Pravidlá dobrého priateľstva

  

Na poli už dlho ležala opustená flauta. Nik na nej už nehrával. Až jedného dňa tadiaľ prechádzal osol. Silno do nej fúkol a vyšiel z nej najsladší tón. Bol to  najkrajší zvuk v živote osla i v živote flauty. Nevedeli pochopiť, čo sa stalo, lebo rozum nebol ich silnou stránkou. A tak sa rýchle  rozlúčili, lebo sa hanbili za to najlepšie, čo jeden i druhý vo svojom živote urobili.

priateľstvo-eduworld.skKoľko razy sa aj nám stalo, že sme vo svojom živote stretli ľudí, ktorí nás významným spôsobom obohatili, ukázali novú cestu či priviedli k novým myšlienkam? No vo víre rýchleho plynutia času a s príchodom  ďalších dní, pomaly  spomienky na vzácneho človeka zapadali prachom a on sa už viac v našom živote neobjavil. Povinnosti, veľké množstvo práce, lenivosť či zaužívané stereotypy často spôsobujú, že strácame ľudí, ktorí nám mohli byť v našom živote jasným svetlom a výnimočným darom. Koľko opustených fláut a koľko oslov je na tomto svete? Mnohí z nás túžia po priateľstve, ale zároveň sa pred ním skrývajú. A keď sa v živote objaví aj niekto vzácny, nemáme odvahu zápasiť o vzťah, ktorý môže byť prínosom pre obidve strany. Človek potrebuje veľa odvahy, aby bojoval o priateľa a musí tiež dodržiavať určité rokmi overené prvidlá, ktoré naozaj fungujú. Ktoré to sú?


1) Ubezpečujte sa pravidelne, že sú priatelia v poriadku

Nemusíte byť spolu sedem dní v týždni, ale aspoň občas si nájdite na priateľov čas, choďte ich navštíviť alebo im zavolajte. Každého to poteší a dá energiu do ďalších dní. Nečakajte, že vám sa vždy niekto ozve prvý. Buďte vy tými, ktorí sú aktívni vo vzťahoch.

 

2) Usilujte sa im pomôcť

Ak je to vo vašich silách, pomáhajte priateľom. Niekedy možno potrebujú len povzbudenie, inokedy dobrú radu alebo pomoc pri niektorých činnostiach v domácnosti. Zostávajte pri nich hlavne v zlých časoch. Dajte im nádej, že sa môžu na vás spoľahnúť. Ponúknite sa, že im pomôžete. Vaše priateľstvo ešte viac rozkvitne a bude sa stavať na stále pevnejších základoch.

 

3) Užívajte si ich spoločnosť

Keď ste spolu, naplno sa im venujte, užívajte si ich spoločnosť, dávajte im najavo radosť z toho, že ste spolu. Keď ste spolu nemyslite na niečo iné a neriešte v hlave veci, ktoré nesúvisia s vaším spoločným stretnutím. Priatelia vedia vycítiť, či ste s srdcom s nimi.

 

4) Buďte úprimní a vyjadrite svoj názor

Pred priateľmi nemá zmysel sa pretvarovať, hrať sa na niečo, čím naozaj nie ste. Snažte sa o to, aby priateľské stretnutia boli pre vás časom relaxu, úprimných rozhovorov, časom na načerpanie pozitívnej energie, ktorú si ponesiete aj do ďalších dní.

 

5) Ospravedlňte sa, keď sa to patrí

V rámci zachovania dobrých vzťahov, keď dôjde k nedorozumeniu, ospravedlňte sa. Zbytočne do vzťahu nevnášajte negatívne prvky. Veď priateľstvo v tejto uponáhľanej dobe by malo byť zárukou skutočnej nefalšovanej a úprimnej radosti.

 

6) Tešte sa z ich úspechov

Ak sa priateľovi darí, tešte sa spolu s ním. Odhoďte závisť alebo nevšímavosť. Sila priateľstva sa overuje aj v takýchto situáciách. Keď je váš priateľ šťastný, buďte šťastný spolu s ním. Váš nezáujem o jeho šťastie ho môže raniť.

 

7) Prijímajte ich pozvania

Keď sa priateľ na vás teší, keď vás niekam pozýva, neignorujte ho a prijmite pozvanie. Vážte si skutočnosť, že túži mať pri sebe práve vás.

priateľstvo-citáty-eduworld.sk

 


 

Foto: Deviantart by  1) Maddikinz 2)Steee94 3) Patrycjanna

Čítajte viac o téme: Priateľstvo
Zdieľať na facebooku