Ako spoznáte, na čo máte talent?

Ako spoznáte, na čo máte talent?
Ako spoznáte, na čo máte talent? / Foto: Pexels

V dnešnej dobe máme nekonečné množstvo možností, kde študovať. A práve to nám niekedy spôsobuje traumu, lebo si nevieme vybrať. Existujú nejaké rady, ako spoznať, na čo máme talent? Koučka a mentorka Barbora Sedláková tvrdí:

„Náš talent je vlastne to, v čom sme dobrí, čo nám ide prirodzene a jednoducho. Sú to činnosti, pri ktorých strácame pojem o čase. To, čo nám ide akoby samo.“

Aby človek zistil, na čo má naozaj talent a čo by mal robiť, môže nad tým porozmýšľať sám, ale môže navštíviť aj odborníkov, ktorí mu s týmto problémom radi pomôžu. Ak sa chcete skúmať sami, zamyslite sa hlavne nad tým, ktorá činnosť vám robí skutočnú radosť a pri ktorej činnosti strácate predstavu o čase. Mladí ľudia sa na základe pôsobenia okolia alebo aj rodičov často vzďaľujú od toho, čo im je blízke a boja sa, že by činnosťou, ktorú majú radi, nezarobili peniaze na živobytie, že by to bolo pre nich mimoriadne náročné alebo by prácou, ktorú robia, neboli dostatočne príťažliví pre okolie. Keď sa človek zamyslí nad tým, pri čom stráca čas, táto myšlienka odbúrava bariéru toho, čo mu hovorí okolie a otvára mu cestu k skutočnému poznaniu vlastného vnútra.

 

Je potrebné si však uvedomiť, že samotný talent nestačí. Dôležitá je aj motivácia sa zlepšovať a usilovnosť. Keď sa talent skombinuje s ďalšími činnosťami, ktoré bezprostredne s talentom súvisia, takáto práca nás môže uživiť. Umenie spočíva v tom, ako dokážeme maximálne využiť svoje silné stránky. To, že má človek napríklad hudobnú skupinu, neznamená nutne, že sa musí presadiť ako hviezda showbiznisu. Mať kapelu, to neznamená len hudobnú tvorbu, ale aj množstvo ďalších činností, ktoré sa dajú v profesionálnom živote využiť.

„Veľa ľudí si myslí, že nemajú na nič talent. Talent na niečo má každý. Je len na nás, aby sme ho objavili a dokázali uplatniť v kariérnej oblasti. Keď si toto uvedomíte, v tom momente môžete nájsť odbor, ktorý vám bude vyhovovať alebo nájdete cestu, ako sa dá fungovať vo vašom súčasnom zamestnaní a môžete sa cítiť naplnení,“ dodáva odvahu všetkým hľadajúcim študentom Barbora Sedláková.

Psychológ Dalibor Špok v súvislosti s touto témou hovorí, že jednou z možností, ako rozpoznať svoje silné stránky, je analyzovať svoje koníčky, rôzne činnosti alebo sociálne situácie z minulosti a zamyslieť sa nad tým, prečo sme práve to a to  v tej chvíli robili alebo čo to o nás hovorí. „Rovnakú záľubu môžeme robiť z viacerých dôvodov. Niekto lepí lietadlá, pretože ho baví samotná činnosť a niekto ich lepí preto, pretože sa chce nimi pochváliť pred kamarátmi. Práve toto o nás veľa napovedá. Takúto záľubu si do dospelosti obvykle nezoberieme, ale tie silné stránky a potreby, ktoré sa ozývali v detstve, sa v dospelosti objaviť môžu,“ pripomína  Dalibor Špok. Dôležité je ťažiť z vlastnej minulosti, ale nemali by sme pri tom zabudnúť analyzovať aj svoju prítomnosť. Je dobré zamyslieť sa nad  tým, čo najradšej vyhľadávame a čo to o nás vypovedá. Napríklad deti by sa mali zaoberať skoro všetkým, teda rôznymi činnosťami a aktivitami, lebo tým, že sa dlhodobo niečo učia, zisťujú, na čo talent majú a na čo nie.

Nie je úplne ideálne porovnávať sa s ostatnými. Ideálnejšie je porovnávať to, čo sa deje v našom vnútri, v čom sme horší a v čom lepší. Ideálne je, keď máme reálny obraz o sebe. V takom prípade môžeme v živote robiť také rozhodnutia, ktoré korešpondujú s našimi silnými stránkami a môžeme ich ďalej rozvíjať.

Chybou je v dospelosti robiť to isté čo v detstve, chcieť kompenzovať deficity, skúšať veci robiť nasilu, myslieť si, že ešte stále môžeme vybudovať svoj talent len preto, že sa nám nejaká oblasť páči. Úlohou dospelých je hľadať také činnosti,  taký životný štýl či také vzťahy s druhými ľuďmi, ktoré im tieto silné stránky umožnia využívať. Ľudia, ktorí sa týmto pravidlom riadia, sú úspešní v pracovnej aj v súkromnej oblasti a sú celkovo spokojnejší. Rozvíjaním svojho potenciálu rozvíjame svoju sebarealizáciu. To nie je samoúčelný termín, ale je to vlastne cesta k osobnému šťastiu a naplneniu,“ vysvetľuje Dalibor Špok.

Čítajte viac o téme: Nadané deti
Zdieľať na facebooku