Študuj na americkej akadémií z domu a zadarmo

  

 

„Naučiť sa takmer všetko a zadarmo,“ to je hlavná myšlienka Khanovej akadémie. Ide o internetový projekt, za ktorým stojí bývalý analytik investičného fondu Salman Khan z Kalifornie. Salman so svojim tímom spustil webovú stránku www.khanacademy.org, ktorá si veľmi rýchlo našla svojich priaznivcov. Dnes je ich viac ako 10 miliónov po celom svete a títo užívatelia si tu pozrú 100-200.000 videí denne. Jej  poslaním je poskytovať prvotriedne vzdelanie pre každého a kdekoľvek na svete. Všetky informačné zdroje, ktoré návštevník nájde na stránke sú bezplatné a to bez ohľadu na to, či ste študent, rodič alebo  učiteľ. Vzdelávate sa jednoducho a doma.

Aktuálna informačná databáza je rozdelená do piatich väčších celkov: Matematika, Vedy, Ekonomika a financie, Humanitné vedy a piata časť ponúka partnerský obsah, ktorý sa s akadémiou rozhodli zdieľať rôzne inštitúcie. Najviac priestoru autori venovali matematike, ktorá okrem  učebných  textov ponúka aj možnosť preveriť si matematické schopnosti na praktických úlohách.

 

 

 

Registrácia

Pre prístup k tejto novej metóde vzdelávania, máte na výber z niekoľkých možností registrácie: prostredníctvom emailového účtu, cez sociálne siete, či štandardným vyplnením registračného formulára. Po prihlásení vás systém presmeruje do vášho účtu a môžete začať.

 

 

Precvičte si matematiku na praktických úlohách

Svoje vedomosti si zatiaľ môžete prakticky overiť iba pri matematických úlohách. Aby ste sa dostali ďalej musíte správne zodpovedať na aktuálnu úlohu. Odpoveď buď vpíšete alebo vyberiete jednu z možností a potvrdíte kliknutím.V prípade potreby vám systém dokonca poradí. Pri každej úlohe je taktiež video, ktoré slúži na vysvetlenie daného problému. Systém má zabudovanú možnosť ako merať svoje napredovanie. Ak s niekým pri svojom zdokonalovaní spolupracujete, prípadne vás niekto vedie, môžete s ním jednoducho zdieľať graf s vašimi výsledkami. Základom je, že systém vám generuje toľko otázok, až kým danú problematiku úplne nepochopíte, kým neodpoviete bezchybne 10 krát.

 

 

Doplňte si vedomosti aj v ekonomike, biológií a ďalších vedách

Ako sme už spomínali, v Khanovej akadémií sa môžete vzdelávať aj v iných oblastiach. Po kliknutí na odkaz ´LEARN´ v ľavom hornom rohu, si vyberáte medzi ďalšími štyrmi tematickými okruhmi. Nájdete tu učivo rozdelené do kapitol, doplnené textom a inštruktážnymi videami.

 

 

Cela stránka spolu s učebnými textami a videami je v angličtine. Existuje však niekoľko jazykových mutácií. V našom geografickom priestore je to česká verzia, ktorú nájdete na https://khanovaskola.cz/.

Tím ľudí, ktorí stoja za českou verziou populárnej akadémie tvrdí, „s oficiálnou podporou Khan Academy pracujeme na prekladoch výučbových materiálov. Chceme prispieť k rozšíreniu metódy vyučovania, ktorú propaguje a realizuje práve Khan Academy“. Česká verzia zatiaľ obsahuje preložených 1232 lekcií a 66 cvičení. Toto číslo bude ďalej rásť.

A aká je budúcnosť Khan Academy?

Zakladateľ vidí veľký priestor na rozvoj svojho projektu práve v dennodennom využívaní študentov a učiteľov v školách. Tvrdí, že žiaci by sa mali naučiť, resp. pochopiť dané učivo doma, pri videu. Pustiť a zastaviť ho toľko krát, koľko potrebujú, pretože danosti každého z nás sú iné. Každý z nás chápe vysvetľované učivo inou rýchlosťou. Na hodinách by sa učitelia mali fyzicky venovať kontrole napredovania žiakov a dovysvetľovávať konkrétne problémy.

Pozrite si, čo hovorí o svojej vízii Salman Khan:

Zdroj: youtube.com

Čítajte viac o téme: Efektívne učenie, IT, Technológie
Zdieľať na facebooku