Wim Hof: Superman dnešnej doby

Wim Hof prezývaný Iceman dokáže veci, o ktorých by sa vám nesnívalo. Svoje telo má absolútne pod kontrolou.
Wim Hof prezývaný Iceman dokáže veci, o ktorých by sa vám nesnívalo. Svoje telo má absolútne pod kontrolou. / Zdroj: Youtube

„To, čo dokážem ja, sa môže naučiť každý.“
- Wim Hof

Wim Hof prezývaný Iceman, bývalý holandský kaskadér, si zo zimy a ľadu nič nerobí a aktuálne je držiteľom 26 certifikátov z Guinessovej knihy rekordov.

Wim Hof sa narodil v roku 1959 v Holandsku ako jedno z deviatich detí. Prvé roky jeho života neboli ničím nezvyčajné, no už od narodenia bol mimoriadne pozitívnym a extrovertným človekom. Neustále trávil čas vonku a svojimi vtipmi a úsmevom rozosmieval všetkých naokolo. Život plynul ďalej a Wim sa stal vegetariánom a časom sa rozhodol svoju mimoriadnu odolnosť pretransformovať na úspech a jedinečnosť, aby tak podľa jeho slov mohol pozitívne motivovať viac ľudí. S tým súvisia aj neuveriteľné rekordy a úspechy, ktoré Wim dosiahol. Medzi jeho rekordy patrí:

  • maratón za polárnym kruhom v sandáloch a v šortkách,
  • polmaratón za polárnym  kruhom v šortkách a naboso,
  • 66 preplávaných metrov pod ľadom na jeden nádych,
  • hodinový pobyt dolu hlavou vo výške 2 000 metrov nad zemou,
  • výstup na Mt. Everest do výšky 7 000 m n. m.  bez dychového prístroja a v šortkách,
  • výstup na vrchol Kilimanjara v šortkách,
  • pobyt v ľade dlhý 1 hodinu a 52 minút,
  • maratón v Namíbijskej púšti bez prísunu vody.

 

Jeho schopnosti sú dôsledkom dlhodobého štúdia tela a nepredstaviteľného ovládania telesných procesov. Donedávna bola takáto úroveň ovládania ľudského tela priam mystická a vedci sa pri zmienkach o extrémnych fyzických výkonoch nanajvýš posmešne pousmiali. Wim však v rôznych vedeckých štúdiách dokázal, že svoje telo má skutočne pod absolútnou kontrolou.

Veľká časť jeho výkonov začína už  v jeho hlave – v koncentrácii a prepojení tela a mysle do jedného pracujúceho celku. Wim dokáže ovládať tvorbu tepla v tele, a tým si zabezpečiť konštantnú telesnú teplotu i v podmienkach, za ktorých by mala nastať hypotermia. Vie vedome ovládať vasokonstrikciu a vasodilatáciu, a tým meniť prietok krvi v končatinách. Dokonca vedome ovplyvňuje i tvorbu hormónov. V nemocnici mu v absolútnom pokoji namerali niekoľkokrát vyššiu hladinu adrenalínu v krvi ako človeku, ktorý išiel po prvýkrát v živote skúsiť bungee jumping.

Keďže počas dlhej doby boli jeho výkony bezkonkurenčné, začala sa o neho zaujímať i moderná medicína. Wim s testovaním súhlasil a bol veľmi rád, že sa zúčastní seriózneho vedeckého výskumu. Aby dokázala moderná medicína fungovanie Winovho tela vysvetliť, preskúmala a zmapovala jeho telesné procesy na molekulárnej úrovni.

 

Tri piliere Wim Hofovej metódy

Samotná metóda Wina Hofa je založená na troch hlavných pilieroch. Na prvom mieste stoja dychové cvičenia, ktoré dodajú telu  viac kyslíka, následkom čoho začne produkovať viac energie. Druhou zložkou je tréning mysle, ktorý učí, ako ovládať svoj nervový systém, a tým aj celé svoje telo. A do tretice je to postupné vystavovanie tela chladu, ktorý má za účel nabudiť imunitu a spojiť predchádzajúce zložky do jedného celku. Účinky jednotlivých cvičení sú ďalekosiahle a navzájom prepojené.

 

Čo ovplyvňuje Wim Hofova metóda?

Ako sme už spomínali, metóda pozostáva z troch častí. Súčasťou tréningu mysle je aj ovládanie tela, a tak v rámci tréningu musí človek aj dostatočne  cvičiť. Môže využiť jogu, rôzne kliky a posilňovacie cviky. Výhodou metódy je nielen posilňovanie tela, ale aj mysle a zistilo sa, že pomáha odstraňovať aj úzkosť a depresiu. Metóda tak pozitívne ovplyvňuje nervovú sústavu i imunitný systém. Aj vedecké výsledky hovoria v prospech tejto metódy. Vedci jednoznačne zistili, že ľudia, ktorí využívajú Wim Hofovu metódu sú viac motivovaní, spokojní a majú aj lepšiu schopnosť sústrediť sa.

 

 

Ako používať metódu v bežnom živote?

Wim Hofovu využívajú predovšetkým športovci, ale čoraz viac aj bežných ľudí sa snaží niektoré prvky tejto metódy preniesť aj do vlastného života. Ako to urobiť čo najjednoduchšie?

1. Keď sa ráno zobudíte, pohodlne sa usaďte a začnite zhlboka dýchať. Urobte nádych a výdych 30-40 krát, kým sa vám ľahko nezačne motať hlava.

 

2. Potom vydýchnite a zadržte dych čo najdlhšie.

 

3. Keď už budete cítiť, že sa musíte nadýchnuť, urobte hlboký nádych a zadržte dych na 15 sekúnd. Autor metódy upozorňuje na to, aby ste všetko robili pohodlne a nepreceňovali svoje sily.

 

4. Potom celé cvičenie opakujte.


5. Cvičte dovtedy, kým nebudete cítiť v tele ľahké brnenie alebo pocit eufórie.

Keď cítite ľahké brnenie a eufóriu, telo znižuje obsah oxidu uhličitého a zvyšuje množstvo kyslíka. To spôsobí, že bunky majú  na svoje funguvanie dostatok kyslíka, a preto nemusia používať iné metódy vnútrobunečného dýchania. Vďaka tomu sa vyšplhá pH krvi z bežnej hodnoty napríklad 7,4 napríklad na 7,74. Krv sa stáva viac zásaditou. Je to spôsobené tým, že vnútrobunečné dýchanie vytvára v organizme kyslé prostredie, ktoré nie je veľmi efektívne. Na tejto zmene pH je fascinujúce to, že receptory, ktoré zaznamenávajú v tele kyslosť, prestávajú správne fungovať. Vďaka tomu nemôžu byť aktivované receptory citlivé na bolesť a vďaka tomu prestávajú fungovať. A tak človek v podstate prestáva vnímať bolesť. Takže po dýchaní máte zásaditú krv a veľa kyslíka v tele. V tejto fáze cvičenia môžete cítiť aj nával eufórie, lebo sa nárazovo zvyšuje hladina kortizolu. Vďaka zvýšeniu adrenalínu a kortizolu dochádza k potlačeniu imunitného systému a k zníženiu zápalových markerov v organizme.Vplyvom prebytku kyslíka bunky fungujú efektívnejšie, majú dostatok energie na odstránenie odpadových látok.

 

6. Fyzické cvičenie

Wim Hof odporúča robiť kliky, ale môžete využiť aj iné cvičenie. Najlepšie je urobiť niekoľko sérií dychových cvičení, zadržať dych a urobiť čo najviac klikov. Možno ich urobíte viac ako inokedy. Je to spôsobené zvýšeným množstvom kyslíka. Pohyb stimuluje využitie nahromadenej energie k akcii. Potom si môžete ešte zacvičiť niekoľko jogových pozícií. Stále pravidelne dýchajte.

 

7. Studená sprcha

I keď je niekedy studená sprcha nepríjemná, po všetkých tých cvikoch a dýchacích cvičeniach práve studená sprcha zvýši ešte viac vašu odolnosť. Studená sprcha vyplaví noradreanalin (norepinefrin), ktorý tiež mobilizuje telo k akcii. Výskumy ukázali, že ľudia, ktorí sa sprchujú studenou sprchou majú viac bielych krviniek, to znamená, že majú vybudovaný výborný imunitný systém. Pod náporom studenej vody telo prudko reaguje na pokles teploty a snaží sa nájsť spôsoby, ako sa zohriať. To robí pomocou hnedého tukového tkaniva. Je to druh tuku s vysokým obsahom uloženej energie, ktorý sa okamžite spotrebuváva na udržanie telesnej teploty. Zlepšuje sa aj činnosť obehovej sústavy. Energetická spotreba bunečného metabolizmu sa rapídne zvýši, to znamená, že sa spotrebuje viac kyslíka. A tak po chvíli vám studená sprcha prestane vadiť a vy sa spokojne osprchujete. Čím viac sa budete vystavovať chladu, tým lepšie bude vaše telo fungovať, chlad vám prestane vadiť a vy sa začnete cítiť čoraz lepšie.

Wim Hof upozorňuje, že nie každý zvládne studené sprchovanie. Ak to niekomu mimoriadne prekáža, môže skúsiť aspoň dychové cvičenia. Už len to pomáha ľuďom udržiavať si pokojnú myseľ

 

Wim Hofova metóda si na svete získava čoraz väčšiu pozornosť. Skúsenosti ľudí po celom svete, ktorí Hofov tréning absolvovali, hovoria sami za seba a  profitujú z nej i profesionálni športovci. Dokonca i viacero olympionikov sa podrobilo Wimovmu tréningu, aby dosahovali prostredníctvom ovládania svojho tela lepšie výsledky. Wim je však aj napriek veľkej obľúbenosti a popularite veľmi skromným človekom. Neustále hlása, že všetko, čo zvládol on, zvládne každý a že nie je ničím špeciálny. Dnes si plní sen a svoje slová aj napĺňa - so svojimi študentmi robí to, čo kedysi robil aj on sám. Pod dohľadom lekárov bol aj im do tela vložený toxín a keď robili všetko, čo im Wim povedal, nikto z nich neochorel. Vodí ich na Kilimandžáro či za polárny kruh a učí odolnosti, akú si mnohí z nás nevedia ani predstaviť. Ako inak, všetko v šortkách.

 


Zdroje a odporúčaná literatúra:
Wim Hof, Justin Rosales: Becoming the Iceman – Pushing Past Received Limits
https://www.wimhofmethod.com/
http://www.icemanwimhof.com/innerfire
Zdieľať na facebooku