Rozhovory

Ako prežívajú vysokoškoláci tieto dni? Študovať v čase koronakrízy nie sú žiadne prázdniny, tvrdia študenti

Náhle prerušenie prezenčnej výučby na vysokých školách mohlo mnohým študentom priniesť radostný pocit prázdnin uprostred semestra. Ako však skutočne zvládajú študenti vysokých škôl návrat domov a štúdium na diaľku a čo im v týchto dňoch pomáha? 

R. Masaryk: Našou víziou je, aby sa UK stala modernou európskou univerzitou

V rozhovore R. Masaryk povedal aj to, ako bude pokračovať rekonštrukcia internátov v Mlynskej doline, ako zabrániť odlevu slovenských študentov do zahraničia, ale aj to, ako prilákať tých zahraničných do hlavného mesta.  

ANNAMÁRIA BALLOVÁ: O študijnom pobyte v Turecku, vynikajúcich učiteľoch, pašovaní nadváhy aj o rozchode

O tureckých pedagógoch a štúdiu turizmu na turecký spôsob, ale aj o návode, ako zadarmo preniesť batožinu nad hmotnosntým limitom, sme sa porozprávali so Slovenkou, ktorá si na štyri mesiace odskočila zo štúdií v Českej republike. V tureckom Çanakkale strávila letný semester cez program ERAZMUS.

T. Hasala: Mladí ľudia začínajú chápať, že vysokoškolský diplom je iba nevyhnutnosť. Na získanie dobrej práce nestačí

TOMÁŠ HASALA je bývalý podnikateľ, ktorý svet obchodu vymenil za prácu s talentovanými mladými ľuďmi na Slovensku. Rozprávali sme sa, prečo podnikateľ odíde riadiť neziskovú organizáciu, akí sú dnešní slovenskí vysokoškoláci, prečo nám húfne odchádzajú študovať do zahraničia a nevracajú sa, ale aj to , či si už mladí ľudia začínajú uvedomovať, že samotný diplom z vysokej školy nie je to, čo im pomáha získavať dobrú prácu.

Júlia Rakytová: Keby som mohla, idem na Cyprus študovať zas a znovu, aj tisíckrát

JÚLIA RAKYTOVÁ je človek, ktorý miluje výzvy. Aj vďaka tomu sa dostala cez Erasmus na univerzitu na Cypre a túto skúsenosť by dopriala každému. Hovorí, že štúdium v zahraničí by mal byť na našich univerzitách povinný predmet. Mladý človek tak získa mnoho poznatkov a skúseností, ktoré sa nedajú ničím nahradiť.

M. Mudroňová z EPIC: Potrebujeme mladých ľudí dostať do práce. Nie je pre nich nič horšie ako zostať doma

Michaela Mudroňová sa venuje problematike zamestnávania mladých ľudí. Hovorila o tom, ako na Slovensku hľadá cesty, ako dostať masu nezamestnaných mladých do práce a v čom vidí u nás najväčšie problémy veľkého množstva nezamestnaných mladých ľudí.

Štúdium na univerzite vo Švédsku: Študenti tu nestrácajú čas bifľovaním zastaralej teórie, pripravujú ich na realitu

Dominika Lacková je Slovenka, ktorá sa dostala cez Erasmus do jednej z najprestížnejších škôl vo Švédsku. Aké boli jej dojmy a čo jej táto skúsenosť dala?

Tomáš Lorinčík: Štúdium v Barcelone bol zážitok. Lepšia organizácia štúdia, prednášajúci odborníci z praxe a viac kreativity pre študentov

Tomáš Lorinčík je študentom vysokej školy a nedávno využil možnosť vycestovať za vzdelávaním do Španielska. O svojich zážitkoch a skúsenostiach so štúdiom v zahraničí nám porozprával viac.