Byť tínedžerom nie je choroba

  

Keď veľa mladých ľudí na mnohých malých miestach urobí veľa malých skutkov, môžu zmeniť tvár sveta.

- Africké príslovie

 

Dnešný svet je zložitý aj pre tínedžerov. Často sa dostávajú do situácií, ktorým dobre nerozumejú, majú problémy s hľadaním vhodných vzorov, nevedia, akú prácu by mohli vykonávať. V istej chvíli si vedia presne predstaviť svoju budúcnosť, inokedy sú zmätení. Niekedy sú príjemne naladení, inokedy sú poriadne sebeckí. Z času na čas sú sebavedomí a o chvíľu ich zmietajú rozpaky. A čo ich trápi najviac je to, že sa často nemajú o týchto problémoch s kým porozprávať. Mnohé nevyslovené či neriešené veci sú potom spúšťačom rôznych smútkov, beznádeje či depresií. Hovorte s nimi o veciach, ktoré im môžu pomôcť na ich ceste k dospelosti. A ktoré to sú?

 

1. Nečakajte, že každý vás bude mať rád

Mnoho mladých ľudí sa trápi preto, že nie sú všade obľúbení, že ich každý nepočúva, všade nepozýva a podobne. Tínedžerom treba povedať, že mladosť je obdobím nekonečného hľadania, a to aj hľadania tých ľudí, ktorí sú na rovnakej vlnovej dĺžke. A preto, nech nie sú smutní, že každého nedokážu zaujať. To sa aj tak nikdy nesplní. Na čo sa potom touto myšlienkou zbytočne zaoberať?

 

2. Každý z nás je pekným a dobrým človekom

Keby sme sa teraz mohli pozrieť na všetkých tých, ktorí sa trápia pre svoj vzhľad, boli by to nekonečné zástupy dievčat a chlapcov. U tínedžerov je tento problém jeden z najčastejších. Hlavne pod vplyvom reklám často uveria tomu, že musia vyzerať podľa nejaké vymysleného ideálu. Netušia však už, že ten ideál vznikol hlavne preto, aby sa predal nejaký druh výrobku. A tak denne stovky mladých ľudí zbytočne trpí. A popri tom im  stačí dodávať odvahu, aby si vážili samých seba takých, akí sú, aby sa hlavne zdravo stravovali, obklopovali sa pozitívnymi vecami a myšlienkami, športovali a neznepokojovali sa zbytočne pre svoj vzhľad. Veď krása vyviera hlavne zvnútra a všetky tie ostatné veci a vecičky – oblečenie, topánky, dobré účesy, kabelky sa dajú v dnešnej dobe ľahko kúpiť.

 

3. Nenechajte sa vtiahnuť do stresu

Naučte tínedžerov plánovať si prácu. Učte ich systematickosti, pomôžte im zo života odstraňovať tie veci, ktoré sú pre nich zbytočné. Dnes už nie je moderné žiť v strese, ale naopak. Skutočným umením  sa stáva  pokojné, premyslené prežívanie života, ktoré súčasťou je aj zmysluplný oddych, meditácia a pokoj. Motivujte v tomto smere aj svoje deti.

 

4. Prestaňte hľadať chyby

Prevláda všeobecná tendencia byť v strehu, pozorovať a poukazovať na nedostatky na sebe a na iných. Všade je veľa toho, čo by sa mohlo zlepšiť. Túžime po tom, aby sa veci zlepšovali, ale kritickosť môže prerásť cez hlavu a stáva sa zlozvykom. Ak sa tínedžeri naučia len takto pozerať na svet, čoskoro sa stanú nešťastní, vystresovaní a frustrovaní. Nemajú byť k nedostatkom úplne apatickí. Na veľké problémy je potrebné poukazovať. Dôležité však je, aby sa hlavne netrápili pre maličkosti. Takto skôr získajú nadšenie pre život.

 

5. Zbavte sa závisti

Povedzte vašim tínedžerom, aby dopriali iným šťastie a úspech. Je to jeden z najlepších prostriedkov na odbúranie stresu. A okrem toho, práve kvôli tomuto pozitívnemu postoju sa stanú obľúbenejší a tým aj šťastnejší. Totiž, keď želáme šťastie a dobro iným, sami pociťujeme šťastie.

 

6. Uvedomujte si svoju náladu

Aj táto skutočnosť má vplyv na šťastný, plnohodnotný a úspešný život. Ak sa tínedžer učí spoznávať svoje nálady, dokáže sa skôr brániť proti zlým nastaveniam, vie odohnať zbytočné ilúzie, skôr sa zbaví rôznych neduhov, žiaľu, zachová si zmysel pre humor a skôr sa nájde sám v sebe. Uvedomí si, že to, ako sa pozerá na jednotlivé skutočnosti, závisí od jeho nálady. A to prináša úľavu. Neobviňuje zo svojho negatívneho pohľadu okolitý svet, ale svoju náladu. Treba byť trpezlivý aj k zlej nálade a nerobiť vtedy dôležité rozhodnutia. Lepšie je pár hodín počkať. V zlej nálade ľudská myseľ nie je sama  sebou. V zlej nálade nemáme dosť múdrosti ani nadhľadu.

 

7. Prejavujte nadšenie

Nadšenie je energia, ktorá podnecuje záujem a inšpiráciu, úsilie, dobré nápady, tvorivosť a tvrdú prácu. Nadšení ľudia majú dobrú predstavivosť, inšpiráciu a dobre sa bavia. Nadšenie pomáha prekonávať ťažkosti. Ľudia nadšenie z človeka vycítia. Všetci úspešní ľudia majú nadšenie pre to, čo robia. A preto, povedzte tínedžerom, aby sa viac usmievali na svet, nadšene sa zaujímali o to, čo ich naozaj baví, aby sa zaujímali aj o to, čo baví ich kamarátov. Tento srdečný záujem je práve to, čo potrebuje mladý človek pre štart za svojím snom.

 

8. Rozdávajte sa

Nič nemožno porovnať s dobrým pocitom, keď človek urobí niečo iné pre iných bez ohľadu na to, či mu za to niekto poďakuje alebo nie. Mladý človek môže robiť čokoľvek, poteší aj maličká láskavosť. Podstatné je, že keď človek dáva niečo iným, zbavuje sa stresu, cíti sa lepšie a zrazu sa zdá lepší aj celý svet.

 

9. Nepodceňujte sa

Mnohí  tínedžeri si vytvárajú stres v sebe tým, že sa neustále podceňujú a začnú sa spoliehať hlavne na iných. Príčina podceňovania pramení hlavne z toho, že stále majú tendenciu získavať uznanie, pochopenie a súhlas od iných ľudí. Ak nedostávajú uznanie, ktoré očakávajú, sú vystresovaní a nehnevaní. Keď od malička dieťa učíme sebaoceňovaniu, má dostatok sebadôvery a má v rukách aj kontrolu nad uznaním, ktoré hľadá. Povedzte svojim tínedžerom, aby boli v správnej miere (bez pýchy) na seba hrdí, aby si uvedomovali, že to, čo robia, robia najlepšie, ako vedia. Uvedomenie si vlastnej hodnoty odburáva u nich zmätenosť  a nemíňajú zbytočne energiu na to, aby premýšľali nad tým, čo si o nich myslia iní ľudia.

 

10. Buďte šťastní, že ste tínedžeri

Povedzte tínedžerom, že byť tínedžerom je super a nech si vychutnávajú toto obdobie. Nech sa neponáhľajú rýchlo dospieť. Dospelým budú dlhšie, ako tínedžermi. Nech hľadajú samých seba a robia to, čo im prináša pocit šťastia. Nech majú silu odolávať veciam, ktoré by  robili kvôli iným, ale nie z vlastného presvedčenia. A nech sa tešia sa zo všetkých úspechov a nech sa nenechajú odradiť čiastkovým neúspechom. Ak majú v hlave jasný cieľ, určite sa im splní.

Zdieľať na facebooku