Máte krízu? Nič sa vám nechce? Štyri tipy ako to prekonať

  Foto: Raw Pixel

Školský rok síce len začína, ale vy sa už teraz cítite vyčerpaní a nič sa vám nechce? No, nie je to nič nové pod slnkom. Takých študentov je veľa. Niektorí si to ani neuvedomujú, lepšie sú na tom, samozrejme, tí, ktorí svoje rozpoloženie vedia identifikovať a zamýšľajú sa nad tým, čo s tým. Tieto tipy vám pomôžu opäť sa naštartovať a prekonať krízy či nechuť k učeniu.

 

1. Odvaha k zmene

Ak vám už naozaj súčasný stav nevyhovuje a chcete sa veľa vecí zmeniť, už ste na dobrej ceste. Chýba vám len odvaha urobiť prvý krok k zmene. Čo robiť? Nastavte si iné myslenie, stanovte si iné ciele. To, ako ste situácie riešili doteraz, neboli asi najsprávnejšie, keď vás doviedli až k vyhoreniu. Ak budete aj tento školský rok kráčať rovnakou cestou, prídete k tomu istému výsledku. Ale vy to už tak nechcete, vy ste sa predsa rozhodli pre zmenu, tak ju urobte. Premyslite si, ktoré kroky boli nesprávne a vymeňte ich za správne. Krízu  a nechuť prekonáte vtedy, keď vaše kroky budú mať pre vás zmysel a pri ktorých cítite aj nadšenie. Spoliehajte sa nielen na rozum, ale aj  na emócie.

 

2. Buďte vytrvalí a iniciatívni

Keď ste si už premysleli, čo urobíte ináč, prišli ste na nový spôsob, dostali ste inšpiráciu, ale všetko máte len v hlave, to nestačí.  Začnite konať. Zo začiatku to budú len malé zmeny, ale vždy sú lepšie aj malé zmeny, ako nerobiť vôbec nič. Prvým krokom môže byť napríklad to, že si každý deň prečítate aspoň päť strán z knihy alebo že sa budete zo začiatku učiť aspoň na jeden predmet alebo pôjdete večer skôr spať, aby ste ráno boli v škole svieži. Postupne si zvykajte na ďalšie pozitívne zmeny vo vašom živote. Každý týždeň si môžete pridať jednu ďalšiu. Ono sa to rozbehne. Potom však nesmiete prestať, musíte vytrvať. A po mesiaci pocítite prvé zmeny. Ak budete vytrvalí, pocítite prvý nával pozitívnej energie. Budete sa cítiť vitálnejšie a spokojnejšie. Budete na seba aspoň trochu pyšní, že ste prvý krok zvládli.

 

 

3. Buďte aktívni

Vymeňte znudený postoj za aktivitu. Buďte aktívni v tom, čo vás najviac baví. Určite v niečom vynikáte, tak sa na to sústreďte. A možno ste v niečom už aj dobrí boli, ale stretli ste ľudí, ktorí vás stiahli dole. Jednoducho, dostali ste sa do zlej partie, ktorej cieľom bolo len na všetko a všetkých nadávať. Vráťte sa k tomu, v čom ste boli výnimoční. Možno ste hrali krásne na hudobný nástroj a možno ste vynikali v športe. Keď prebudíte v tele energiu z vašich záľub, prebudíte sa aj v škole. Nepozerajte na ostatných, že nič nerobia a vôbec to nikomu neprekáža. Čo ak je to len maska a hra na niečo, čo je práve moderné? Veď koľko mladých ľudí by chcelo byť aj inými, ale nastolené pravidlá v triede nepustia? Kto by chcel vytŕčať z radu? Uvedomte si, že pravdepodobne ani jeden váš spolužiak po ukončení už nebude s vami v kontakte. Prečo by ste mali teda niekomu prispôsobovať? A tí, ktorí vás majú naozaj radi, budú s vami aj vtedy, keď sa zmeníte a začnete sa napríklad aj učiť a pracovať na sebe. Určite nechcete v nude a v nič nerobení presedieť štyri roky na strednej škole. Nájdite si svoju cestu, buďte aktívni, prejavujte záujem o to, čo vás naozaj baví. Určite sa potešia aj učitelia.

No najdôležitejšie je, že budete sa mať vy vždy na čo tešiť. Tento pocit vo vás rozprúdi novú silu. Nečakajte, že vás donekonečna budú motivovať rodičia, učitelia alebo niekto iný. Motivujte sa sami. To je tá najlepšia motivácia.

 

4. Buďte sami sebou

Jednou z najhorších vecí, ktorá oberá ľudí o energiu, vitalitu, chuť rásť, je porovnávanie. Napríklad, začali ste sa konečne učiť, už nedostávate štvorky, ale z poslednej písomky to bola trojka. Váš spolužiak, ktorý používal ťahák, dostal dvojku. Viem, ako sa cítite. Je vám z toho nanič. Ďalšia nespravodlivosť! Povedzte si, že vás to netrápi, že to je spolužiakov problém, keď mu stačí v živote byť klamárom. Vy predsa nechcete byť taký istý. Chcete byť iný! Jedinečný. Veď to je predsa úspech, keď ste dostali trojku. Vy to predsa viete na trojku. Ten podvodník to možno nevie vôbec. A v živote mu tá dvojka aj tak nepomôže, ak nebude vedieť vyriešiť v reálnom živote situáciu, ktorá mu príde do cesty napríklad v práci. Vy ste urobili posun, dostali ste sa z pozície štvorkára do pozície trojkára. Pre vás je to úspech. Neporovnávajte sa s inými. A ak áno, tak len vtedy, ak by vám to malo pomôcť vo vašom raste a v motivácii neprestať. Ak by ste mysleli len na nespravodlivosť, ktorá panuje vo svete, začali by ste sa ľutovať a zase by ste sa začali posúvať smerom nadol. Aj mne je sympatickejší žiak, ktorý mi povie: „Pani učiteľka, dostal som trojku, ale učil som sa, neodpisoval som.“ Vážim si tohto žiaka a aj jeho čestnú trojku. Na druhej strane učím aj žiakov, ktorí sa mi neboja povedať: „Na čo mi je čestná známka? A budem podvádzať! Veď podvádza každý! A čo by som si nepomohol, keď sa to dá? Bol by som sprostý, keby som to neurobil.“ Myslíte, že takýto žiak je naozaj šťastný? Môžu ho naozaj tešiť známky získané podvodom? Možno na chvíľu. Nepotrvá dlho a dostane sa do problémov. Možno úplne iných, ale takých, z ktorých sa aj tak bude musieť poučiť.

 

Úspech je maximálne využitie svojich schopností. Ako využívate svoje schopnosti, taký bude výsledok. Koľko úsilia a energie investujete, toľko sa vám vráti. Nevyhovárajte sa, začnite konať!

Zdieľať na facebooku