ANDREJ TOMIĆ: O Erasme v Porte, čo vidieť a čomu sa naopak vyhnúť?

Erasmus v Porte
Erasmus v Porte / Foto: ANDREJ TOMIĆ

Andrej Tomić navštívil v rámci výmenného študijného programu Erasmus Portugalsko. Svoj študijný pobyt nám priblížil v rozhovore.

 

Kde si bol na študijnom pobyte v Portugalsku a na ako dlho?

Prihlásil som sa na univerzitu vo Felgueiras Escola Superior de Tecnologia e Gestão, ktorá sa nachádza asi 60 km od Porta, kde som bol ubytovaný. Na univerzite som študoval ekonomiku a manažment. V Porte som strávil 6 mesiacov, ktoré boli pre mňa veľkou výzvou a skúsenosťou zároveň.

 

Foto: ANDREJ TOMIĆ

Prečo si si vybral na Erasmus Portugalsko, konkrétne Porto?

Chcel som si vybrať krajinu, ktorá bola od Slovenska čo najďalej. V podobnom štáte som ešte nebol, a preto ma Erasmus v Porte veľmi lákal. Ubytovanie a všetky ostatné náležitosti nie je ťažké vybaviť, existuje aj skupina na Facebooku, ktorá vám pomôže nájsť ubytovanie na dĺžku vášho štúdia. Zaujímavosťou je, že internáty v Porte sú raritné, väčšinou sa ubytujete v takzvaných “študentských bytoch”, čo sa mi zdá ako lepšia alternatíva. Čo vidieť v Porte som spísal aj do môjho osobného blogu.

 

Foto: ANDREJ TOMIĆ

Čo všetko je potrebné vybaviť na Erasmus v Porte?

Na Erasmus v Porte je potrebné vybaviť základnú dokumentáciu, s ktorou vám pomôže referent pre zahraničné štúdium každej univerzity. Ubytovanie a dokumenty v zahraničnej škole si musíte však vybaviť sami. Dôležité je tiež mať uzatvorenú európsku poistku.

 

Aké bolo štipendium na Erasmuse v Porte?

Myslím, že mesačne som dostával okolo 420 EUR, čo nie je veľa. Štipendium mi bolo vyplatené celé naraz, potom je už na vás, ako s ním budete hospodáriť. Pokiaľ však nemáte našetrené aj vlastné peniaze, pobyt môže byť skôr utrpenie ako radosť.

 

Foto: ANDREJ TOMIĆ

 

Bola v tvojom univerzitnom meste slovenská komunita?

Slovákov bolo vo všeobecnosti v Portugalsku veľmi málo, čo sa mne osobne páčilo. Do Porta som sa hlásil sám, ale z mojej univerzity išli dve ďalšie študentky, s ktorými som sa stretával. Mne osobne sa zišlo aj to, že mám chorvátske korene, a tak som mohol komunikovať aj s Chorvátmi, Srbmi a Bosniakmi, ktorých tam bolo oveľa viac. Najčastejšie som však komunikoval po anglicky.

 

Ako Erasmus v Porte zvládali rodičia?

V pohode, boli šťastní, že som si išiel za svojím. Mamu som dokonca presvedčil na týždennú návštevu Porta, a tak má tiež zážitok na celý život. Pobehali sme všetky atrakcie od lanovky v Porte, až po biele piesočnaté pláže v Aveire.

 

Foto: ANDREJ TOMIĆ

Ako vyzeralo štúdium v Porte?

Štúdium v Porte vyzeralo až príliš dobre. Profesori boli zhovievaví a projekty boli popísané správne, takže sme nemali problém vykonať to, čo od nás skutočne chceli. Pokiaľ ste sa nemohli dostaviť do školy, dalo sa vybaviť ospravedlnenie cez e-mail. Univerzita pôsobila na vysokej úrovni so zoznamom známych ľudí, ktorí ju vyštudovali. Výsledky Erasmus študentov boli 100%-né, nezažil som, aby niekoho “vykopli”. Celkovo hodnotím štúdium v Porte pozitívne.

 

Foto: ANDREJ TOMIĆ

 

Aké boli pocity počas tvojej Erasmus mobility v Porte?

Občas mi bolo smutno, ale potom som išiel večer von s kamarátmi a všetko bolo zase fajn. Ten pocit smútku je celkom normálny, každému človeku sa cnie po domove. Odišiel som však preto, aby som si vyčistil od všetkého hlavu, čo sa mi aj podarilo.

 

A aký bol odchod z Porta? Bolo ti za touto krajinou ľúto?

To, že odchádzam, som si uvedomil až na letisku s batožinami v ruke. Reklamy, ktoré ma vítali pri príchode mi pripomenuli, že už je to tu. V ten moment sa mi nahrnuli slzy do očí, ale povedal som si, že to nebude moja posledná návšteva. Ďalšie mesiace boli na Slovensku zvláštne, zapadnúť naspäť do starých koľají, ale skúsenosti a spomienky mi naďalej zostávajú. Určite odporúčam ísť do Porta študentom, ktorí chcú nájsť sami seba.

Čítajte viac o téme: Štúdium v zahraničí, Erasmus
Zdieľať na facebooku