Okrem tradičných zamestnaní ako umelec, módny návrhár, vizážista, výtvarník, hudobník, pouličný umelec, biológ, geológ, režisér, herec, producent, kameraman, pracovník na výletnej lodi, letuška, pilot, fotograf, sprievodca či delegát, existuje dnes množstvo nových zamestnaní, vďaka ktorým môžete cestovať po celom svete. Ktoré to sú?
1.Digitálny nomád
Byť digitálnym nomádom jednoducho znamená plné využitie technológie okolo vás za účelom práce na diaľku. Dovolí vám to zarábať kedykoľvek a kdekoľvek. Ak ste čo i len trocha kreatívni, môžete takmer akékoľvek zamestnanie premeniť na digitálne. Ak ste odborníkmi v určitej oblasti (finančný manažment, organizovanie udalostí, práca s nehnuteľnosťami), môžete ponúkať konzultácie on-line. Na stránkach ako je skillshare.com môžete budovať svoj pasívny príjem pomocou prípravy kurzov v oblasti, ktorej rozumiete. Ďalšou možnosťou v rámci on-line podnikania je vybudovanie si vlastnej značky, pod ktorou budete predávať e-knihy, hry, aplikácie alebo ponúkať služby ako je programovanie, tvorenie webových stránok, plánovanie dovoleniek, úprava blogov. Blogovanie si vyžaduje veľa práce a kreativity, ale úsilie prináša mnohé platené príležitosti. Spoločnosti a značky vám časom zaplatia za ich propagáciu alebo vám darujú zdarma službu, napríklad pobyt, letenku či dobrú večeru. Môžete využiť affiliate marketing (finančná odmena za privedenie zákazníkov) , na ktorom sa dá tiež pekne privyrobiť. Pokiaľ ide o vlogging, hovoríme o súčasnom a populárnom spôsobe video-blogovania. Keď sa stanete partnerom YouTube, návratnosť vloggovania môže byť obrovská. Medzi najobľúbenejšie patria make-up tutoriály, videá o móde, celebritách a vtipné scénky. Neverili by ste, ale zarobiť milióny sa dá aj nahrávaním sa pri hraní, napríklad: twitch.tv.
Tiež môžete byť virtuálnym asistentom. Môžete napríklad robiť:
- zákaznícky servis, vkladanie údajov, spracovanie dát, vybavovanie emailov, on-line prieskumy,
- písanie obsahov / copywriter (píšete reklamné a marketingové texty), editor, právne a finančné poradenstvo, technické služby,
- grafický dizajn, HTML, programovanie, Web Design, tvorba webu, video / audio editácia.
2. Doučovanie a poradenstvo
Ak hovoríte anglicky alebo už máte skúsenosti s výučbou, tak krajiny, v ktorých nie je materinským jazykom, by sa mali stať vašou nasledujúcou destináciou. Nemusíte sa obávať, niektoré školy alebo jazykové centrá vyžadujú len bakalársky titul a znalosť anglického jazyka. Existuje veľa kurzov a certifikátov, ktoré môžete získať on-line, napríklad na premiertefl.com. Môžete byť aj on – line učiteľ. Skvelé webové stránky na začiatok sú tutor.com , verbling.com , kukuspeak.com. Vlastnú výučbu môžete viesť aj prostredníctvom video hovoru, kde môžete viesť svoju hodinu. Niekorí z vás možno túžia po tom, aby sa stali vedúcimi v tábore. Pokiaľ máte radi prácu s deťmi, kempovanie a rôzne hry, môže byť práve toto to pravé pre vás. Okrem toho, že dostanete zaplatené, tiež získate bezplatnú stravu a ubytovanie. Ak chcete nájsť príležitosti vyskúšajte supercamps.co.uk , pgl.co.uk , eurocamp.com alebo actionquest.com. Tiež môžete robiť napríklad prekladateľov.
3. Opatrovateľka
Rodina opatrovateľkám poskytuje ubytovanie, stravovanie a plat. Krajiny, v ktorých sa uplatníte ako opatrovateľky, sú USA, Kanada, Austrália a Nový Zéland, či Veľká Británia. Ak však hľadáte niečo krátkodobé, toto nemusí byť pre vás ideálne, pretože väčšina zmlúv je robených na dobu šesť a viac mesiacov. Ale stojí to za pokus. Okrem toho, organizácie, ktoré zabezpečia prácu opatrovateľky, vám dokonca pomôžu vybaviť víza. Viac informácií nájdete na greataupair.com, iapa.org, europa-pages.com/au_pair/ alebo na transitionsabroad.com.
4. Neplatená práca a aktivity
Výmenou za prácu, ktorú urobíte, vám bude poskytnuté zdarma ubytovanie a strava. To znie celkom fajn, ak chcete precestovať svet a niečo zarobiť. Ak ešte nemáte nasporené, môžete neplatené práce kombinovať s on-line podnikaním a ušetríte si na náklady spojené s hotelmi a drahými reštauráciami. Môžete využiť napríklad:
CouchSurfing
Najobľúbenejšou stránkou na hľadanie hostiteľov je couchsurfing.org. Dôvodom je to, že profil každého hostiteľa je komentovaný skúsenosťami ľudí, ktorí u neho boli ubytovaní. Takže, čo je to CouchSurfing? Je to v podstate termín, ktorým sa označuje pobyt zadarmo. Môže to byť nocľah na pohovke, na zemi v spacáku alebo aj samostatná izba. Ako couchsurfer tak spoznáte miestnych ľudí, ktorí vám radi venujú svoj čas a povodia vás po okolí.
Výmena domov
Doslova to znamená, že u vás doma zostane rodina alebo len jednotlivec na pár dní a na oplátku sa u nich môžete ubytovať vy. Dobré informácie získate napríklad na homeexchange.com.
Práca v hosteli
V niektorých ubytovniach vám poskytnú ubytovanie zadarmo za to, že im pomôžeš upratať, vyprať, navariť. Informujte sa e-mailom v konkrétnom hosteli alebo skúste stránky: hosteltraveljobs.com, hosteljobs.net.
Dobrovoľníctvo
Existuje príležitosť zapojiť sa do charitatívnych skupín. Alebo môžete dobrovoľne pracovať v hoteloch, reštauráciách, baroch či na farmách výmenou za ubytovanie a stravu. Takúto formu dobrovoľníctva ponúkajú na stránkach:www.workaway.info, www.anyworkanywhere.com, www.overseasjobs.com,www.fruitfuljobs.com, alebo www.pickingjobs.com.
Opatrovanie zvierat a stráženie domácnosti
Dostanete k dispozícii dom alebo domáceho miláčika na stráženie a je vám k dispozícii ubytovanie, zatiaľ čo je rodina odcestovaná. Takúto príležitosť dostanete na trustedhousesitters.com , mindmyhouse.com alebo na housecarers.com.
ZDROJ: iamaileen.com