Veda a technika

Profesor informatiky Ivan Kalaš: Technológie deťom nemajú nahradiť plastelínu a nožnice, ale môžu byť pre ne ďalšou výbornou alternatívou

Profesor IVAN KALAŠ je vzácnou kombináciou informatiky a človečiny. Na jednej strane dosiahol obrovský medzinárodný úspech vo svete technológií, na druhej strane píše detské knihy či scenáre k večerníčkom. Mnohí z nás majú pocit, že nechápu fungovanie technológií, to sa vám však nemôže stať, ak o nich rozpráva prof. Kalaš.

Matematika a veda sú základom úspechu detí aj v iných predmetoch

Záujem malých detí o vedecké či technické predmety a matematiku prichádza prirodzene. Ak sa nám ich zvedavosť podarí podchytiť už v útlom veku, budú z toho, podľa vedcov, ťažiť aj v školskom veku.

Keď sa deti v škole učia o neúspechoch úspešných, sú viac motivované a dosahujú lepšie výsledky

Ak porozprávate žiakom o ťažkostiach, s ktorými sa museli vedci vyrovnať, kým sa stali slávnymi, zlepší sa ich prospech a motivujete ich k štúdiu vedeckých odborov.

Nájdi v sebe vedca: Deti sa na jeden deň stali skutočnými vedcami

Priviesť tých najmenších k vede a získať ich záujem o túto disciplínu – to je cieľ projektu štyroch ústavov Slovenskej akadémie vied - Nájdi v sebe vedca.

UNESCO: Takmer 60 slovenských vedkýň sa prihlásilo do projektu Pre ženy vo vede

Do premiérovej slovenskej edície medzinárodného projektu L'Oréal-UNESCO Pre ženy vo vede sa prihlásilo 58 slovenských vedkýň.