac o téme: Prázdniny
Zdieľať na facebooku