Mediálna výchova

Ako sa s deťmi rozprávať o správach v médiách?

Deti sa stretávajú v správach s rôznymi negatívnymi informáciami. Mnohé z nich nedokážu samy spracovať. Dôležité je, aby dieťa cítilo, že má v rodičovi oporu a ten mu poskytol primeraným citlivým spôsobom dostatok informácií.

Letná mediálna škola pre deti bude toto leto na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM

Cieľom je deťom priblížiť, ako fungujú médiá a naučiť ich, ako sa vytvárajú mediálne obsahy.

Ako učiť študentov analyzovať mediálne obsahy?

Milujú vaši študenti fotografovanie, filmovanie a úpravy fotografií, ktoré zverejňujú na Instagrame? Sú posadnutí sledovaním celebrít na YouTube alebo ich fascinuje TikTok? Veľké množstvo hodín prežívajú na sociálnych sieťach? Ak ste na niektorú z týchto otázok odpovedali áno, máte v triede študentov, ktorých médiá veľmi zaujímajú, a tak by ste mali u nich čo v najväčšej miere formovať ich mediálnu gramotnosť.

ŠkolskýČasopis.sk je nová platforma na podporu mediálnej gramotnosti a rozvoj školských časopisov

Nový projekt má za úlohu pomáhať školám pri mediálnej výchove a prinášať praktické rady redakčným radám školských časopisov, zložených zo žiakov.

Denník N pripravil príručku o fungovaní médií. Školy ju môžu získať zadarmo

Denník N vydáva novú príručku pre študentov o fungovaní slovenských médií. Školy ju môžu získať bezplatne.

Psychologička o sociálnych sieťach: Rodičov často zaskočí, čo všetko ich deti na sociálnych sieťach robia

S vyhľadávanou detskou psychologičkou Máriou Tóthovou-Šimčákovou sme sa rozprávali o tom, ako začína život dnešných detí na sociálnych sieťach, aká je ich motivácia patriť do tohto virtuálneho sveta a ako to negatívne či pozitívne ovplyvňuje ich každodenný život.