Tajomstvá šťastných študentov

  

Určite ste si aj vy niekedy všimli, že niektorí študenti majú nielen výborné známky, ale okrem toho majú aj množstvo záľub, športujú, chodia na kultúrne podujatia, stretávajú sa s priateľmi, cestujú alebo chodia na rôzne kurzy. Možno len krútite hlavou nad tým, ako to veľké množstvo aktivít stihnú absolvovať a pri tom všetkom ešte majú aj dobrú náladu. Odborníci  tvrdia, že všetko sa dá, stačí si len premyslieť ČO, KEDY a AKO je potrebné urobiť. Nazrite do tajomného sveta úspešných a šťastných študentov, v ktorom sa dá veľa vecí stihnúť, zostať v pokoji  a pri tom všetkom zostať aj sám sebou.

 

1. Študujte to, čo naozaj túžite študovať

V dnešnej dobe, keď je naozaj bohatý výber škôl a existuje aj množstvo psychológov a pedagógov, ktorí vám dokážu pomôcť s výberom povolania, nenechávajte túto veľmi dôležitú vec na náhodu. Od správneho výberu školy v dominantnej miere závisí pocit šťastia. Tí, ktorí s nadšením študujú svoj vysnívaný odbor a tí, ktorí s láskou robia svoju prácu, majú veľkú šancu sa stať šťastnými, spokojnými a láskavými ľuďmi. V opačnom  prípade hrozí skoré vyhorenie, pocit prázdnoty, nekonečnej nudy a nadávania na všetko a všetkých. Doba dozrela a je načase odpútať sa od starých zvykov. Choďte za svojimi snami! To, čo platilo o výbere povolania v minulosti, dnes už vôbec neplatí. Preštudujte si, kde je najväčšia šanca zamestnať sa, skĺbte ju so svojimi záujmami  a tejto skutočnosti prispôsobte aj svoj život. Sami uvidíte, že to bola dobrá voľba.

 

2. Dávajte si pozor na rozptýlenia

Spolužiaci sa vedia navzájom veľmi dobre ovplyvňovať. Jeden niečo vymyslí a o chvíľu sa do problému namočí celý kolektív. Niekedy je ťažké odporovať väčšine, ale keď si od začiatku stanovíte svoje hranice, pravidlá či zásady, spolužiaci si na vaše postoje zvyknú a naučia sa rešpektovať vaše priority. Dajte tak veľa ako sa dá, ale nedovoľte, aby vás využívali. Počúvajte pozorne ostatných, ale nikdy sa nevzdajte svojho vlastného názoru. Ak nemáte chuť na úlety a rozptýlenia, jednoducho sa im vyhnite. Zostane vám viac času na veci, ktoré sú pre vás naozaj dôležité. A potom, vždy je lepšie s čistým svedomím robiť to, čo vám robí radosť, ako sa prispôsobovať iným a robiť aj to, čo vás vôbec nenapĺňa a z čoho môžete mať aj výčitky svedomia.

 

3. Pozerajte sa na svet optimistickým pohľadom

Nenechajte sa niekým alebo niečím vtiahnuť do maximálneho pesimizmu. Niektorí ľudia vedia svojím negatívnym postojom nakaziť široký okruh ľudí. Určite sa nedá týmto ľuďom úplne vyhnúť, ale snažte sa nachádzať vždy niečo, čo vám dodá optimizmus a nádej. Obklopujte sa ľuďmi, ktorí robia veci s nadšením, radujú aj z maličkostí, čítajte motivačnú literatúru, sledujte pozitívne filmy, motivačné videá, prednášky, čítajte životopisy svätých, vedcov a bojovníkov za ľudské práva. Existuje veľa kníh, filmov, výstav, seminárov, školení, ktoré sa nesú v pozitívnom duchu a určite vám dajú viac ako hodiny strávené nadávaním na ľudí a spoločnosť niekde v zafajčenom priestore pri litroch piva. Samozrejme, každý si môže vybrať. Ciest je veľa. Pokúšam sa vám však ukázať tie, ktoré môžu byť pre vás inšpiráciou.

 

4. Nemajte extrémne prehnané túžby

Poznám jednu mladú ženu. Býva v dedine, v ktorej je ešte stále akoby národným športom predbiehanie sa v tom, kto toho najviac vlastní. Hoci aj na úkor pôžičiek, úverov, lízingov. Dôležité je, aby bolo vidno, že človek na to má a že vlastní čo najviac materiálnych vecí. Takto žili jej rodičia, takto sa snažia žiť aj ich deti. Doba je však materiálne ešte náročnejšia, pažerák konzumu je stále nenásytnejší, a tak spomínaná mladá žena už nestačí súperiť s ostatnými susedmi, prepadli ju hlboké depresie a jej stav sa stále zhoršuje. A to len pre zbytočne prehnané túžby, ktoré v nej vypestovali rodičia. Nie, nedostanete vždy presne to, čo chcete, ale pravda je taká, že existuje veľa ľudí, ktorí nebudú mať nikdy to, čo teraz máte vy. Veci, ktoré beriete ako samozrejmosť, za tie sa niekto iný modlí. Vy napríklad nenávidíte svoju školu, ale viete koľko iných ľudí by chcelo byť práve na vašom mieste? Vy možno trpíte preto, že nemáte najnovší model mobilu a notebooku, ale viete, koľkí študenti by chceli mať aspoň to, čo máte práve vy? Šťastie nikdy neprichádza k tým, ktorí nevedia oceniť to, čo už majú. Uvoľnite sa, neporovnávajte sa, zbavte sa prehnaných túžob a materiálneho súperenia, uspokojte sa a uvidíte, ako sa vaše dni stanú krajšími.

 

5. Nerozmýšľajte nad tým, čo si o vás druhí myslia

Nielen dospelí ľudia, ale aj študenti veľa energie strácajú práve tým, že nekonečné hodiny premýšľajú nad tým, čo si o nich myslia iní ľudia. Namiesto toho, aby sa sústredili na učenie, ich myseľ blúdi v spomienkach na to, čo kto povedal alebo v predstavách o tom, čo kto povie na ďalší deň. Neberte všetko príliš osobne, hoci sa niekedy i zdá, že je to osobné. Iba zriedkakedy ľudia robia veci, kvôli vám, oni robia veci kvôli sebe. Jedna z najviac oslobodzujúcich vecí je, že nemusíme mať každého radi, každý nemusí mať rád nás a je to absolútne v poriadku. Nemá zmysel svoju myseľ na dlhé hodiny tým zaťažovať. Sústreďte sa radšej na podstatné veci.

 

6. Nevšímajte neprajníkov a negatívnych ľudí

Najčastejšie zo závisti vás často aj najbližší spolužiaci odhovárajú od niečoho, čo máte v pláne uskutočniť. Nedovoľte, aby druhí ľudia zničili vaše ciele. Ak hlboko v srdci cítite, že to, čo chcete urobiť, je správne, urobte to.

 

7. Budujte si k ľuďom rešpektujúci prístup

Ľudia robia chyby. Odpustite im však. Buďte tolerantní. Niekedy si ľudia jednoducho zle vyberú. Neznamená to, že sú zlí. Možno len hľadajú pravdu a správnu cestu. Buďte príkladom. Chovajte sa ku každému s rešpektom a s úctou. Najťažšie sa takto správa k tým, ktorí sú k vám drzí a arogantní. Buďte aj v týchto ťažkých podmienkach dobrým človekom. Ja viem, že vám mnohí budú hovoriť, že dobrota je vašou slabosťou a že svet patrí drzým. Nedajte sa však odradiť. Svet sa nikdy nezmení, ak sa ľudia nezbavia zla okolo seba a v sebe. Spravte si z dobra  denný rituál. To je to, čo spraví váš život dlhodobo lepším a oveľa zmysluplnejším.

 

Vďaka všetkým spomínaným prístupom sa váš študentský život naplní pokojom a vytvoríte si príjemnú atmosféru na štúdium. Vaša myseľ bude čistá, pozitívne naladená a s takou mysľou sa rýchlejšie učí. Vaša pozornosť bude sústredená, nebudete mať dôvod premýšľať nad intrigami. Nezáviďte, neporovnávajte sa, buďte spokojní s tým, čo máte. Budete mať silu sústrediť sa na to podstatné – na vaše vedomosti, známky, vašu budúcnosť. Do školy budete chodiť usmiati, pripravení, tým pádom pokojní. A kto je pokojní a šťastní, rozdáva radosť. A títo ľudia sú aj najobľúbenejší. K tomu, aby sa vám dobre a šťastne študovalo, netreba veľa krokov. A nie sú ani ťažké. Sú úplne prirodzené, ľuďom dávno dané a používané už od antického Grécka. Osloboďte sa od zbytočností, nalaďte sa na pozitívne veci a skutočné hodnoty. Nielen vaše štúdium, ale celý váš život dostane krajšie rozmery.

Čítajte viac o téme: Efektívne učenie, Úspech
Zdieľať na facebooku